Jak investovat do sběratelských předmětů

Jak investovat do sběratelských předmětů? Investování do sběratelských předmětů je skvělým způsobem, jak obohatit své investiční portfolio a zároveň se ponořit do světa unikátních a hodnotných předmětů. V posledních letech získává tato forma investic na popularitě, neboť nabízí šanci na solidní zhodnocení v dlouhodobém horizontu. Přestože může být svět sběratelských předmětů na první pohled komplikovaný, s pravou investiční platformou může být investování do sběratelských předmětů velmi jednoduché.

Můžete mít tedy spoustu otázek: Jak začít investovat do sběratelských předmětů? Jaké jsou nejlepší sběratelské předměty? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v tomto článku!

Jak investovat do sběratelských předmětů

Investování do sběratelských předmětů je osvědčeným způsobem diverzifikace investičního portfolia. Nejúspěšnější investoři do sběratelských předmětů se obvykle zaměřují na kategorie, které již znají nebo které souvisejí s jejich koníčky. Ať už se jedná o auta, investiční alkohol nebo umění, pochopení toho, jak věci na trhu fungují, již usnadňuje celý proces investování a analýzy. Pro většinu investorů jsou sběratelské investice koníčkem.

Portu Gallery - vývoj trhu za posledních 10 let
Vývoj trhu za posledních 10 let (Zdroj: Portu Gallery)

Jedním z častých důvodů, proč se investoři zajímají o sběratelské předměty, je to, že když dochází k pádu akciových trhů, mohou vaše sběratelské předměty sloužit jako oddělená úschovna bohatství.

V ČR můžete investovat do sběratelských předmětů pomocí investiční platformy Portu Gallery.

Stačí vyplnit krátký investorský dotazník a založit si účet na Portu Gallery. Během registrace se vás Portu Gallery zeptá na několik otázek, aby vás lépe poznalo. Následně provedete převod finančních prostředků, kterými si nabijete svoji Peněženku. Pokud právě probíhá úpis některého z předmětů, můžete zadat závazný pokyn k jeho úpisu

Po úspěšném úpisu investičního instrumentu se stáváte de facto spoluvlastníkem sběratelského předmětu a budete moci rozhodovat o jeho dalším osudu (resp. o jeho prodeji) hlasováním. Vše můžete sledovat přímo v aplikaci Portu Gallery.

Pokud se rozhodnete začít investovat na české on-line investiční platformě Portu a Portu Gallery tak se Vám bude hodit tento referenční odkaz. Po zadání referenčního kódu při založení účtu obdržíte 3 měsíce investování zdarma. Po tuto dobu Vám nebudou účtovány správcovské poplatky.

PORTU a PORTU GALLERY MODERNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ
Nejlepší investiční platforma v České republice.
Hodnocení:
[Celkem: 122 Průměr: 5]

Portu Gallery je unikátní služba, která nabízí možnost investovat do sběratelských předmětů (např. historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, sudy s rumem atd.). To zda tato investiční příležitost odpovídá vašemu investičnímu profilu, zjistíte po vyplnění investičního dotazníku, který vyplníte při registraci.

Naše zkušenosti s Portu Gallery jsou pozitivní. Naše pozitivní zkušenost je podpořena bohatou nabídkou unikátních a fascinujících předmětů, které nabízejí historickou a sběratelskou hodnotu – od historických aut, přes hudební nástroje, poštovní známky až po sudy s rumem. Navíc, Portu Gallery usnadňuje správu investic.

Líbí se nám možnost investovat do velké sbírky děl Alfonse Muchy. Tato výjimečná sbírka má až 422 děl, která sklidila úspěch na tuzemských i zahraničních výstavách. Dle údajů platformy Artprice.co vykazují díla Alfonse Muchy za posledních 23 let (2000–2023) nárůst ceny o 360 %. Historická výnosnost ale není nikdy zárukou budoucích výnosů.

Portu Gallery Alfons Mucha – Unikátní investiční příležitost

U každé nabídky na Portu Gallery naleznete podrobné podklady pro rozhodnutí o investování:

  • Leták – obsahuje detaily investiční příležitosti (jednotková cena, odměna manažera, velikost emise, začátek a konec úpisu, minimální investice a další informace)
  • Emisní podmínky – obsahují podrobné informace o certifikátu (základní parametry, upisování certifikátu, prodej podkladového aktiva, výplata plnění a zánik certifikátu, rizikové faktory a další informace)
  • Znalecký posudek – podrobné informace o nabízeném předmětu (stanovení obvyklé ceny resp. tržní hodnoty a další informace)
  • KID – sdělení klíčových informací podle nařízení PRIIPs. Jde o informační dokument, na základě kterého činí investor kvalifikované investiční rozhodnutí. Zákon vyžaduje poskytnutí těchto informací (rizika, náklady, výnosy atd.).

Po úspěšném úpisu investičního instrumentu se stáváte de facto spoluvlastníkem sběratelského předmětu a budete moci rozhodovat o jeho dalším osudu (resp. o jeho prodeji) hlasováním. Celý proces můžete sledovat přímo v aplikaci.

Portu Gallery je dobrý způsob jak investovat do zajímavých a unikátních sběratelských předmětů.

Portu Gallery recenze a zkušenosti

Portu Gallery recenze a zkušenosti (2022) - Investování do sběratelských předmětů

Portu recenze a zkušenosti

Naše zkušenost s českou investiční platformou Portu je velmi pozitivní. Na platformě investujeme již od roku 2019. Líbí se nám bohatá nabídka ETF, nízký poplatek, slevový program a jednoduchá obsluha přehledné webové a mobilní aplikace.

Po vyplnění investičního dotazníku nám bylo umožněno založení nejrizikovějšího Portu portfolia s rizikovým profilem 10. V současné době máme v tomto portfoliu přes 138 000 Kč. Naše pravidelná investice je 5 000 Kč (měsíc), občas do portfolia pošleme i větší částku.

Recenze Portu od klientů jsou velmi pozitivní. Klientům se líbí nízký poplatek (1 %) a možnost jeho snížení pomocí slevového programu až o 40 %. Populární je též možnost založení dětského účtu na Portu.

Investiční platforma Portu je dobrou volbou pro začátečníky i pokročilé investory. Platforma je vhodná pro pravidelné a dlouhodobé investování (10 a více let). Důležité je ale rozumět rizikům investování na kapitálových trzích. Nejvhodnější je investovat tolik peněz o kolik můžete přijít, aniž by to ovlivnilo vaši životní úroveň. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.

Portu recenze a zkušenosti

Portu recenze a zkušenosti - Česká investiční platforma

Další investiční produkty od Portu:

S nákupem, držením a prodejem investičních certifikátů na Portu Gallery nejsou spojené žádné poplatky (viz Sazebník). Informace o vnitřních nákladech (zejména manažerský poplatek) daného certifikátu naleznete v jeho Emisních podmínkách. Hodnotu investičního nástroje krom samotné tržní ceny sběratelského předmětu ovlivňují všechny provozní náklady spojené s aktivem (pojištění, skladování, údržba, příprava znaleckých posudků apod.).

Přehled předpokládaných nákladů lze najít v klientské sekci portálu u každého aktiva, informace o skutečně vynaložených nákladech lze také získat v rámci pololetních zpráv zpětně.

Celý proces investování na Portu Gallery je velmi jednoduchý a rychlý.

Jak začít investovat na portu gallery
Založte účet Portu
Nejprve musíte založit účet na Portu (3 měsíce zdarma).
Dotazník
V krátkém dotazníku se vás Portu zeptá na několik otázek o vašich znalostech, zkušenostech a zázemí, aby mohlo Portu vyhodnotit, zda je pro vás investování v Portu Gallery vhodné. Vyplnění nezabere více než 2 minuty.
Ověření totožnosti
Portu jako finanční instituce regulovaná Českou národní bankou musí ověřit vaši identitu. Stačí k tomu jen vyplnit osobní údaje a nahrát nebo vyfotit na mobil dva doklady totožnosti. Celý proces zabere jen pár minut. Data jsou u Portu šifrovaná a v bezpečí.
Zašlete peníze do Peněženky a zadáte pokyn k úpisu
V investiční galerii jsou postupně představovány unikátní sběratelské předměty a aktiva, do kterých můžete během jejich upisovacího období investovat. Pro investici je nutné nejdříve zaslat peníze do Peněženky a jakmile bude spuštěn úpis některého z předmětů, zadáte pokyn k úpisu. Nedosáhne-li se Cílové částky, peníze obdržíte zpět.
Spolurozhodujete o prodeji
Pokud Portu dostane atraktivní nabídku na odkup aktiva, nechá o prodeji hlasovat investory. Hlasování probíhá online a počet vašich hlasů bude odpovídat podílu, který v aktivu vlastníte. Pokud nedojde k vyslovení souhlasu s prodejem nadpoloviční většinou zúčastněných hlasů, bude předmět držen dále a vyčká se na další nabídku.
Obdržení zisku
Na základě souhlasu investorů s prodejem bude aktivum odprodáno. Dle počtu vlastněných investičních certifikátů se vám připíše výplata investice jako disponibilní zůstatek na účtu Portu Gallery. Ten můžete vybrat zpět na svůj účet anebo jej zainvestovat do nějaké další aktuálně nabízené investiční příležitosti.

Výhody a nevýhody investování do sběratelských předmětů

Mezi výhody a nevýhody investování do sběratelských předmětů patří:

VýhodyNevýhody
✅ Diverzifikace❌ Je to dlouhodobá investice
✅ Pravděpodobné zvýšení hodnoty předmětu❌ Volatilita ceny předmětu

Co jsou to sběratelské předměty?

Investování do sběratelských předmětů může zahrnovat zahrnuje nákup fyzického předmětu, jehož hodnota (pravděpodobně) v budoucnu vzroste a bude vyšší než jeho původní nákupní cena. Předmět může být velmi vzácný nebo populární. Cena závisí na jedinečnosti předmětu a jeho stavu.

Kategorie sběratelských předmětů zahrnuje vše od sběratelských karet, přes historická auta, alkohol (např. rum, whisky, víno), vzácné knihy, šperky, mince, poštovní známky a další. Přes Portu Gallery můžete například investovat do velké sbírky děl Alfonse Muchy.

Jak investovat do sběratelských předmětů? Portu Gallery (2024)

Často kladené otázky

Jaké sběratelské předměty jsou nejlepší investicí?

Mezi nejlepší sběratelské předměty patří historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, šperky, mince nebo investiční alkohol (víno, whisky, sudy s rumem).

Je investování do sběratelských předmětů rizikové?

Ano, mezi hlavní rizika spojená se sběratelskými předměty patří vysoké poplatky, absence výnosů (dividend) z investic až do prodeje, výskyt padělků a vyšší riziko zničení sběratelského předmětu.

Sběratelské předměty se staly oblíbenou alternativní investicí, protože jejich hodnota není vázána na akciový trh. Je sice pravda, že přímá souvislost neexistuje, nicméně nepřímá souvislost ano. Když akciový trh roste, investoři mají větší disponibilní příjem. Na oplátku dochází k nárůstu nákupu sběratelských předmětů.

Na druhou stranu, když se akciovému trhu příliš nedaří, investoři mají méně disponibilních příjmů. To má negativní dopad na trh se sběratelskými předměty.

Doporučené investiční platformy

Pro investování doporučujeme tyto investiční platformy:

Hodnocení
 
Nejlepší investiční platforma
Portu.cz logo
PORTU
Hodnocení
Investování do akcií a ETF
Fondee.cz
FONDEE
Hodnocení
Investování do akcií a ETF
INVESTOWN
Hodnocení
Investování do nemovitostí
Upvest.cz logo
UPVEST
Hodnocení
Investování do nemovitostí

Doporučené články

Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 17/04/2024 autorem Lenka Svobodová

2 Komentáře
Ukázat všechny Nejužitečnější Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi
  1. Známý investuje do vozů a má už pěknou sbírku.

  2. […] Jak investovat do sběratelských předmětů? […]

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart