Jak mohou ženy začít investovat

V celosvětovém průměru vydělávají ženy za stejnou práci méně než muži. Stačí říci, že problémy s rozdíly v odměňování žen a mužů stále přetrvávají, a dokud ženy a muži nedosáhnou platové rovnosti, je ještě důležitější, aby ženy začaly chytře investovat své těžce vydělané peníze.

V tomto článku se dozvíte odpovědi na tyto otázky: Proč by ženy měly začít investovat? Kdy by ženy měly začít investovat? Jak mohou ženy začít investovat?

Proč by ženy měly začít investovat?

Investování je pro ženy skvělý způsob, jak zvýšit svůj příjem. Dává jim šanci vytvořit si úspory, které mohou použít v případě nouze nebo na realizaci svých snů. Pro ženy, které se nikdy necítily dobře při investování, však může být těžké začít.

Když poprvé začnete investovat, investujte tak, abyste dosáhli co nejlepšího zhodnocení svých investic a vytvořili si portfolio, které vám umožní odejít do důchodu s dostatkem peněz. Ačkoli jsme všichni mimořádně zaneprázdnění, na ženy často doléhá další zodpovědnost za řízení domácnosti s povinnostmi v zaměstnání. Na správu investic tak často nezbývá mnoho času a může se zdát, že je toho na ně příliš. Investování však vyžaduje jen málo času a úsilí, aby se z nich staly úspěšné investorky.

Kdy by ženy měly začít investovat?

Správný čas začít investovat je, když máte nějaké volné peníze. Může to být, když získáte první zaměstnání nebo když dostanete v práci povýšení a začnete vydělávat trochu více peněz. Ať už je to jakkoli, nikdy není příliš brzy ani příliš pozdě začít investovat.

Jak mohou ženy začít investovat?

Investování může být pro mnoho lidí náročný úkol, ale nemusí být. Ve skutečnosti můžete investováním malého množství peněz v průběhu času své peníze podstatně zhodnotit. Nejlepším způsobem, jak začít investovat, je podílový fond nebo ETF, které investuje do různých akcií. Tyto investice se označují jako diverzifikované, což znamená, že v sobě mají širokou škálu akcií.

Průvodce investováním

Ženy a peníze

Ženy oproti mužům dosáhnou na důstojný důchod obtížněji než muži. Důvodem je platová nerovnost či méně let, které za život stráví v zaměstnání. Kvůli průměrně delší době života si navíc musí s nižším důchodem vystačit po delší dobu. Ačkoli podle interního průzkumu společnosti Fondee 65 % žen
považuje investování za vhodný způsob zajištění důstojného důchodu, pouze 27 % své úspory skutečně investuje. Hlavními důvody jsou neochota riskovat či obava z neznalosti tržního prostředí.

V roce 2020 dosáhly ženy na průměrné platy o takřka 7 tisíc korun nižší než muži. V porovnání s opačným pohlavím stráví za svůj život v zaměstnání průměrně o 6,5 roku méně. Ženy jsou také oproti mužům o 1,6 procentního bodu častěji nezaměstnané. Tyto faktory vedou k tomu, že průměrné důchody žen jsou oproti důchodům mužů o 17 p. b. nižší.

Průzkum Fondee ukázal, že přes nerovné podmínky jsou ženy v řešení finančních otázek oproti mužům zdrženlivější a ke svému důchodovému zabezpečení přistupují méně proaktivně. Například pouhých 8 % žen ví, kolik je nyní nuceno spořit, aby na důstojný důchod dosáhlo, a jen 15 % tuto strategii následuje. Větší uzavřenost žen vůči finančním otázkám podporuje i neochota a stres z plánování rozpočtu (28 %) a budování úspor. Jen 32 % žen má vytvořené finanční rezervy, přičemž pouhá čtvrtina by ze svých úspor dokázala v případě nouze žít 6 měsíců a více. Výsledky dále ukazují, že téma financí je mezi ženami upozaďováno.

„Vnímáme, že téma financí je mezi ženami stále tabuizováno. Průzkum ukázal, že 31 % žen svou finanční situaci se svým okolím neřeší nebo předpokládá, že jim debata o financích nenáleží. Takřka polovina z nich však považuje komunikaci o této problematice za důležitou a přiznává, že by větší otevřenost ve společnosti uvítalo. Obava veřejně hovořit o tomto tématu je pravděpodobně jedním z faktorů, které drží sebevědomí žen ohledně financí a investic nízko,“ říká Eva Hlavsová z Fondee.

Podle Fondee je třeba ženy motivovat, aby nerovným podmínkám čelily prostřednictvím investic a dlouhodobých strategií. Výzkum poukázal na skutečnost, že ačkoli takřka 60 % žen považuje investování za účinný nástroj proti znehodnocování financí a pro zajištění důstojného důchodu, pouze 27 % své úspory skutečně investuje, z toho 9 % začalo v období pandemie. To dokazuje, že důvěra v investice jako takové mezi ženami narůstá. Téměř 23 % žen uvedlo, že přestože neinvestuje, rádo by začalo.

„V současné době představuje správná investiční strategie jediný způsob, jak své úspory zhodnocovat a bránit proti inflaci. Ženy platí spíše za konzervativnější investory a učinit první krok v investicích tak pro ně může být v porovnání s muži problematičtější. Obezřetnější přístup v tomto směru však nemusí být na škodu. Větší rozvážnost v plánování strategií dělá z žen silné investorky.“ dodává Hlavsová.

O větší motivaci žen investovat usiluje Fondee prostřednictvím své kampaně Finanční wellness pro ženy, která hodlá ženám svět investic přiblížit a pomoci v něm učinit první kroky. Prostřednictvím kampaně Fondee chce ženám dodat sebevědomí a ukázat, že mohou být skvělými investorkami.

O Fondee

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a hledají snadnou a efektivní cestu jejich zhodnocení. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí.

Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří získali zkušenosti ve financích v londýnské City a pochopili, že investice nejsou žádná věda a mohou být dostupné pro každého. V roce 2021 získali pro svůj startup milion eur od skupiny soukromých investorů a J&T Banky, která se  zároveň stala brokerem platformy. Od ledna 2022 Fondee působí také na Slovensku.

Zdroje: Fondee.cz, Tisková zpráva Fondee

Hodnocení:
[Celkem: 1 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 10/01/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart