Jak funguje fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům

Jak funguje fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům: Rostoucí zájem o obnovitelné zdroje energie se projevuje v instalaci solárních panelů a fotovoltaických elektráren. Fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy mohou být velmi užitečné pro snížení nákladů na energii a zvýšení udržitelnosti. V tomto článku si podrobněji vysvětlíme, jak funguje fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům.

Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaická elektrárna (FVE) je systém, který získává elektrickou energii ze slunečního záření a je často připojen na elektrickou distribuční síť. Hlavními prvky tohoto systému jsou solární panely doplněné o další zařízení domácí elektrické sítě.

Fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům využívá solárních panelů, které přeměňují sluneční energii na elektrickou energii. Solární panely jsou složeny z fotovoltaických buněk, které obsahují křemík, který je schopen absorbovat sluneční záření.

Když sluneční paprsky dopadají na solární panely, křemíkové atomy v buňkách uvolní elektrony, což vytváří stejnosměrný elektrický proud. Tento proud prochází invertorem, který mění stejnosměrný proud na střídavý proud, který je vhodný pro použití v domácnosti.

Na českém trhu naleznete mnoho poskytovatelů řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie, kteří nabízejí kompletní realizaci fotovoltaiky a tepelných čerpadel – například společnosti Acetex, Woltair a další.

Mezi oblíbené systémy fotovoltaiky patří:

Zálohování elektřiny do sítě

Pokud fotovoltaická elektrárna produkuje více elektřiny, než je potřeba pro provoz domácnosti, nadbytečná elektřina se zálohovává do sítě. Tato elektřina může být prodána zpět do sítě za určitou cenu.

Pokud je na druhé straně v domácnosti elektřina nedostatečná, sítě je použita jako zdroj elektřiny. Pokud však síť selže, fotovoltaická elektrárna může být vybavena baterií, která poskytuje záložní zdroj elektřiny.

Velikost a instalace fotovoltaické elektrárny

Velikost fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům závisí na několika faktorech, jako jsou energetické potřeby domácnosti, klimatické podmínky a prostor pro instalaci solárních panelů. Větší fotovoltaická elektrárna vyrobí více elektřiny, ale je také dražší a může potřebovat více prostoru pro instalaci.

Pořídit si lze jednotlivé solární panely na střechu nebo rovnou celou fotovoltaickou elektrárnu pro rodinný dům.

Instalace fotovoltaické elektrárny zahrnuje několik kroků, jako je výběr vhodného umístění, instalace solárních panelů, propojení s invertorem a zapojení do sítě. Instalaci by měl provést kvalifikovaný poskytovatel řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Jak pořídit domácí fotovoltaickou elektrárnu?

S pořízením domácí fotovoltaické elektrárny je dobré se obrátit na specializovanou firmu (např. Acetex, Woltair a další), která vyřeší všechno za vás. Specializovaná firma zpracuje všechny podklady, které od vás získá, a připraví vám rámcovou nabídku. V této nabídce naleznete soupis použitých komponent, výpočet úspor a dobu návratnosti vaší investice.

Specializovaná firma vám také vypracuje energetický posudek a vytvoří projektovou dokumentaci. Tyto podklady jsou důležité pro žádost o dotaci. Celý proces od poptávky přes realizaci až po vyplacení dotace mohou specializované firmy zvládnout v průměru za pouhé 3 měsíce.

Instalace solárních panelů je spojena s pořizovacími náklady, které závisí na zvolené technologii. Domácnosti, které spotřebovávají hodně energie, budou mít zpočátku větší úspory. Solární energii však může efektivně vyrábět a využívat jakýkoli typ domácnosti, takže můžete začít šetřit okamžitě.

Časová návratnost je u fotovoltaické elektrárny bez baterie 6 až 10 let a u fotovoltaické elektrárny s bateriemi 10 až 15 let.

Výše úspor závisí na zvoleném systému fotovoltaiky (s baterií, s tepelným čerpadlem nebo s akumulací do vody). Konkrétní výši úspor lze zjistit na základě energetického posudku, který vám udělá specializovaná firma.

Ve prospěch domácích solárních elektráren hraje také výrazná státní podpora (Dotace Nová zelená úsporám).

Dotace Nová zelená úsporám

V rámci dotačního titulu Nová zelená úsporám lze získat dotaci na domácí fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Abyste mohli žádat o dotaci, musí solární elektrárnu realizovat specializovaná firma (např. Acetex, Woltair a další).

Dotace Nová zelená úsporám – Vyřízení, žádost, výše a podmínky (2023)

Dotace Nová zelená úsporám

O dotaci mohou žádat vlastníci stávajících dokončených rodinných domů nebo vlastníci novostaveb. Příjem žádostí běží od 12. 10. 2021 do 30. 6. 2025 (nebo do vyčerpání alokace).

Finanční podpora je v rámci NZÚ omezená do maximální výše 50 % celkových nákladů nezbytných na realizaci. V případě nemovitostí v některém ze strukturálně postižených regionů (Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj), lze získat ještě o 10 % víc, než je maximální částka pro jednotlivé typy úprav.

Dotaci za vás mohou přímo vyřídit specializované firmy, které realizují fotovoltaické elektrárny.

Doporučené články

Acetex recenze a zkušenosti, Woltair recenze a zkušenosti

Hodnocení:
[Celkem: 1 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 22/03/2023 autorem Lenka Svobodová

4 Komentáře
Ukázat všechny Nejužitečnější Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart