Nejlepší způsoby, jak investovat do ETF

Jak investovat do ETF? Burzovně obchodované fondy (ETF) mohou být pro nové investory vynikajícím způsobem, jak začít investovat na akciovém trhu. ETF jsou ideální pro začínající investory díky mnoha výhodám, jako jsou nízké poplatky, diverzifikace a široká škála investičních možností (akcie, dluhopisy atd.). Velkou výhodou ETF je, že se nejedná o složité finanční produkty.

Můžete mít tedy spoustu otázek: Co je ETF? Jak investovat do ETF? Jaké ETF je nejlepší? Jaký je nejlepší broker na ETF? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v tomto článku!

Nejlepší způsoby, jak investovat do ETF

Díky velkému množství investičních platforem, které jsou lidem k dispozici, je investování do ETF poměrně snadné. Mezi nejlepší způsoby, jak investovat do ETF, patří nákup ETF přes online brokera (např. DEGIRO) nebo přes robo-advisory platformu (např. Portu a Fondee).

Do ETF lze investovat dvěma způsoby:

 1. Nákup ETF přes online brokera
 2. Nákup ETF přes robo-advisory platformu

Pozor: Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.

1. Nákup ETF přes online brokera

Do ETF lze levně investovat prostřednictvím online brokerů, kteří nabízejí obchodování ETF bez poplatku. Mezi nejlepší brokery na ETF patří DEGIRO, protože nabízí koupi jednoho ETF měsíčně zdarma při splnění určitých podmínek.

V níže uvedeném článku naleznete návod, jak koupit akcie a ETF přes brokera DEGIRO.

Nákup ETF bez poplatku (DEGIRO)

DEGIRO nabízí pro své klienty nákup ETF bez poplatku. Při splnění určitých podmínek lze koupit jedno ETF měsíčně zdarma. DEGIRO vybralo širokou škálu pečlivě vybraných fondů obchodovaných na burze (ETF), do kterých lze investovat bez transakčních nákladů. Mezi nejobchodovanější S&P 500 ETF bez poplatků patří Vanguard S&P 500 a iShares S&P 500.

Každý kalendářní měsíc můžete udělat jednu transakci bez poplatku (Nákup/Prodej) na ETF z tohoto seznamu. Jakékoliv další transakce ve stejném směru (po Nákupu musí následovat další Nákup) ve stejném měsíci budou také zdarma za předpokladu, že hodnota transakce je nad 1000 USD/ EUR (v závislosti na měně daného ETF). Podmínky naleznete zde.

ETF bez poplatku DEGIRO

2. Nákup ETF přes robo-advisory platformu

Do ETF lze také investovat pomocí robo-advisory platforem. Robo-advisory platforma v podstatě investuje vaše peníze vaším jménem do portfolia indexových fondů, které odpovídá vašemu věku, toleranci k riziku a investičním cílům. V ČR jsou to investiční platformy PORTUFONDEE.

České robo-advisory platformy

Portu je česká on-line investiční platforma, která nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého. Přesně sestaví portfolio na míru a vy se už nemusíte o nic dále starat. Všechny tyto služby nabízí za jeden nízký poplatek, který je 1 % ročně z hodnoty portfolia.

Portu.cz recenze a zkušenosti – Moderní způsob investování v roce 2024

Fondee je česká on-line investiční platforma, přes kterou jde snadno a s minimálními poplatky investovat do portfolií akciových a dluhopisových ETF.

Co jsou robo-advisory platformy?

Robo-advisory platformy nabízejí automatické poradenství, které investice by pro vás mohly být nejvhodnější. Jde o finanční poradenství za využití počítače (algoritmů), které funguje do jisté míry nezávisle na člověkovi. Tyto investiční platformy nabízejí nižší poplatky a snadný přístup k technologiím s tradičními makléřskými službami.

Díky robo-advisory investičním platformám se otevírají kapitálové trhy i menším investorům nebo těm, kteří nemají tak dobrou finanční gramotnost.

Co je ETF?

Burzovně obchodované fondy (angl. exchange-traded fund, zkráceně ETF) jsou snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. ETF je druh cenného papíru, který sleduje index, sektor, komoditu nebo jiné aktiva, a který lze koupit nebo prodat na burze stejně jako běžné akcie.

ETF nabízejí nižší poplatky než při individuálním nákupu akcií. ETF mohou obsahovat mnoho typů investic, včetně akcií, dluhopisů nebo komodit.

Mezi běžné typy dnes dostupných ETF patří:

 • Indexové ETF – Investují do cenných papírů, které kopírují vývoj vybraného akciového indexu (např. index S&P 500).
 • Komoditní ETF – Investují do komodit (zlata, stříbra atd.) nebo komoditních derivátů.
 • Dluhopisové ETF – Tyto fondy investují pouze do dluhopisů.
 • Sektorové ETF – Tyto fondy se zaměřují na sledování výkonnosti určitého odvětví nebo sektoru (např. čistá energie).
 • Inverzní ETF – Investují do derivátů s cílem získat zisk z poklesu hodnoty podkladového tržního indexu.
 • Pákové ETF – Tyto fondy reflektují vývoj vybraných indexů, či sektorů s mnohem větší citlivostí (např. s s dvojnásobnou, či trojnásobnou rychlostí).
 • Měnové ETF – Tyto fondy jsou vytvořeny za účelem sledování relativní hodnoty měny nebo koše měn.
 • Environmental, social and corporate governance (ESG) ETF – Pod zkratkou ESG se skrývá soubor faktorů, dle kterého se vybírají společensky odpovědnější podniky vhodné pro investice.

Mezi nejznámější ETF patří například SPDR S&P 500 (SPY), který sleduje index S&P 500.

Jak investovat do indexu S&P 500 v roce 2024

Výhody a nevýhody ETF

Mezi výhody a nevýhody ETF patří:

VýhodyNevýhody
✅ Vyšší diverzifikace❌ Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
✅ Obchoduje se jako akcie❌ Nižší dividendové výnosy
✅ Nižší poplatky
✅ Jednoduchost

Které ETF je nejlepší?

Pravdou je, že neexistuje jedno nejlepší ETF. ETF je pouze nástroj k dosažení cíle a vy musíte vycházet ze svého cíle investiční strategie. Nejlepší ETF je to ETF, které nejvhodněji realizuje vámi požadovanou strategii.

Záleží na vás, do kterého ETF investujete. Zamyslete se nad svými investičními cíli a nad tím, jakou míru rizika jste ochotni podstoupit, abyste dosáhli požadovaných výnosů. Níže uvádíme příklady populárních ETF, které jsou vhodné i pro začátečníky.

Příklady ETF – 5 nejlepších ETF pro začátečníky:

 1. iShares MSCI World (symbol URTH) – MSCI World Index sleduje akcie 23 vyspělých zemí.
 2. Vanguard FTSE All-World (symbol VWRL) – FTSE All-World Index sleduje tržní výkonnost akcií společností s velkou a střední kapitalizací, které se nacházejí po celém světě.
 3. Vanguard S&P 500 (symbol VOO) – Investuje do akcií indexu S&P 500, který představuje 500 největších amerických společností.
 4. Invesco QQQ ETF (symbol QQQ) – 100 největších firem kótovaných na technologické burze Nasdaq.
 5. Vanguard Russell 2000 ETF (symbol VTWO) – Široce diverzifikovaný index složený převážně z akcií malých amerických společností.

Nejlepší S&P 500 ETF

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi ETF a akciemi?

ETF může držet podíly v mnoha různých druzích aktiv (akcie, dluhopisy, komodity atd.). Naproti tomu akcie je vlastnický podíl v konkrétní společnosti. ETF jsou diverzifikovanější a o něco méně likvidní než konkrétní akcie.

ETFAkcie
Profesionálně spravované a sdružené investiceVlastnický podíl v konkrétní společnosti
Vyšší diverzifikaceMohou být rizikové, protože jsou vázány na výkonnost jedné společnosti
O něco méně likvidní než akcie (záleží na ETF)O něco více likvidní než ETF (záleží na akcii)

Jsou ETF bezpečnější než akcie?

ETF nejsou bezpečnější než akcie. ETF jsou obecně dobře diverzifikované ale existují ETF, které investují do velmi rizikových odvětví nebo využívají rizikové strategie (např. finanční pákový efekt).

Principem finančního pákového efektu (v angličtině leverage) je použití malého objemu vlastního kapitálu doplněného podstatně větším objemem cizího kapitálu na financování investice. Tato strategie může umocnit zisk (ale také ztrátu).

Jsou ETF vhodné pro začátečníky?

Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou ideální pro začínající investory díky mnoha výhodám, jako jsou nízké poplatky, diverzifikace, vysoká likvidita a široká škála investičních možností (akcie, dluhopisy atd.).

Kolik peněz potřebuji, abych mohl investovat do ETF?

ETF nemají minimální investiční požadavky. ETF se však většinou obchodují na bázi jedné akcie.

Vyplácejí ETF dividendy?

ETF jsou obvykle nastaveny jako distribuční nebo akumulační. Distribuční ETF vyplácejí držitelům dividendy v hotovosti. Akumulační ETF dividendy nevyplácejí ale výnosy reinvestují, což způsobuje růst ceny ETF.

Distribuční vs. akumulační ETF

Lze ETF kdykoli prodat?

ETF se obchodují stejně jako akcie a můžete je nakupovat nebo prodávat kdykoli během obchodního dne.

Doporučené investiční platformy a online brokeři

Pro investování doporučujeme následující investiční platformy a online brokery.

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Skvělá investiční platforma

Skvělá česká investiční platforma.

DEGIRO Nejlepší online broker

Dobrý online broker s nízkými poplatky.

Doporučené články

Jak investovat do ETF? Co je ETF? Nejlepší ETF pro začátečníky 2024
Hodnocení:
[Celkem: 162 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 03/01/2024 autorem Lenka Svobodová

3 Komentáře
Ukázat všechny Nejužitečnější Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart