Jak investovat do sběratelských předmětů?

Jak investovat do sběratelských předmětů? Investování do sběratelských předmětů může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio. Jedná se o třídu aktiv, která má obrovský potenciál růstu. Stejně jako u jakéhokoli jiného aktiva ale ani zde neexistují žádné záruky zhodnocení.

Můžete mít tedy spoustu otázek: Jak začít investovat do sběratelských předmetů? Jaké jsou nejlepší sběratelské předměty? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v tomto článku!

Co jsou to sběratelské předměty?

Investování do sběratelských předmětů může zahrnovat zahrnuje nákup fyzického předmětu, jehož hodnota (pravděpodobně) v budoucnu vzroste a bude vyšší než jeho původní nákupní cena. Předmět může být velmi vzácný nebo populární. Cena závisí na jedinečnosti předmětu a jeho stavu.

Kategorie sběratelských předmětů zahrnuje vše od sběratelských karet, přes historická auta, alkohol (např. rum, whisky, víno), vzácné knihy, šperky, mince, poštovní známky a další.

Portu Gallery - vývoj trhu za posledních 10 let
Vývoj trhu za posledních 10 let (Zdroj: Portu Gallery)

Jak investovat do sběratelských předmětů?

Investování do sběratelských předmětů je osvědčeným způsobem diverzifikace investičního portfolia. Nejúspěšnější investoři do sběratelských předmětů se obvykle zaměřují na kategorie, které již znají nebo které souvisejí s jejich koníčky. Ať už se jedná o auta, investiční alkohol nebo umění, pochopení toho, jak věci na trhu fungují, již usnadňuje celý proces investování a analýzy. Pro většinu investorů jsou sběratelské investice koníčkem.

Jedním z častých důvodů, proč se investoři zajímají o sběratelské předměty, je to, že když dochází k pádu akciových trhů, mohou vaše sběratelské předměty sloužit jako oddělená úschovna bohatství.

V ČR můžete investovat do sběratelských předmětů pomocí investiční platformy Portu Gallery.

Portu Gallery je online investiční galerie, kde můžete investovat do unikátních sběratelských předmětů a historických aktiv. Všechna aktiva Portu vybírá a prověřuje týmem expertů svého oboru. Po nákupu jsou sběratelské předměty pojištěny, profesionálně udržovány a neustále monitorovány. Na Portu Gallery můžete začít investovat klidně i s jednou korunou.

Portu Gallery je unikátní služba, která nabízí možnost investovat do sběratelských předmětů (např. historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, sudy s rumem atd.). To zda tato investiční příležitost odpovídá vašemu investičnímu profilu, zjistíte po vyplnění investičního dotazníku, který vyplníte při registraci.

Portu Gallery
Portu Gallery

Po založení a nabití vašeho účtu můžete začít investovat do sběratelských předmětů. Investovat do sběratelských předmětů lze již od 1 Kč. Zadáním závazného pokynu k úpisu můžete investovat do některého z předmětu, který je aktuálně v nabídce.

Po zainvestování se stáváte spoluvlastníkem sběratelského předmětu a v budoucnu můžete rozhodovat o jeho případném prodeji. Celý proces můžete sledovat v přehledně webové aplikaci.

Pokud právě probíhá úpis některého z předmětů, můžete zadat závazný pokyn k jeho úpisu. Aktuální nabídku nabízených předmětů naleznete zde. Příklad sběratelského předmětu (BMW M3 E30) na Portu Gallery můžete vidět na obrázku níže.

Portu Gallery recenze příklad investice
Portu Gallery příklad investice

U každé nabídky na Portu Gallery naleznete podrobné podklady pro rozhodnutí o investování:

  • Leták – obsahuje detaily investiční příležitosti (jednotková cena, odměna manažera, velikost emise, začátek a konec úpisu, minimální investice a další informace)
  • Emisní podmínky – obsahují podrobné informace o certifikátu (základní parametry, upisování certifikátu, prodej podkladového aktiva, výplata plnění a zánik certifikátu, rizikové faktory a další informace)
  • Znalecký posudek – podrobné informace o nabízeném předmětu (stanovení obvyklé ceny resp. tržní hodnoty a další informace)
  • KID – sdělení klíčových informací podle nařízení PRIIPs. Jde o informační dokument, na základě kterého činí investor kvalifikované investiční rozhodnutí. Zákon vyžaduje poskytnutí těchto informací (rizika, náklady, výnosy atd.).

Po úspěšném úpisu investičního instrumentu se stáváte de facto spoluvlastníkem sběratelského předmětu a budete moci rozhodovat o jeho dalším osudu (resp. o jeho prodeji) hlasováním. Celý proces můžete sledovat přímo v aplikaci.

Portu Gallery je dobrý způsob jak investovat do zajímavých a unikátních sběratelských předmětů.

Portu Gallery recenze a zkušenosti

Další produkty Portu

Portu nabízí širokou nabídku služeb (tematické investování, dětský účet, Portu Gallery, opPORTUnity). Bližší informace o jednotlivých službách se dozvíte v níže uvedeném článku.

Portu.cz recenze a zkušenosti – Moderní způsob investování v roce 2023

Portu.cz logo

Další investiční produkty od Portu:

S nákupem, držením a prodejem investičních certifikátů na Portu Gallery nejsou spojené žádné poplatky (viz Sazebník). Informace o vnitřních nákladech (zejména manažerský poplatek) daného certifikátu naleznete v jeho Emisních podmínkách. Hodnotu investičního nástroje krom samotné tržní ceny sběratelského předmětu ovlivňují všechny provozní náklady spojené s aktivem (pojištění, skladování, údržba, příprava znaleckých posudků apod.).

Přehled předpokládaných nákladů lze najít v klientské sekci portálu u každého aktiva, informace o skutečně vynaložených nákladech lze také získat v rámci pololetních zpráv zpětně.

Celý proces investování na Portu Gallery je velmi jednoduchý a rychlý.

Jak začít investovat na portu gallery
Založte účet Portu
Nejprve musíte založit účet na Portu (3 měsíce zdarma).
Dotazník
V krátkém dotazníku se vás Portu zeptá na několik otázek o vašich znalostech, zkušenostech a zázemí, aby mohlo Portu vyhodnotit, zda je pro vás investování v Portu Gallery vhodné. Vyplnění nezabere více než 2 minuty.
Ověření totožnosti
Portu jako finanční instituce regulovaná Českou národní bankou musí ověřit vaši identitu. Stačí k tomu jen vyplnit osobní údaje a nahrát nebo vyfotit na mobil dva doklady totožnosti. Celý proces zabere jen pár minut. Data jsou u Portu šifrovaná a v bezpečí.
Zašlete peníze do Peněženky a zadáte pokyn k úpisu
V investiční galerii jsou postupně představovány unikátní sběratelské předměty a aktiva, do kterých můžete během jejich upisovacího období investovat. Pro investici je nutné nejdříve zaslat peníze do Peněženky a jakmile bude spuštěn úpis některého z předmětů, zadáte pokyn k úpisu. Nedosáhne-li se Cílové částky, peníze obdržíte zpět.
Spolurozhodujete o prodeji
Pokud Portu dostane atraktivní nabídku na odkup aktiva, nechá o prodeji hlasovat investory. Hlasování probíhá online a počet vašich hlasů bude odpovídat podílu, který v aktivu vlastníte. Pokud nedojde k vyslovení souhlasu s prodejem nadpoloviční většinou zúčastněných hlasů, bude předmět držen dále a vyčká se na další nabídku.
Obdržení zisku
Na základě souhlasu investorů s prodejem bude aktivum odprodáno. Dle počtu vlastněných investičních certifikátů se vám připíše výplata investice jako disponibilní zůstatek na účtu Portu Gallery. Ten můžete vybrat zpět na svůj účet anebo jej zainvestovat do nějaké další aktuálně nabízené investiční příležitosti.

Výhody a nevýhody investování do sběratelských předmětů

Mezi výhody a nevýhody investování do sběratelských předmětů patří:

VýhodyNevýhody
✅ Diverzifikace❌ Je to dlouhodobá investice
✅ Pravděpodobné zvýšení hodnoty předmětu❌ Volatilita ceny předmětu

Často kladené otázky

Jaké sběratelské předměty jsou nejlepší investicí?

Mezi nejlepší sběratelské předměty patří historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, šperky, mince nebo investiční alkohol (víno, whisky, sudy s rumem).

Je investování do sběratelských předmětů rizikové?

Ano, mezi hlavní rizika spojená se sběratelskými předměty patří vysoké poplatky, absence výnosů (dividend) z investic až do prodeje, výskyt padělků a vyšší riziko zničení sběratelského předmětu.

Sběratelské předměty se staly oblíbenou alternativní investicí, protože jejich hodnota není vázána na akciový trh. Je sice pravda, že přímá souvislost neexistuje, nicméně nepřímá souvislost ano. Když akciový trh roste, investoři mají větší disponibilní příjem. Na oplátku dochází k nárůstu nákupu sběratelských předmětů.

Na druhou stranu, když se akciovému trhu příliš nedaří, investoři mají méně disponibilních příjmů. To má negativní dopad na trh se sběratelskými předměty.

Doporučené investiční platformy a online brokeři

Pro investování doporučujeme tyto investiční platformy a online brokery:

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Skvělá investiční platforma

Skvělá česká investiční platforma.

DEGIRO Nejlepší online broker

Dobrý online broker s nízkými poplatky.

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 122 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 02/01/2023 autorem Lenka Svobodová

2 Komentáře
Ukázat všechny Nejužitečnější Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi
  1. Známý investuje do vozů a má už pěknou sbírku.

  2. […] Jak investovat do sběratelských předmětů? […]

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart