Dlouhodobý investiční produkt (DIP)

Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Stát chce Čechy motivovat k investování a proto od roku 2024 zpřístupní možnost investovat do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Od základu daně půjde odečíst až 48 tisíc korun ročně. Bude to ovšem společný limit pro tento nový produkt DIP, důchodové spoření v penzijních fondech a životní pojištění.

V tomto článku zjistíte, co je to dlouhodobý investiční produkt, jak má fungovat a co vám přinese.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP)

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) umožní daňově zvýhodněně investovat do různých finančních produktů (akcií, dluhopisů nebo ETF), které mohou nabídnout potenciálně vyšší zhodnocení. Navíc získáte daňové úlevy i možnost příspěvku od zaměstnavatele. Zavedení DIP se plánuje k 1. lednu 2024.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je alternativou ke stávajícím produktům zabezpečení na stáří (penzijko, kapitálové životní pojištění). DIP má za cíl přilákat více lidí k investicím, jejichž výnosy mohou pokrýt náklady v důchodu.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) může zahrnovat tyto veřejně obchodované finanční produkty:

 • Peněžní prostředky (hotovost)
 • Investiční cenné papíry (např. akcie, ETF apod.)
 • Cenné papíry kolektivního investování (např. podílové fondy)
 • Nástroje peněžního trhu (např. korporátní a státní dluhopisy, úročená hotovost apod.)
 • Deriváty (které nejsou investičním cenným papírem)

Výhody a nevýhody dlouhodobého investičního produktu

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) má řadu výhod a nevýhod.

Výhody dlouhodobého investičního produktu

Mezi výhody dlouhodobého investičního produktu patří:

 1. Více možností, kam investovat: DIP vám umožní investovat do široké škály investičních i bankovních produktů, jako jsou akcie, ETF, podílové fondy a další. To znamená, že máte větší flexibilitu při výběru investičního portfolia a můžete si lépe přizpůsobit svou investiční strategii.
 2. Sleva na dani: DIP vám umožní odečíst své vklady ze základu daně až do výše 48 000 Kč za rok. Tento limit se vztahuje dohromady na všechny 3 produkty zabezpečení na stáří (investiční životní pojištění, penzijko, DIP).
 3. Příspěvek zaměstnavatele: Zaměstnavatel vám může do DIP přispívat, a to bez povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění na tuto částku. To znamená, že příspěvek zaměstnavatele může být pro vás výhodným finančním bonusem.
 4. Osvobození od daně: Veškeré výnosy a příspěvky zaměstnavatele do DIP budou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. To znamená, že nemusíte platit daň z příjmů z těchto investic, což může zvýšit vaše celkové zhodnocení.

Nevýhody dlouhodobého investičního produktu

Mezi nevýhody dlouhodobého investičního produktu patří:

 1. Žádná státní podpora: Na rozdíl od některých jiných investičních produktů, jako je penzijní spoření, se na DIP nevztahuje státní příspěvek.
 2. Riziko investování: DIP nabízí více možností investovat, což může znamenat vyšší riziko, zejména pokud nejste zkušenými investory. Vyšší potenciální výnosy jdou ruku v ruce s vyšším rizikem ztráty kapitálu, a proto je důležité pečlivě zvážit svou investiční strategii.

Nejlepší investiční platformy

Investiční platformy jsou online služby, které umožňují nakupovat a držet akcie, dluhopisy a fondy na jednom místě. Mezi tyto služby může patřit snadné investování do akciíETFpodílových fondů nebo do nemovitostí.

Mezi nejlepší české investiční platformy v roce 2023 patří Portu, Fondee, Upvest a Investown. Některé z těchto platforem plánují, že se zapojí do poskytování Dlouhodobého investičního produktu.

Hodnocení
 
Nejlepší investiční platforma
Portu.cz logo
PORTU
Hodnocení
Investování do akcií a ETF
Fondee.cz
FONDEE
Hodnocení
Investování do akcií a ETF
INVESTOWN
Hodnocení
Investování do nemovitostí
Upvest.cz logo
UPVEST
Hodnocení
Investování do nemovitostí

PORTU recenze a zkušenosti

PORTU Investování do akcií a ETF
Nejlepší investiční platforma v ČR.

Naše zkušenost s českou investiční platformou Portu je velmi pozitivní. Na platformě investujeme již od roku 2019. Líbí se nám bohatá nabídka ETF, nízký poplatek, slevový program a jednoduchá obsluha přehledné webové a mobilní aplikace.

Po vyplnění investičního dotazníku nám bylo umožněno založení nejrizikovějšího Portu portfolia s rizikovým profilem 10. V současné době máme v tomto portfoliu přes 138 000 Kč. Naše pravidelná investice je 5 000 Kč (měsíc), občas do portfolia pošleme i větší částku.

Na obrázku níže můžete vidět naše Portu portfolio – rizikový profil 10 (stav k červenci 2023). Aktuální výnos našeho Portu portfolia je přes 9 000 Kč.

Portu recenze a zkušenosti - Portfolio rizikový profil 10 souhrn
Naše Portu portfolio – rizikový profil 10

Portu recenze a zkušenosti

Portu vám poskytuje přístup k profesionálnímu a sofistikovanému investování, aniž byste museli mít rozsáhlé znalosti finančního trhu. S pomocí Portu si můžete nechat přesně sestavit portfolio na míru vašim investičním cílům a preferencím. To znamená, že se nemusíte starat o složité rozhodování ohledně výběru konkrétních aktiv, správy portfolia či sledování tržních trendů. Portu se o vše postará za vás, abyste mohli v klidu sledovat růst svého portfolia.

Jednou z výhod Portu je také jednoduchost a přehlednost. Můžete očekávat jasnou a intuitivní platformu, která vám umožní snadno sledovat vývoj vašeho portfolia a kontrolovat své investice. Portu se snaží minimalizovat administrativu a zjednodušit celý proces investování.

Co se týče poplatků, Portu nabízí velmi transparentní model. Za všechny své služby si účtuje jediný nízký poplatek ve výši 1 % ročně z hodnoty vašeho portfolia. To znamená, že nebudete muset platit žádné skryté poplatky za obchodování, správu nebo další služby. Portu si zakládá na férovosti a snaze nabízet svým klientům co nejlepší podmínky.

Při rozhodování o investování je důležité zvážit i rizika. Investování na Portu samozřejmě není bezrizikové, a proto je důležité si uvědomit, že hodnota vašeho portfolia může kolísat v závislosti na vývoji finančních trhů. Portu však disponuje strategiemi, které mají minimalizovat rizika a maximalizovat výnosy pro své klienty.

Investiční platforma Portu je dobrou volbou pro začátečníky i pokročilé investory. Platforma je vhodná pro pravidelné a dlouhodobé investování (10 a více let). Důležité je ale rozumět rizikům investování na kapitálových trzích. Nejvhodnější je investovat tolik peněz o kolik můžete přijít, aniž by to ovlivnilo vaši životní úroveň. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.

Pokud se rozhodnete začít investovat na české on-line investiční platformě Portu.cz tak se Vám bude hodit níže uvedený odkaz (Portu referenční kód). Po zadání referenčního kódu při založení účtu obdržíte 90 dnů investování zdarma. Po tuto dobu Vám nebudou účtovány správcovské poplatky a budete mít tzv. bezplatné období, které začíná dnem zainvestování prvního vkladu.

Fondee recenze a zkušenosti

FONDEE Investování do akcií a ETF
Skvělá česká investiční platforma na které lze investovat do akcií a ETF.

Fondee je česká on-line investiční platforma, přes kterou jde snadno a s minimálními poplatky investovat do portfolií akciových a dluhopisových ETF.

Investown recenze a zkušenosti

INVESTOWN Investování do nemovitostí
Dobrá česká investiční platforma, na které lze investovat do bytů.

Investown.cz je nová online platforma s investičními úvěry do nemovitostí. Cílem investiční platformy Investown je, aby měl každý přístup k ziskům z nemovitostí a mohl si tak efektivně a bezpečně zhodnocovat svoje peníze a vytvořit si tak pasivní příjem.

Investown je český projekt, který je vyvíjen řadou českých odborníků ze světa IT, realit a bankovnictví. Mezi hlavní investory projektu patří například Seed Starter České spořitelny.

Hromadné financování tak v případě Investownu zpřístupňuje investorům široké spektrum realitních projektů s ročním zhodnocením začínajícím na 8 %, a to po celé republice. 

Naše zkušenost s českou investiční platformou Investown.cz je výborná. Na platformě investujeme od roku 2021. Líbí se nám kvalitní výběr bytů, odpovídající výnos, nízký poplatek při prodeji a jednoduchá obsluha přehledné webové a mobilní aplikace.

Recenze Investown od klientů jsou též velmi pozitivní. Klientům se líbí nízký poplatek při prodeji investice (0,9 %) a jednoduchost investování (již od 500 Kč).

Investown recenze a zkušenosti

Upvest recenze a zkušenosti

UPVEST Investování do nemovitostí
Skvělá česká investiční platforma, na které lze investovat do nemovitostí.

Upvest.cz je česká investiční platforma, na které lze Investovat do nemovitostí formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů. Všechny projekty prochází důkladnou analýzou a schválením investiční komisí, která má rozhodující slovo při výběru a schvalování investičních příležitostí.

Naše zkušenost s českou investiční platformou Upvest.cz je dobrá. Na této platformě investujeme od roku 2021. Líbí se nám nabídka kvalitních ověřených projektů, roční výnos 4 až 9 % p.a., možnost investovat od 5 000 Kč a podrobné informování investora o průběhu investice. Recenze Upvestu od klientů jsou též pozitivní. Klientům se líbí relativně krátká splatnost úvěrů (1 až 3 roky).

Investiční platforma Upvest je dobrou volbou pro investory, pro které případná ztráta části nebo celé jejich investice nebude znamenat významné zhoršení jejich ekonomické situace. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.

V případě, že se rozhodnete investovat na Upvestu, tak se Vám bude hodit tento referenční odkaz (kód). Po zaregistrování a zainvestování přes tento odkaz, získáte 500 Kč na vaší příští investici.

UPVEST recenze a zkušenosti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Hodnocení:
[Celkem: 44 Průměr: 4.8]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 05/10/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart