Důchodová kalkulačka 2025
Důchodová kalkulačka 2025: Důchodová kalkulačka 2025 je skvělý nástroj, který vám umožní orientačně vypočítat výši důchodu podle aktuální údajů. V tomto článku vám poradím, jak funguje důchodová kalkulačka a co potřebujete znát, abyste získali co nejpřesnější výsledek.
Důchodová kalkulačka 2025
Česká správa sociálního zabezpečení nabízí důchodovou kalkulačku pro orientační výpočet starobního důchodu. Tato důchodová kalkulačka je vhodná pro lidi, kteří jsou v období před dosažením důchodového věku či uvažují o odchodu do důchodu v horizontu nejvýše 5 let.
Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě.
- Aplikace Vám vypočítá aktuální odhad výše starobního důchodu.
- Rychle a snadno zjistíte své datum odchodu do starobního důchodu.
- Používání služby IDA je bezpečné díky přihlášení přes Identitu občana či datovou schránku.
- Jednoduše si zkontrolujete započtené doby důchodového pojištění a případně je pro účely odhadu upravíte či doplníte.
- Díky skutečným datům z evidence ČSSZ Vám aplikace ukáže informace maximálně reálně.
- Informativní důchodová aplikace poskytuje informace vyplývající z aktuálně platné a účinné právní úpravy.
Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně. Údaje o době pojištění, vyměřovacích základech dosažených v období od roku 1986 či vyloučených dobách, které je třeba do kalkulačky dosadit, najdete např. v informativním osobním listu důchodového pojištění.
Jak spořit na důchod
Zde naleznete moje tipy jak spořit na důchod. Spoření na důchod je důležité pro každého, kdo chce mít jistotu, že bude mít dostatek finančních prostředků v pozdějším věku. Na důchod je potřeba investovat, nejen spořit. Spoření (spořicí účty a produkty) je vhodné pro krátkodobé uložení peněz. Nikoliv dlouhodobé. K tomu je ideální investování, které jako jediné může v dlouhém čase porazit inflaci, aby vaše peníze neztrácely hodnotu.
Stát chce Čechy motivovat k investování a proto od roku 2024 zpřístupnil možnost investovat do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Od základu daně jde odečíst až 48 tisíc korun ročně. Je to ovšem společný limit pro tento nový produkt DIP, důchodové spoření v penzijních fondech a životní pojištění.
Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) umožňuje daňově zvýhodněně investovat do různých finančních produktů (akcií, dluhopisů nebo ETF), které mohou nabídnout potenciálně vyšší zhodnocení. Navíc získáte daňové úlevy i možnost příspěvku od zaměstnavatele.
Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je alternativou ke stávajícím produktům zabezpečení na stáří (penzijko, kapitálové životní pojištění). DIP má za cíl přilákat více lidí k investicím, jejichž výnosy mohou pokrýt náklady v důchodu.
Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Mezi nejlepší české investiční platformy, které umožňují investovat prostřednictvím dlouhodobého investičního produktu (DIP) patří Portu. Velkou výhodou Portu je nabídka 3 měsíců investování zdarma pro nové uživatele, což je skvělá možnost, jak vyzkoušet tento způsob investování.
Moje recenze Portu dlouhodobého investičního produktu (DIP) je velmi pozitivní. Líbí se mi, že si můžete v rámci Portu DIP sami zvolit, jak budete na důchod investovat. Nebo to můžete nechat na Portu. V obou případech se zvýhodněným poplatkem. Vklady na váš DIP si lze odečíst z daní až do výše 48 000 Kč ročně. Přispívat vám může i zaměstnavatel.
Portu dlouhodobý investiční produkt (DIP) recenze
Jak si založit dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Založení Dlouhodobého investičního produktu je velmi jednoduché a zvládne ho každý. Dlouhodobý investiční produkt (DIP) lze založit u různých finančních institucí. Založení DIP je velmi jednoduché. Jednou z prvních investičních platforem v České republice, která nabízí Dlouhodobý investiční produkt je investiční platforma Portu.
Jak si založit dlouhodobý investiční produkt (DIP)
O důchodové kalkulačce
Podmínky nároku na starobní důchod z důchodového pojištění a způsob stanovení jeho výše upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění (dále jen „ZDP“). Orientační výpočet důchodu pomocí důchodové kalkulačky vychází ze základních údajů, které v obecném případě výši důchodu ovlivňují, ale neumožňuje plně zohlednit všechny rozhodné skutečnosti.
Důchodová kalkulačka proto může sloužit pouze k orientační představě o výši důchodu.
Naposledy aktualizováno 28/12/2024 autorem Lenka Svobodová