Nejlepší způsoby, jak investovat do zlata

Jak investovat do zlata? Když nastanou těžké ekonomické časy nebo mezinárodní konflikty (jako například na Ukrajině), investoři se začnou obracet ke zlatu jako k bezpečnému přístavu. Investoři začnou hledat bezpečné aktivum, které má prokazatelně zisky, a tím je zlato. Investoři mají zlato rádi z mnoha důvodů. Zlato vnímají jako uchovatele hodnoty, přestože se jedná o aktivum, které nevytváří peněžní toky.

Mnoho začínajících investorů neví, kde a jak investovat do zlata. Můžete mít tedy spoustu otázek: Jak investovat do zlata? Jaké jsou nejlepší způsoby? Zde jsou nejlepší způsoby, jak investovat do zlata.

Nejlepší způsoby, jak investovat do zlata

Zde jsou 4 způsoby, jak investovat do zlata.

1. Zlaté slitky a mince

Nejzajímavějším způsobem, jak vlastnit zlato, je jeho nákup ve slitcích nebo v mincích. Vlastnictví fyzického zlata přináší skvělý pocit, neboť se na něj můžete dívat a dotýkat se ho. Fyzické vlastnictví má ale i své nevýhody. Jednou z největších nevýhod je nutnost fyzické zlato chránit, případně pojistit.

Abyste dosáhli zisku, jste zcela závislí na tom, zda cena zlata poroste. Pokud se rozhodnete investovat do zlata ve formě slitků, tak je dobré mít aktuální informace o ceně zlata, abyste si mohli vybrat správný okamžik k nákupu.

Zlaté slitky můžete nakoupit několika způsoby. Vzhledem k vysoké ceně zlatých slitků je obzvláště důležité nakupovat u renomovaných společností. Jednoduchým způsobem je například nákup zlatých slitků přes mobilní aplikaci George u České spořitelny.

Investiční zlato – Tipy a rady pro začátečníky

Nákup zlatých slitků přes mobilní aplikaci George

Česká spořitelna umožňuje nákup zlatých slitků přes mobilní aplikaci George. Lidé si mohou vybrat ze čtyř variant o váze 10, 31, 50 a 100 gramů. Slitky jsou k dispozici do 150 pracovních dnů k vyzvednutí na jedné z 12 poboček. K vyzvednutí zlatých slitků obdržíte pokyny pomocí SMS a e-mailu.

Zlaté slitky Česká spořitelna George
Nabídka zlatých slitků (Zdroj: Česká spořitelna)

Všechny slitky zakoupené u České spořitelny od Vás také zpětně odkoupí. Odkup je možný pouze osobně na vybraných pobočkách za aktuální výkupní cenu.

Zlaté slitky MÜNZE ÖSTERREICH

Česká spořitelna prodává zlaté slitky společnosti MÜNZE ÖSTERREICH. 10 g zlatý slitek má pěknou ražbu lipicánského koně, která zároveň funguje jako bezpečnostní prvek (tzv. KINEBAR®).

Ochranné prvky na slitcích:

  • Logo společnosti MÜNZE ÖSTERREICH / ARGOR-HERAEUS
  • KINEBAR® – ražba lipicánského koně (pouze u 10 g slitku)
  • Údaj o hmotnosti a ryzosti: 999,9 Au
  • Pečeť kvality – punc MelterAssayer
  • Individuální číslo slitku: každý slitek je označen jako unikátní kus

Ražené slitky – technické údaje:

HmotnostRozměry (š×d×t)
10 g KINEBAR®31,60×18,60×1,05 mm
1 oz (trojská unce = 31,1035 g)23,30×40,40×1,75 mm
50 g49,65×28,45×1,95 mm
100 g49,65×28,45×3,85 mm

Jak funguje nákup zlatých slitků

Nákup zlatých slitků probíhá okamžitě při online podpisu smlouvy obvykle v pracovní dny od 9:30 do 16:00 hodin.

Pokyn k nákupu zlatých slitků můžete zadat i mimo tuto dobu s nastavením Vaší maximální ceny, za kterou si přejete slitky zakoupit. V tomto případě se Váš nákup uskuteční v nejbližší pracovní den po podpisu smlouvy v 9:30, a to za aktuálně platnou cenu. Pokud tato cena překročí Vámi nastavenou maximální cenu, nákup zlatých slitků neproběhne a smlouva pozbude účinnosti.

Zlaté slitky jsou vyráběny v zahraničí a nejpozději do 150 pracovních dnů pro Vás připraveny k vyzvednutí na jedné z 12 poboček dle Vašeho výběru.

Tržní cena zlatého slitku může stoupat i klesat, přičemž není zaručena návratnost vložených prostředků.

2. Fondy ETF, které vlastní zlato

Nákup fondů ETF, které vlastní zlato, vám může poskytnout expozici vůči dlouhodobé stabilitě zlata. Fondy ETF mají zároveň větší likviditu než fyzické zlato a poskytují větší diverzifikaci než jednotlivé akcie těžebních společností. Existuje řada různých typů fondů, která vlastní zlato. Některé jsou pasivně spravované indexové fondy, které sledují trendy v odvětví nebo cenu zlata.

Do ETF fondů, která vlastní zlato, můžete investovat na české investiční platformě PORTU.

PORTU Investování do akcií a ETF
Nejlepší investiční platforma v ČR.

PORTU nabízí možnost investovat do iShares Physical Gold ETC (Symbol IGLN LN). Shares Physical Gold ETC („ETC“) je série zabezpečených dluhových cenných papírů vázaných na fyzické zlato, vydány iShares Physical Metals limited company. Společnost drží fyzické zlato.

Portu.cz strategie Zlatý přístav - investování do zlata
PORTU strategie Zlatý přístav (Zdroj: Portu.cz)

ETC cenné papíry poskytují investiční expozici na fyzické zlato a jsou oceňovány cenou zlata dle London Bullion Market Association (LBMA). Výnosy z investice z ETC jsou přímo vázány na cenu zlata, ponížené o náklady. Více informací o tomto instrumentu naleznete v klíčovém informačním dokumentu (KID).

Jak investovat do zlata prostřednictvím ETF (ETC)

Jak investovat do zlata prostřednictvím ETF (ETC)

3. Akcie těžebních společností

Investice do akcií společností, které zlato těží, zpracovávají a obchodují s ním, je mnohem jednodušší než nákup fyzického zlata. Protože se jedná o nákup akcií společností zabývajících se těžbou zlata, můžete investovat pomocí svého online brokera.

Do jednotlivých akcií investujte, pokud vás bude bavit akcie důkladně zkoumat a průběžně vyhodnocovat. Aktivní způsob investování určitě doporučujeme pro trpělivé investory – tento způsob investování je časově náročnější. Akcie a ETF fondy můžete nakupovat například pomocí brokera DEGIRO.

Jak investovat do akcií?

Prvním krokem je otevření investičního účtu, které můžete snadno provést online. Můžete se zaregistrovat u některého z online brokerů s nízkými poplatky (např. DEGIRO).

Jak koupit akcie a ETF přes DEGIRO & Jak koupit ETF bez poplatku

Návod: Jak na registraci u DEGIRO

ETF bez poplatku DEGIRO

DEGIRO recenze a zkušenosti 2024

4. Fondy ETF, které vlastní akcie těžebních společností

Pokud nevíte, jak vybrat správnou těžební společnost zlata, tak dobrou volbou je nákup ETF. Fondy ETF, které vlastní akcie těžebních společností vám poskytnou expozici vůči největším těžařům zlata na trhu. Tyto fondy mají nižší riziko neboť jsou diverzifikovány napříč celým sektorem.

Do ETF fondů, která vlastní akcie těžebních společností, můžete investovat na české investiční platformě PORTU.

Často kladené otázky

Co je to investiční zlato?

Investiční zlato je zvláštní forma zlata, která je používána jako investiční nástroj podobně jako cenné papíry. Jedná se především o zlaté mince a zlaté slitky (cihly), které jsou kupovány jako investice.

Investiční zlato lze koupit ve formě zlatých slitků (cihel, anglicky gold bars, bullion) nebo zlatých mincí, které se prodávají buď v trojských uncích (oz, 31,103 g) nebo gramech (g). obvykle v hmotnostech 1 g, 5 g, 10 g až 1 kg, v trojských uncích 1/4 oz, 1/2 oz, 1 oz a pak v celých násobcích oz. (Zdroj: wikipedia.cz).

Zlato představuje dlouhodobě bezpečnou investici, jejíž hodnota příliš nekolísá a roste především v dobách ekonomických výkyvů. Investice do zlata je také dobrou formu diverzifikace vaší investiční strategie. 

Proč mají investoři rádi zlato

Mnoho investorů si zlato oblíbilo, protože má potenciál být uchovatelem hodnoty v případě krachu akcií nebo poklesu ekonomiky. Zlato je díky své likviditě velmi oblíbeným investičním nástrojem. V porovnání s jinými formami investic, jako jsou akcie a dluhopisy, se zlato osvědčilo jako aktivum, které lze snadno zpeněžit.

Jaké jsou 4 hlavní způsoby investování do zlata?

Mezi nejlepší způsoby investování do zlata patří:

  1. Zlaté slitky
  2. Fondy ETF, které vlastní zlato
  3. Akcie těžebních společností
  4. Fondy ETF, které vlastní akcie těžebních společností
Jak investovat do zlata. Zlaté slitky a mince. ETF fondy, které vlastní zlato. Akcie těžebních společností.

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 163 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 03/01/2024 autorem Lenka Svobodová

2 Komentáře
Ukázat všechny Nejužitečnější Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart