Jak se bránit před inflací? Inflace představuje nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Lze ji též definovat jako snížení kupní síly peněz. Vzroste-li celková úroveň cen, lze si za peníze koupit méně zboží a služeb. Pro běžného spotřebitele může zvýšení cen znamenat omezení výdajů, aby se vyhnul citelnému zásahu do své peněženky. Proto je důležité najít správné strategie a investice k ochraně před inflací.
Míra inflace se mění v závislosti na aktuálních událostech. K růstu inflace přispívají rostoucí mzdy a rychlý růst cen energií a surovin (např. ropy). Inflace je v tržním hospodářství přirozeným jevem. Existuje ale mnoho způsobů, jak se před inflací chránit. V tomto článku vám představíme nejlepší způsoby, jak můžete své peníze ochránit před rostoucí inflací.
Jak se můžete chránit před inflací a zachovat si stejnou životní úroveň? Zde je osm způsobů.
1. Akcie a ETF
Akcie a ETF mohou být dobrým zajištěním proti rostoucí inflaci. Akcie poskytují ochranu před inflací dvěma hlavními způsoby:
- Dividendy
- Růst akcie
S růstem zisků společností mohou časem růst i dividendy. Pokud společnost vydělává více, může vyplácet více dividend. Tyto rostoucí dividendy mohou potenciálně zvýšit vaši kupní sílu a udržet nebo dokonce zvýšit vaši životní úroveň (i v případě, že roste inflace). Druhou složkou boje proti inflaci, kterou akcie poskytují, je růst jejich ceny. V průběhu času má akciový trh obecně tendenci růst.
Chcete vědět jak začít investovat? Pokud jste připraveni začít investovat, ale nejste si jisti, jaké první kroky při investování podniknout, jste na správném místě. My vás naučíme, jak na to. Na níže uvedené stránce vám ukážeme, jak investovat do akcií, ETF fondů nebo nemovitostí.
Jak začít investovat? Investování pro začátečníky
Nevíte, jak začít investovat do akcií? Nejprve je třeba zvážit, jaký způsob investování vám nejvíce vyhovuje. Někteří investoři se rozhodnou nakupovat jednotlivé akcie, zatímco jiní volí méně aktivní přístup – pasivní investování.
Aktivní vs. pasivní investování: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Aktivní investování
Aktivním investováním se rozumí investiční strategie, která zahrnuje průběžné nákupy a prodeje ze strany investora. Aktivní investoři nakupují investice a průběžně sledují jejich aktivitu, aby využili příznivých podmínek na akciovém trhu.
Do jednotlivých akcií investujte, pokud vás bude bavit akcie důkladně zkoumat a průběžně vyhodnocovat. Aktivní způsob investování určitě doporučujeme pro trpělivé investory – tento způsob investování je časově náročnější. Pokud vám věci jako výkazy zisků a ztrát, rozvaha a výkaz peněžních toků nezní lákavě, není vůbec nic špatného na tom, když zvolíte pasivnější přístup.
Akcie a ETF fondy můžete například nakoupit pomocí online brokera DEGIRO. Pokud vám věci jako výkazy zisků a ztrát, rozvaha a výkaz peněžních toků nezní lákavě, není vůbec nic špatného na tom, když zvolíte pasivní způsob investování.
Pasivní investování
Pasivní investování se zaměřuje na dlouhodobý investiční horizont. Pokud jste pasivní investor, investujete tedy na dlouhou dobu. Pasivní investoři omezují množství nákupů a prodejů v rámci svého portfolia, což z něj činí velmi ekonomický způsob investování. Tato strategie vyžaduje mentalitu „kup a drž“. To znamená odolat pokušení reagovat nebo předvídat každý další pohyb akciového trhu.
Pasivní investování zahrnuje méně nákupů a prodejů a často vede k tomu, že investoři nakupují indexové fondy nebo jiné podílové fondy. Příkladem pasivního přístupu je nákup indexového fondu (např. ETF), který sleduje jeden z hlavních indexů.
Mezi nejlepší investiční platformy v ČR patří PORTU. Pokud se rozhodnete začít investovat na těchto investičních platformách, tak se Vám budou hodit níže uvedené referenční odkazy pomocí kterých obdržíte 3 měsíce investování zdarma (nebudete platit poplatky).
Portu recenze a zkušenosti
Naše zkušenost s českou investiční platformou PORTU je velmi dobrá. Na platformě investujeme již od roku 2019. Líbí se nám bohatá nabídka ETF, nízký poplatek, slevový program a jednoduchá obsluha přehledné webové a mobilní aplikace.
Investiční platforma Portu je dobrou volbou pro začátečníky i pokročilé investory. Platforma je vhodná pro pravidelné a dlouhodobé investování (10 a více let). Důležité je ale rozumět rizikům investování na kapitálových trzích.
2. Nemovitosti
Nemovitosti mohou být skvělým zajištěním proti inflaci. Nemovitostem se obecně daří v obdobích vyšší inflace, protože hodnota nemovitostí může růst. Kromě vlastnického bydlení lze do nemovitostí investovat pomocí různých investičních platforem, kde lze investovat již od 500 Kč.
V ČR můžete investovat do nemovitostí pomocí investičních platforem UPVEST a INVESTOWN.
Investown recenze a zkušenosti
Investown.cz je online platforma s investičními úvěry do nemovitostí. Cílem investiční platformy Investown je, aby měl každý přístup k ziskům z nemovitostí a mohl si tak efektivně a bezpečně zhodnocovat svoje peníze a vytvořit si tak pasivní příjem.
Hromadné financování tak v případě Investownu zpřístupňuje investorům široké spektrum realitních projektů s ročním zhodnocením začínajícím na 8 %, a to po celé republice. Na této platformě lze investovat již od 500 Kč.
Upvest recenze a zkušenosti
Upvest.cz je česká investiční platforma, na které lze Investovat do nemovitostí formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů. Všechny projekty prochází důkladnou analýzou a schválením investiční komisí, která má rozhodující slovo při výběru a schvalování investičních příležitostí. Upvest nabízí roční výnos 4 až 9 % p.a. a možnost investovat od 5 000 Kč.
Naše zkušenost s českou investiční platformou Upvest.cz je dobrá. Na této platformě investujeme od roku 2021. Líbí se nám nabídka kvalitních ověřených projektů, roční výnos 4 až 9 % p.a., možnost investovat od 5 000 Kč a podrobné informování investora o průběhu investice.
Pokud se rozhodnete začít investovat na investiční platformě Upvest, tak se Vám bude hodit tento referenční odkaz pomocí které obdržíte 500 Kč na první investici.
3. Sběratelské předměty
Některé sběratelské předměty, jako jsou umělecká díla, historické automobily, poštovní známky, sudy s rumem, mají také tendenci dobře sloužit jako ochrana před inflací. Jedná o reálná aktiva, která mají pro sběratele vnitřní hodnotu. Ačkoli jejich ceny lze těžko předvídat, očekává se, že hodnota těchto předmětů se bude v průběhu času zvyšovat, což zajistí výnosy vyšší než míra inflace.
V ČR můžete investovat do sběratelských předmětů pomocí investiční platformy Portu Gallery.
Portu Gallery je unikátní služba, která nabízí možnost investovat do sběratelských předmětů (např. historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, sudy s rumem atd.) To zda tato investiční příležitost odpovídá vašemu investičnímu profilu, zjistíte po vyplnění investičního dotazníku, který vyplníte při registraci.
Po založení a nabití vašeho účtu můžete začít investovat do sběratelských předmětů. Investovat do sběratelských předmětů lze již od 1 Kč.
Portu Gallery recenze a zkušenosti
Jak investovat do sběratelských předmětů?
4. Zlato
Zlato bylo často považováno za dobrou ochranu proti inflaci. Zlato je reálné, fyzické aktivum a má tendenci si většinou udržet svou hodnotu. Zatímco v krátkodobém horizontu zlato vždy nechrání před rostoucí inflací, v dlouhodobém horizontu (tedy v řádu desítek let) má tendenci s ní držet krok.
Investiční zlato se vyznačuje tím, že jeho hodnota je založena na jeho hmotnosti a kvalitě. Vzhledem k tomu, že je zlato vzácným kovem, který se těží jen v omezeném množství, je jeho cena většinou stabilní. Investice do zlata tak představuje bezpečnou formu investice, která chrání proti inflaci a měnovým otřesům.
Jak investovat do zlata? 4 nejlepší způsoby
Investiční zlato může být zakoupeno v různých formách, jako jsou mince, slitky, šperky či ETF fondy. Tyto formy mají každá své výhody a nevýhody a investor si musí vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje. Je důležité si vybrat důvěryhodného prodejce a investovat do kvalitního zlata, aby byla investice co nejvíce zajištěna. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak investovat do zlata, je pomocí ETF (ETC).
Jak investovat do zlata prostřednictvím ETF (ETC)
Pokud se chcete chránit před inflací, existují lepší aktiva, do kterých lze investovat (např. akcie a ETF). Zlato můžete zahrnout do svého investičního portfolia pro lepší diverzifikaci rizik.
5. Komodity
Komodity jsou širokou kategorií, která zahrnuje elektřinu, ropu, plyn, drahé kovy a zemědělské produkt, stejně jako zahraniční měny a některé další finanční nástroje.
Ceny surovin, jako je ropa, kovy a zemědělské produkty, obvykle rostou spolu s inflací, takže mohou být dobrou ochranou před inflací. Zejména drahé kovy, jako je zlato a stříbro, byly dlouho považovány za pojistku proti inflaci.
Investice do komodit může být obtížná. Existují různé způsoby, jak to udělat. Mezi nejlepší způsob patří nákup akcií společností produkujících přírodní zdroje (např. společnosti v energetickém sektoru nebo v sektoru těžby kovů).
Investoři by si však měli uvědomit, že komodity mohou být také velmi rizikové. Ceny komodit do značné míry závisí na nabídce a poptávce, které mohou být velmi nepředvídatelné. To z nich dělá rizikovou investici.
6. Kryptoměny
Kryptoměny, jako je Bitcoin a Ethereum, mohou chránit před inflací také proto, že jejich nabídka je omezena. Bitcoin je často popisován jako „digitální zlato“. Zatím však není jisté, zda budou kryptoměny dobrým zajištěním proti inflaci v dlouhodobém horizontu.
Portu Crypto od společnosti WOOD & Company Financial Services, a.s.. nabízí snadné investování do kryptoměn bez potřeby vlastní krypto-peněženky. Mezi hlavní výhody Portu Crypto patří jednoduché nastavení na pár kliků, možnost daňového osvobození a prověřené, likvidní instrumenty od solidních emitentů.
Portu Crypto je vhodné pro zkušenější investory, kteří chtějí nakupovat kryptoměny pravidelně a držet je dlouhodobě ve svém portfoliu. Kryptoměny jsou spojené s nepředvídatelnými výkyvy hodnoty a před investováním je důležité myslet na případné ztráty.
Portu Crypto recenze a zkušenosti – Investování do kryptoměn
7. Výdaje
Další způsob, jak se chránit před rostoucí inflací, není na straně investic, ale na straně výdajů. Velkým nebezpečím inflace jsou zvyšující se výdaje, které musíte každý měsíc uhradit.
Jedním z vašich největších výdajů může být hypotéka na dům nebo jiné fixní půjčky, jako je například splátka za auto. Fixace úrokové sazby vašich závazků je způsob, jak se zajistit proti inflaci, protože již nepodléháte rostoucím výdajům. Pokud je vaše hypotéka nebo úvěr na auto fixován, víte s jistotou, jaké budou vaše výdaje do budoucna bez ohledu na inflační prostředí.
Jak ušetřit peníze: 15 osvědčených způsobů
Shrnutí
Inflace může vaše úspory znehodnotit, proto je důležité zvolit takovou investiční strategii, která vám přinese výnos, který bude alespoň držet krok s mírou inflace. Tím, že budete držet krok s inflací, můžete udržet hodnotu svých peněz.
Investování s ohledem na inflaci je zásadní pro ochranu vašeho majetku. Existuje několik způsobů, jak se bránit před inflací.
Braňte se před inflaci:
- Investováním do akcií a ETF
- Investováním do nemovitostí
- Investováním do sběratelských předmětů
- Nákupem zlata
- Fixací úrokových sazeb v maximální možné míře (např. u hypotéky)
Proti-inflační státní dluhopis České republiky
Dluhopisy Republiky jsou státní dluhopisy pro občany emitované při příležitosti výročí 100 let založení Československé republiky. Jde o konzervativní a stabilní formu zhodnocení úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny. Minimální hodnota investice je stanovena příslušnými emisními podmínkami na 1 000 Kč.
Dluhopis Republiky má tyto tři typy:
- Reinvestiční státní dluhopis
- Proti-inflační státní dluhopis
- Fixní státní dluhopis
Proti-inflační státní dluhopis má dobu splatnosti 6 let a jeho roční výnosy jsou stanoveny pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena podle míry inflace na bázi indexu spotřebitelských cen zveřejňovaného Českým statistickým úřadem.
V současné době jsou distributory emisí Dluhopisu Republiky Československá obchodní banka, a. s. a Česká spořitelna, a.s. Distributoři jsou smluvními partnery Ministerstva financí, prostřednictvím kterých lze požádat o úpis, tj. pořízení státních dluhopisů. Distributoři poskytují další navazující služby majitelům účtů vedených v samostatné evidenci Ministerstva financí.
Doporučené články
- Jak začít investovat? Investování pro začátečníky
- 5 nejlepších knih o investování – Jak začít investovat?
- Nejlepší broker na akcie – srovnání, recenze a zkušenosti
- Do čeho investovat malé částky? 9 nejlepších způsobů
- 14 způsobů, jak vydělat peníze na internetu v roce 2025
- Nejlepší běžné účty v roce 2025
- Jak ušetřit peníze: 13 osvědčených způsobů
Naposledy aktualizováno 05/01/2025 autorem Lenka Svobodová