6 způsobů, jak vydělat peníze vlastním autem

Jak vydělat peníze vlastním autem? Příležitosti k přivýdělku nemusíte hledat daleko. Mnoho lidí by si rádo přivydělalo nějakou vedlejší činností. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je jezdit se svým autem a přepravovat lidi nebo věci. Možná si ale neuvědomujete, že existuje mnoho dalších způsobů, jak vydělávat peníze pomocí auta. Existují dokonce způsoby, jak si vydělat peníze autem, aniž byste ho řídili!

Zde je 6 nejlepších způsobů, jak vydělat peníze vlastním autem v roce 2024.

Jak vydělat peníze vlastním autem

1. Sdílení jízd (Ridesharing)

Připojení se k flotile řidičů napojených na taxislužby založené na aplikacích je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zvýšit svůj příjem. Ridesharing může být obzvláště výhodný, pokud jste ochotni jezdit v pátek a v sobotu večer v rušných oblastech velkých měst nebo během dopravní špičky.

V ČR jsou to služby Uber, Liftago, Bolt a Blablacar.

Uber

Uber je americká nadnárodní dopravní a mobilní společnost umožňující objednání přepravy osobním automobilem. Uber umožňuje lidem s chytrým telefonem zadávat žádosti o jízdu, jež jsou následně předávány řidičům zapojeným do sítě Uber, kteří využívají svá vlastní auta.

Jako Uber driver si tak může přivydělat ve svém volném čase. Aby mohl Uber driver začít jezdit, tak musí splnit požadavek na minimální věk k řízení, musí mít vyhovující dopravní prostředek a musí nahrát požadované dokumenty včetně platného řidičského průkazu.

Liftago

Liftago je český startup, který řidičům nabízí různé poptávky po přepravě v rámci jednoho města. Ráno můžete odvézt lidi do práce, během oběda rozvést několik balíků od partnerské firmy a večer reagovat na poptávky lidí, kteří shánějí odvoz domů.

Abyste se mohli stát taxikářem Liftago Taxi, tak budete potřebovat telefon s Androidem, vlastní auto, taxi licenci a živnostenský list. Jako taxikář si můžete vydělat až 35 tisíc za týden.

Pokud se stanete Liftago kurýrem tak potřebujete pouze telefon s Androidem, vlastní auto a živnostenský list. Jako kurýr si můžete průměrně vydělat 200 Kč za hodinu.

Bolt

Bolt je estonská společnost zabývající se mobilitou, která nabízí pronájem vozidel, sdílení automobilů a služby rozvozu jídla. Bolt je dostupný ve více než 30 zemích a více než 150 městech po celém světe. V březnu 2019 došlo ke změně jména z Taxify na Bolt.

BlaBlaCar

BlaBlaCar je světový lídr v oblasti komunitního cestování, spojuje přes 90 milionů lidí a umožňuje jim sdílet jízdy na 22 trzích světa. Díky moderním technologiím dokáže BlaBlaCar propojit lidi, kteří hledají spolujízdu. Pomocí BlaBlacar můžete nabídnout volná místa ve svém autě spolehlivým cestujícím při cestách na dlouhé vzdálenosti.

2. Rozvoz jídla

Další oblíbenou možností pro řidiče, kteří si chtějí přivydělat, je rozvoz jídla přes specializované aplikace, jako jsou Dáme jídlo, Rohlík, Wolt a Bolt Food.

Ačkoli k tomu, abyste se stali partnerem některé z těchto aplikací, nepotřebujete nutně vozidlo, jeho vlastnictví vám rozhodně usnadní práci.

Dáme jídlo

Dáme jídlo je největší česká platforma, která spolupracuje s téměř 5 000 partnery ve 170 obcích po celé České republice. Svojí nabídkou tak pokrývá více než 60 % tuzemské populace a během špičky doručí Dáme jídlo více než 10 000 jídel a dalších položek za hodinu.

Kurýři Dáme jídlo vozí jídlo v automobilech na CNG, elektromobilech, klasických automobilech, na skútrech, na kolech nebo roznášejí pěšky. Dáme jídlo nabízí výdělek až 80 000 Kč za měsíc a flexibilní pracovní dobu. Obdržené dýško v hotovosti si kurýr rovnou nechává (při platbě kartou ho dostane k jednorázové výplatě).

Rohlík

Rohlik.cz je český internetový obchod s potravinami, který byl založen v roce 2014. Zboží prodávané tímto internetovým obchodem si lze zakoupit na webu či mobilní aplikaci, poté si zákazník může zboží nechat dovézt, nebo si je vyzvednout na odběrovém místě.

Kurýr v Rohlik.cz si může vydělat i 3 800 Kč denně. Kurýr může jezdit denně nebo jen pár dní v měsíci. Potřeba je mít řidičský průkaz skupiny B (aktivní řidič minimálně 1 rok) a být dochvilný.

Wolt

Wolt je online kurýrní služba, která byla založena v roce 2014 ve Finsku. Wolt se zaměřuje na rozvoz jídla, potravin, květin, kosmetiky, potřeb pro domácí mazlíčky a dalších produktů. Tato služba působí ve více než 180 městech v 23 zemích světa (v Česku Wolt spolupracuje s přibližně 2 000 provozovnami).

Wolt kurýr si vydělá peníze za každou doručenou objednávku (veškeré spropitné mu zůstane). Za doručení nabízí Wolt základní sazbu + příplatek za najeté km (rozdílné sazby podle regionu a denní poptávky). Běžně si lze vydělat jako Wolt kurýr přes 300 Kč za hodinu.

Bolt Food

Bolt (dříve Taxify) je mezinárodní platforma pro přepravu osob ve městech, která byla založena v Tallinu v Estonsku. V srpnu 2019 spustila společnost dovoz jídla pod názvem Bolt Food.

Pokus se stanete Bolt Food kurýrem, tak si můžete vydělat peníze navíc díky rozvozu jídla svým vozidlem, motorkou nebo na kole. V Praze si partnerští řidiči vydělávají měsíčně i 70 tisíc korun. Z každé jízdy s Boltem se vám následně odečte poplatek za aplikaci 25 %.

3. Staňte se shopperem

Shopper není pouze kurýr ale stará se o celý nákup (od výběru potravin až po doručení). V ČR jde například o službu Everli.

Everli je online služba pro rozvoz potravin, která byla založena v roce 2014 v italské Veroně. V současné době působí ve více než 70 městech v Itálii, Polsku, České republice a Francii, a to prostřednictvím webových stránek a mobilní aplikace.

Zákazníci si mohou online objednat potraviny ze zúčastněných prodejen (Billa, Albert, Kaufland, Tesco a Lidl) a ty jsou následně vyzvednuty a doručeny jedním z Everli Shopperů.

Být Everli Shopperem je velmi snadné – přijmete objednávku, nakoupíte produkty a nákup následně doručíte.

4. Pronajměte své auto

Pokud máte auto, které věčně někde stojí, nabídněte ho ostatním. Můžete si tak přivydělat a ostatním pomůžete dostat se tam, kam potřebují. V ČR můžete využít například službu HoppyGo.

HoppyGo je peer-to-peer car sharingová služba, která spojuje lidi, kteří mají auto, ale nepoužívají ho každý den, s těmi, co ho potřebují jen příležitostně. Na HoppyGo můžete zaregistrovat auto až 15 let staré. U HoppyGo je v současné době již více než 1 500 majitelů aut. Nejaktivnější majitel si za rok 2020 vydělal přes 270 000 Kč.

Celý proces registrace je velmi snadný a probíhá přes HoppyGo aplikaci. K registraci vozu je potřeba malý technický průkaz, stav tachometru a fotografie vozu. Sami si můžete určit cenu za výpůjčku a termíny, kdy je vaše auto dostupné. Peníze vám dorazí na účet do 7 dnů po ukončení výpůjčky.

5. Pomozte lidem se stěhováním

V závislosti na velikosti vašeho auta si můžete přivydělat jako příležitostný stěhovák. Větší auta a nákladní dodávky jsou pro tyto účely samozřejmě nejlepší volbou.

Lidem můžete nabídnout přepravní, stěhovací a balící službu (včetně montáže nábytku) a stěhování nadměrných předmětů. Pokud si vyberete tento způsob přivýdělku, ujistěte se, že jste schopni zvedat těžké předměty.

Nabídnout můžete i stěhování menšího rozsahu (od jednoho kusu nábytku) nebo odvoz odpadu na sběrný dvůr.

Nabídku na stěhování můžete umístit na inzertní portály (např. Bazoš, Sbazar nebo Facebook marketplace) nebo na stránky pro konkrétní města.

6. Umístěte na své auto reklamu

Co když nechcete na svém autě najezdit žádné kilometry navíc? S dříve uvedenými možnostmi, musíte být ochotni jezdit více než obvykle. Ale co kdybyste mohli vydělávat peníze jen tím, že budete se svým autem normálně jezdit? Lze toho dosáhnout tím, že na své auto necháte umístit reklamu.

Možný výdělek záleží na tom, jak staré auto máte, kolik kilometrů ročně najede a zda auto parkujete v garáži či na ulici. Také záleží, jak velkou plochu svého vozu nabídnete pro umístění reklamy. Pokud tedy máte novější auto a často jezdíte, může být váš vůz vhodným kandidátem pro umístění reklamy.

Shrnutí

Pokud vlastníte auto, máte skvělou příležitost získat novou práci nebo přivýdělek. Zde je 6 způsobů, jak vydělat peníze vlastním autem:

  1. Sdílení jízd (Ridesharing)
  2. Rozvoz jídla
  3. Staňte se shopperem
  4. Pronajměte své auto
  5. Pomozte lidem se stěhováním
  6. Umístěte na své auto reklamu
5 způsobů, jak vydělat peníze vlastním autem

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 124 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 31/12/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart