Jak začít investovat: Investování pro začátečníky

Chcete vědět jak začít investovat? Pokud jste připraveni začít investovat, ale nejste si jisti, jaké první kroky při investování podniknout, jste na správném místě. Dobře vybrané investice patří k nejefektivnějším způsobům, jak dlouhodobě budovat bohatství. My vás naučíme, jak na to. Ukážeme vám jak investovat do akcií, ETF fondů nebo nemovitostí.

1. Investování do akcií a ETF fondů

Chcete začít investovat do akcií? Nejprve je třeba zvážit, jaký způsob investování vám nejvíce vyhovuje. Někteří investoři se rozhodnou nakupovat jednotlivé akcie, zatímco jiní volí méně aktivní přístup – pasivní investování

Jak začít investovat do akcií? Návod pro začátečníky

Vybrat si můžete z následujících způsobů investování na akciovém trhu:

  • Aktivní investování – Do jednotlivých akcií investujte, pokud vás bude bavit akcie důkladně zkoumat a průběžně vyhodnocovat. Aktivní způsob investování určitě doporučujeme pro trpělivé investory – tento způsob investování je časově náročnější. Akcie a ETF fondy můžete nakupovat např. na platformě DEGIRO. Pokud vám věci jako výkazy zisků a ztrát, rozvaha a výkaz peněžních toků nezní lákavě, není vůbec nic špatného na tom, když zvolíte pasivnější přístup. 
  • Pasivní investování – V současné době se těší velké oblibě investování pomocí tzv. robo-advisory platforem, které investují za vás. Robo-advisory platforma v podstatě investuje vaše peníze vaším jménem do portfolia indexových fondů, které odpovídá vašemu věku, toleranci k riziku a investičním cílům. Tyto platformy investují do fondů obchodovaných na burze (ETF), které sledují určitý koš podkladových investic (např. akciový index S&P 500). V ČR jsou to investiční platformy PORTU a FONDEE.

1.1 Aktivní investování

Aktivním investováním se rozumí investiční strategie, která zahrnuje průběžné nákupy a prodeje ze strany investora. Aktivní investoři nakupují investice a průběžně sledují jejich aktivitu, aby využili příznivých podmínek na akciovém trhu. Investování do akcií, může být dobrým způsobem, jak se bránit před inflací.

Akcie a ETF fondy můžete nakupovat např. přes online brokera DEGIRO.

Nejlepší broker na akcie 2024 – srovnání, recenze a zkušenosti

DEGIRO je německo-nizozemský online broker, který poskytuje služby pro všechny typy investorů. Broker byl založen v roce 2008. Na začátku roku 2021 se DEGIRO spojilo s flatexDEGIRO Bank AG, čímž vznikl největší online broker v Evropě s vlastní bankovní licencí. DEGIRO podléhá regulaci ze strany nejvyšších finančních orgánů (např. německý BaFin). DEGIRO drží přes 80 mezinárodních ocenění. DEGIRO umožňuje obchodovat s neuvěřitelně nízkými poplatky na trzích po celém světě. 

DEGIRO recenze a zkušenosti 2024

Naše zkušenosti s online brokerem DEGIRO jsou výborné. Líbí se nám, že má DEGIRO jedny z nejnižších poplatků na trhu, žádné poplatek za neaktivitu, bohatou nabídku ETF bez poplatku a snadno použitelnou webovou a mobilní platformu.

DEGIRO je dobrou volbou, pokud chcete jednoduchou platformu a nechcete příliš utrácet za poplatky (transakční náklady jsou obecně velmi nízké). DEGIRO má také jednu z nejlepších obchodních platforem v Evropě. Proces otevření účtu je velmi jednoduchý a rychlý.

Mezi nevýhody brokera DEGIRO patří vyšší zdanění dividend českých akcií (35%) a vyšší poplatky za obchodování na asijských a menších evropských burzách.

Celkově je DEGIRO skvělý online broker, vhodný pro investování do zahraničních cenných papírů. Nemá žádný minimální vklad ani poplatek za nečinnost, takže neváhejte a vyzkoušejte ho.

DEGIRO nabízí při splnění určitých podmínek koupi jednoho ETF měsíčně zdarma. Investujte opatrně – investování zahrnuje rizika ztrát.

Degiro.cz logo

V níže uvedeném článku vám poradíme, jak koupit akcie a ETF přes DEGIRO. Také vám poradíme s nákupem ETF bez poplatku. Náš praktický návod vám ukáže, jak se registrovat na DEGIRO a jak koupit své první akcie a ETF.

Návod jak koupit akcie a ETF přes DEGIRO

1.2 Pasivní investování

Pasivní investování se zaměřuje na dlouhodobý investiční horizont. Pokud jste pasivní investor, investujete tedy na dlouhou dobu. Pasivní investoři omezují množství nákupů a prodejů v rámci svého portfolia, což z něj činí velmi ekonomický způsob investování. Tato strategie vyžaduje mentalitu „kup a drž“. To znamená odolat pokušení reagovat nebo předvídat každý další pohyb akciového trhu.

Některé investiční platformy nabízejí automatické poradenství, které investice by pro vás mohly být nejvhodnější, což se nazývá Robo-advisory. Jde o finanční poradenství za využití počítače (algoritmů), které funguje do jisté míry nezávisle na člověkovi. Tyto investiční platformy nabízejí nízkonákladové poplatky a snadný přístup k technologiím s tradičními makléřskými službami. Díky robo-advisory investičním platformám se otevírají kapitálové trhy i menším investorům nebo těm, kteří nemají tak dobrou finanční gramotnost.

V ČR můžete pasivně investovat pomocí investičních platforem PORTU a FONDEE.

Portu je česká on-line investiční platforma, která nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého. Přesně sestaví portfolio na míru a vy se už nemusíte o nic dále starat. Všechny tyto služby nabízí za jeden nízký poplatek, který je 1 % ročně z hodnoty portfolia.

Fondee je česká on-line investiční platforma, přes kterou jde snadno a s minimálními poplatky investovat do portfolií akciových a dluhopisových ETF.

Česká on-line investiční platforma, která nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého – Portu.cz

Česká on-line investiční platforma, přes kterou jde snadno a s minimálními poplatky investovat do portfolií akciových a dluhopisových ETF – Fondee.cz

2. Investování do nemovitostí

Pro investování do nemovitostí (domů a bytů) nemusíte mít miliony, investovat lze již od 500 Kč. Investice do nemovitostí mohou zvýšit diverzifikaci vašeho portfolia a být dalším zdrojem příjmů. A mnohé z nejlepších investic do nemovitostí nevyžadují, abyste nemovitosti přímo vlastnili.

Investiční crowdfunding je relativně nový způsob investování do komerčních nemovitostí. Některé investiční platformy umožňují běžným investorům přístup k aktivům tradičně vyhrazeným pro bohaté. Platformy pro investování do nemovitostí (tzv. crowdfundingové weby) spojují developery a další profesionály v oblasti nemovitostí s individuálními investory, kteří chtějí získat přístup k nemovitostem bez potíží spojených s vlastnictvím, financováním a správou nemovitostíI když je crowdfunding nemovitostí ze své podstaty rizikový, investice do nemovitostí mohou pomoci diverzifikovat vaše portfolio a zajistit konkurenceschopné výnosy.

V ČR můžete investovat do nemovitostí pomocí investičních platforem UPVEST a INVESTOWN.

Upvest.cz je česká investiční platforma, na které lze Investovat do nemovitostí formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů. Všechny projekty prochází důkladnou analýzou a schválením investiční komisí, která má rozhodující slovo při výběru a schvalování investičních příležitostí. Upvest nabízí roční výnos 4 až 9 % p.a., možnost investovat od 5 000 Kč a podrobné informování investora o průběhu investice.

Upvest.cz recenze & zkušenosti – Jak investovat do nemovitostí?

Investown.cz je online platforma s investičními úvěry do nemovitostí. Cílem investiční platformy Investown je, aby měl každý přístup k ziskům z nemovitostí a mohl si tak efektivně a bezpečně zhodnocovat svoje peníze a vytvořit si tak pasivní příjem. Zisky na této investiční platformě se pohybují od 4 % p.a. do 6 % p.a. (dle investice). Průměrné zhodnocení se pohybuje kolem 4,3 % p.a. Na této platformě lze investovat již od 500 Kč.

Investown.cz recenze & zkušenosti – Jak investovat do bytů?

Česká investiční platforma, na které lze Investovat do nemovitostí – Upvest.cz

Česká online platforma s investičními úvěry do nemovitostí – Investown.cz

Nejlepší investiční platformy 2024

Investiční platformy jsou online služby, které umožňují nakupovat a držet akcie, dluhopisy a fondy na jednom místě. Mezi tyto služby může patřit snadné investování do akcií, ETF, podílových fondů nebo do nemovitostí. Mezi nejlepší české investiční platformy v roce 2024 patří Portu, FondeeUpvest a Investown.

Mezi nejlepší české Robo-advisory platformy patří Portu a Fondee.

Mezi nejlepší české crowdfundingové platformy patří UPVEST a INVESTOWN.

Portu.cz logo
Česká on-line investiční platforma, která nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého - Portu.cz
Fondee.cz
Česká on-line investiční platforma, přes kterou lze snadno investovat do portfolií akciových a dluhopisových ETF - Fondee.cz
Upvest.cz logo
Česká investiční platforma, na které lze Investovat do nemovitostí - Upvest.cz

Hrajete si s myšlenkou začít investovat? Máte peníze navíc a přemýšlíte, jak s nimi naložit? Ale nevíte jak? Potom začněte investovat! Přečtěte si náš výběr nejlepších knih o investování v roce 2024.

Ať už jste amatérský investor nebo finanční profesionál, který se snaží vylepšit své investiční portfolio, dobrá kniha o investování vám pomůže dělat správná investiční rozhodnutí. Na našem seznamu nejlepších knih o investování naleznete celosvětové bestsellery ze světa investic.

Pokud se rozhodnete začít investovat na některé z uvedených platforem, budou se vám hodit níže uvedené odkazy pro získání různých bonusů a odměn.

Portu.cz logo
3 měsíce investování zdarma - Portu.cz
Fondee.cz
3 měsíce investování zdarma - Fondee.cz
Upvest.cz logo
500 Kč bonus na první investici - Upvest.cz
Hodnocení:
Hodnocení:
[Celkem: 328 Průměr: 5]
Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart