Solární panely na střechu? Skvělý způsob, jak ušetřit

Solární panely na střechu: Chcete ušetřit peníze za energie? Růst cen tradičních forem energie dosahuje závratných výšek, takže lidé utrácejí za vytápění, svícení a provoz svých domovů neustále více a více. Lidé proto hledají alternativy v obnovitelných zdrojích energií. Velkou poptávku po obnovitelných zdrojích také umocňují dotace (Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace).

Solární panely na střechu jsou skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za energie. Solární energie může nabídnout výrazně nižší účty za elektřinu po celý život a vy můžete začít šetřit ihned po instalaci solárních panelů.

Mezi hlavní výhody tohoto zdroje energie patří ekologičnost, energetická nezávislost a hlavně finanční úspornost. V tomto článku naleznete všechny důležité informace o solárních panelech.

Solární panely na střechu

Možnost úspory peněz je často základním důvodem, proč si lidé pořizují solární panely na střechu. Jde o dobré řešení, které dokáže zajistit spolehlivé zásobování domu elektřinou za nižší cenu.

Na českém trhu naleznete mnoho poskytovatelů řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie, kteří nabízejí kompletní realizaci fotovoltaiky a tepelných čerpadel – například společnosti Acetex, Woltair a další.

Více solárních panelů na budovách chce podle průzkumu 80 % lidí v Česku. Obnovitelné zdroje již nejsou jen pro technologické nadšence nebo majetnější lidi. Obnovitelné zdroje se stávají běžnou věcí, do které investují mladé rodiny i lidé v důchodu.

Pořídit si lze jednotlivé solární panely na střechu nebo rovnou celou fotovoltaickou elektrárnu pro rodinný dům.

Fotovoltaické elektrárny Schlieger.cz
Solární panely

Solární energie může uspokojí většinu energetických potřeb domácnosti, ale obvykle ne všechny. Z tohoto důvodu většina lidí volí hybridní model, který kombinuje konvenční napájení a solární energii.

Tato varianta vám dává kontrolu a zálohu z hlavní elektrické sítě, když ji potřebujete. Pokud se navíc rozhodnete pro fotovoltaickou elektrárnu s akumulací přebytků do baterie, bude váš solární systém také ukládat přebytečnou energii, kterou lze využít během noci.

Mezi oblíbené systémy fotovoltaiky patří:

Hybridní solární systém vám umožní maximalizovat úspory na účtech za elektřinu, protože energie vyrobená ze solárních panelů se využívá přednostně. Elektrickou energii ze sítě tedy spotřebováváte pouze tehdy, když ji potřebujete.

Co je fotovoltaická elektrárna?

Fotovoltaická elektrárna (FVE) je systém, který získává elektrickou energii ze slunečního záření a je často připojen na elektrickou distribuční síť. Hlavními prvky tohoto systému jsou solární panely doplněné o další zařízení domácí elektrické sítě.

V případě, že není fotovoltaická elektrárna připojena k elektrické distribuční síti, jedná se o tzv. ostrovní systém.

Hybridní fotovoltaická elektrárna (HFVE) používá navíc k akumulaci energie akumulátory (je galvanicky oddělena od distribuční sítě, ale lze ji přepnout na odběr ze sítě).

Jak funguje fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům

Fotovoltaické elektrárny Schlieger.cz
Fotovoltaická elektrárna

Jaké jsou výhody a nevýhody fotovoltaické elektrárny?

Důležitým krokem při zvažování instalace solárních panelů pro váš dům je posouzení výhod a nevýhod solární energie z pohledu majitele domu. Výhody solární energie výrazně převažují nad nevýhodami.

Náklady na instalaci fotovoltaické elektrárny jsou nyní nižší než kdykoli předtím a cena elektřiny bude i nadále výrazně stoupat. Čím dříve přejdete na solární energii, tím dříve můžete začít šetřit.

VýhodyNevýhody
✅ Finanční úspora❌ Vysoké počáteční náklady
✅ Energetická nezávislost a ekologičnost❌ Potřeba vhodné klimatické podmínky
✅ Nízké náklady na údržbu❌ Vyžaduje dostatek místa
✅ Snadná instalace
✅ Možnost získání dotace (Nová zelená úsporám)

Jak pořídit domácí fotovoltaickou elektrárnu?

S pořízením domácí fotovoltaické elektrárny je dobré se obrátit na specializovanou firmu, která vyřeší všechno za vás. Specializovaná firma zpracuje všechny podklady, které od vás získá, a připraví vám rámcovou nabídku. V této nabídce naleznete soupis použitých komponent, výpočet úspor a dobu návratnosti vaší investice.

Specializovaná firma vám také vypracuje energetický posudek a vytvoří projektovou dokumentaci. Tyto podklady jsou důležité pro žádost o dotaci. Celý proces od poptávky přes realizaci až po vyplacení dotace mohou specializované firmy zvládnout v průměru za pouhé 3 měsíce.

Instalace solárních panelů je spojena s pořizovacími náklady, které závisí na zvolené technologii. Domácnosti, které spotřebovávají hodně energie, budou mít zpočátku větší úspory. Solární energii však může efektivně vyrábět a využívat jakýkoli typ domácnosti, takže můžete začít šetřit okamžitě.

Časová návratnost je u fotovoltaické elektrárny bez baterie 6 až 10 let a u fotovoltaické elektrárny s bateriemi 10 až 15 let.

Výše úspor závisí na zvoleném systému fotovoltaiky (s baterií, s tepelným čerpadlem nebo s akumulací do vody). Konkrétní výši úspor lze zjistit na základě energetického posudku, který vám udělá specializovaná firma.

Ve prospěch domácích solárních elektráren hraje také výrazná státní podpora (Dotace Nová zelená úsporám).

Dotace Nová zelená úsporám

V rámci dotačního titulu Nová zelená úsporám lze získat dotaci na domácí fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Abyste mohli žádat o dotaci, musí solární elektrárnu realizovat specializovaná firma (např. Acetex, Woltair a další).

Dotace Nová zelená úsporám – Vyřízení, žádost, výše a podmínky (2024)

Dotace Nová zelená úsporám

O dotaci mohou žádat vlastníci stávajících dokončených rodinných domů nebo vlastníci novostaveb. Příjem žádostí běží od 12. 10. 2021 do 30. 6. 2025 (nebo do vyčerpání alokace).

Finanční podpora je v rámci NZÚ omezená do maximální výše 50 % celkových nákladů nezbytných na realizaci. V případě nemovitostí v některém ze strukturálně postižených regionů (Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj), lze získat ještě o 10 % víc, než je maximální částka pro jednotlivé typy úprav.

Dotaci za vás mohou přímo vyřídit specializované firmy, které realizují fotovoltaické elektrárny.

Dotace Nová zelená úsporám na fotovoltaický systém pro rodinný dům

Na fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům lze získat dotaci až 200 000 Kč. Výše dotace závisí na tom, jaký typ fotovoltaického systému si necháte nainstalovat. Jednotlivé části fotovoltaických elektráren (FVE) jsou dotovány podle níže uvedené tabulky.

Instalované části FVEVýše podpory
Minimální instalace o výkonu 2 kWp se standardním střídačem40 000 Kč
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s hybridním střídačem60 000 Kč
Minimální instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla100 000 Kč
Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp10 000 Kč
Za 1 kWh el. akumulačního systému10 000 Kč
Výše dotací NZÚ pro jednotlivé prvky fotovoltaických systémů

Fotovoltaický systém s akumulací do baterie

Na fotovoltaický systém s akumulací do baterie lze získat níže uvedenou podporu. Maximální výkon, na který lze dostat dotaci NZÚ, je 10 kWp.

FVE s akumulací do baterie o výkonuVýše podpory
4,1 kWp163 000 Kč
4,45 kWp173 000 Kč
4,92 kWp187 000 Kč
5,33 kWp193 000 Kč
6,15 kWp–9,98 kWp200 000 Kč
Tabulka modelových výší dotací NZÚ pro fotovoltaické elektrárny s akumulací do baterií

Fotovoltaický systém s ohřevem vody

Na fotovoltaický systém s ohřevem vody lze získat následující podporu.

Podporované řešeníVýše podpory
Fotovoltaický ohřev teplé vody45 000 Kč
Tepelné čerpadlo pro ohřev teplé vody45 000 Kč
Solární termický ohřev teplé vody45 000 Kč
Solární termický ohřev teplé vody s přitápěním65 000 Kč
Maximální výše dotací pro řešení zajišťující ohřev teplé vody

Acetex recenze a zkušenosti

Woltair recenze a zkušenosti

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 117 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 04/01/2024 autorem Lenka Svobodová

Tagy:

4 Komentáře
Ukázat všechny Nejužitečnější Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi
  1. […] Při výčtu úspory v souvislosti s elektrickou energií je důležité zmínit také možnosti, které nabízí přechod na jiné zdroje energie. Solární panely na střehách domů rostou jako houby po dešti, protože nabízejí snížení účtu ze elektrickou energii na celý život. Šetřit je možné ihned po jejich instalaci. Má to ale jistou překážku. Tím je pořizovací cena, která se pohybuje od desítek tisíc korun až po statisíce. Využít je sice možné dotaci na pořízení solárních panelů, přesto je časová návratnost investice několik let, jak píše web Nezávislý rádce. […]

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart