Nejlepší způsoby, jak začít investovat dětem

Chcete vědět, jak začít investovat dětem? Většina rodičů dětem stále odkládá peníze formou spořicích účtů nebo stavebního spoření. Při tomto způsobu spoření máte předem daný výnos, který ale není příliš vysoký. Čím dál tím více si však rodiče uvědomují, že úrok ze stavebního spoření nestačí ani na pokrytí inflace, což může v případě dlouhodobého horizontu představovat problém.

Porazit inflaci lze investováním, nicméně za předpokladu vyššího rizika. Chce-li pro své děti vyšší zhodnocení, musíte se dívat po možnostech investování do akcií či dluhopisů.

Můžete mít tedy spoustu otázek: Jak začít investovat dětem? Jaké jsou nejlepší investice pro děti? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v tomto článku!

Nejlepší způsoby, jak začít investovat dětem

Mezi nejlepší investice pro děti patří burzovně obchodované fondy (ETF). Děti mají dlouhý investiční horizont a ETF jsou ideální dlouhodobou investicí. ETF jsou skvělým produktem, protože jsou nenáročné na správu a mají nízké poplatky.

Co je ETF?

Burzovně obchodované fondy (angl. exchange-traded fund, zkráceně ETF), jsou snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. Cílem burzovně obchodovaného fondu je sledování indexu podkladového aktiva (např. akcií).

Jedním z nejlepších druhů ETF pro děti je ETF s více třídami aktiv, které investuje do různých investic (akcie, dluhopisy, nemovitosti atd.). Široká škála aktiv v investičním portfoliu pomáhá snižovat volatilitu a tržní riziko. Pozor: Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.

Investovat do ETF lze pomocí robo-advisory platforem. Robo-advisory platforma v podstatě investuje vaše peníze vaším jménem do portfolia indexových fondů, které odpovídá vašemu věku, toleranci k riziku a investičním cílům. V ČR jsou to investiční platformy PORTU a FONDEE.

Skvělou volbou je investiční platforma Portu, která nabízí možnost investovat dětem. Dětské účty Portu vznikly v roce 2019 a získaly si mezi lidmi velkou oblibu.

Portu dětský účet

Dětský účet Portu funguje na podobném principu jako standardní účet. Hlavní výhodou tohoto účtu je ale snížený poplatek za správu, který je pouze 0,25 % ročně z hodnoty investice.

Po dosažení plnoletosti dítěte účet přechází automaticky na standardní účet (s poplatkem 1 % ročně). V případě, že budete chtít vybrat prostředky z dětského účtu dříve než bude dítě plnoleté, bude účtován na vybrané peníze standardní poplatek (1 %).

Portu recenze a zkušenosti 2024

Portu.cz logo

Účet může založit zákonný zástupce dítěte a vložené peníze se stávají majetkem dítěte. V případě potřeby může mít zákonný zástupce přístup k penězům. Více informací o dětském účtu se dozvíte zde.

Dětský účet Portu je dobrý způsob jak dětem střádat peníze a ulehčit jim tak vstup do dospělosti (např. náklady na vzdělání nebo na pořízení vlastního bydlení).

Pokud se rozhodnete začít investovat na české on-line investiční platformě Portu.cz tak se Vám bude hodit tento referenční odkaz. Po zadání referenčního kódu při založení účtu obdržíte 90 dnů investování zdarma. Po tuto dobu Vám nebudou účtovány správcovské poplatky a budete mít tzv. bezplatné období, které začíná dnem zainvestování prvního vkladu.

Poplatek dětského účtu Portu

Dětský účet Portu má zvýhodněný poplatek za správu 0,25 % ročně. Po dosažení plnoletosti dítěte účet přechází automaticky na standardní účet a začne být účtován poplatek dle Sazebníku Portu (aktuálně 1 % ročně).

Pokud zákonný zástupce vybere prostředky z dětského účtu dříve, bude na vybrané peníze aplikován 1% standardní poplatek (doúčtován a dopočítán zpětně). Zvýhodněný poplatek 0,25 % p.a. se počítá ze všech nevybraných prostředků na dětském účtu.

Ilustrativní srovnání dopadu zvýhodněného poplatku na hodnotu investice

Následující příklad slouží pouze k ilustraci dopadu použití různě vysokého poplatku na hodnotu hypotetické investice.

  • Příklad uvažuje založení dětského účtu v roce narození dítěte.
  • Počáteční investici 50 000 Kč a následné investování 2 tisíc Kč měsíčně až do věku 18 let.
  • Scénář uvažuje stabilní růst investice o 5 % ročně.
Poplatky za správu Portu pro děti
Ilustrativní srovnání dopadu zvýhodněného poplatku na hodnotu investice (Zdroj: Portu.cz)

Pozor: Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové. Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.

Jak začít investovat dětem na Portu

Celý proces založení dětského účtu Portu je velmi jednoduchý a rychlý. Založení dětského účtu zabere pouze několik minut.

Jak začít investovat dětem na portu
Založte nejprve Portu pro sebe
Nejprve musíte mít založený svůj vlastní účet Portu.
Ze svého účtu založte dětský účet
Účet pro dítě pak založíte po přihlášení ve svém rozhraní vpravo nahoře kliknutím na Založit nový účet. Pro založení dětského účtu Portu budete potřebovat rodný list, případně občanský průkaz dítěte.
Vyberte vhodné portfolio
Po založení dětského účtu Portu nastavíte investici (vyberete vhodné portfolio). V rámci dětského účtu lze investovat pouze do Portu portfolií, které sestavuje a plně se o ně stará Portu. Lze volit mezi různými rizikovými stupni portfolií a také mít založených dětských portfolií několik.
Začněte dětem investovat
Následně můžete investovat – peníze vložíte standardním převodem na účet s příslušným variabilním symbolem.

Výhody a nevýhody dětského účtu Portu

Mezi výhody dětského účtu Portu patří zvýhodněný poplatek za správu 0,25 % ročně a snadné založení účtu, které trvá pouze několik minut. Nabízené ETF jsou vysoce diverzifikované a jsou snadno pochopitelné (nevyžadují podrobné znalosti trhu).

Mezi nevýhody dětského účtu Portu patří riziko na kapitálových trzích. Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnos. Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.

VýhodyNevýhody
✅ Nízké poplatky (0,25 % ročně za správu)❌ Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové (Portu negarantuje dosažení výnosů)
✅ Snadné založení účtu
✅ ETF jsou vysoce diverzifikované
✅ ETF jsou snadno pochopitelné a nevyžadují podrobné znalosti trhu

Investování pro děti

Investování pro děti má finanční smysl, protože dětem můžete investovat dlouhodobě a využít kouzla složeného úročení. Peníze vydělávají úroky a tyto úroky začínají vydělávat další úroky, které jsou výsledkem složeného úročení. Klíčem k úspěšnému investování je dlouhý časový horizont a ten děti mají.

Investování je dobrý způsob, jak dětem střádat peníze a ulehčit jim tak vstup do dospělosti (např. náklady na vzdělání, vlastní bydlení atd.). Investice pro děti jsou vhodným způsobem, jak seznámit dětí s fungováním peněz a zlepšit jim tak finanční gramotnost.

Jak začít investovat dětem? Nejlepší investice pro děti (2024)

Finanční gramotnost

Finanční gramotnost je klíčem k pochopení toho, jak rozumně spořit, vydělávat, půjčovat si, investovat a chránit své peníze. Finanční gramotnost je také důležitá pro rozvoj krátkodobých a dlouhodobých finančních návyků a dovedností, které vedou k větší finanční prosperitě.

Finanční gramotnost pro děti spočívá v tom, že se vaše dítě naučí, jak co nejlépe hospodařit s financemi. Poskytování finanční gramotnosti dětem má zásadní význam. Získané poznatky jim mohou přinést užitek po celý život a výrazně zlepšit mnoho aspektů jejich života. Je to skvělý působ, jak zajistit jejich budoucnost.

V níže uvedeném článku naleznete tipy na několik skvělých knih o investování, které jsou vhodné i pro větší děti (Nejbohatší muž v Babylóně; Bohatý táta, chudý táta).

Nejlepší knihy o investování 2024

Průvodce investováním

Zde naleznete naše doporučené články o investování:

Hodnocení:
[Celkem: 154 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 03/01/2024 autorem Lenka Svobodová

1 komentář

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart