Jak investovat do zlata prostřednictvím ETF (ETC)

Jak investovat do zlata prostřednictvím ETF (ETC)? Investování do zlata se stává stále populárnější a mnoho lidí hledá způsoby, jak získat výhody z růstu jeho hodnoty. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak investovat do zlata, je pomocí ETF (ETC).

V tomto článku se dozvíte, co jsou ETF a jak fungují, jak vybrat to správné ETF pro investování do zlata a co musíte vědět o výhodách a rizicích investování do zlata pomocí ETF.

Začínáme investovat do zlata: co jsou ETF a jak fungují?

ETF, neboli burzovně obchodovaný fond, je investiční fond, který je obchodován jako akcie na burze. Burzovně obchodované fondy (ETF) a ETC, které jsou zaměřeny na zlato, mají za cíl sledovat cenu zlata a umožnit investorům investovat do zlata, aniž by museli fyzicky držet zlaté slitky nebo mince.

ETF fondy mohou být pasivně či aktivně spravované, což znamená, že se buďto snaží pouze sledovat cenu zlata, nebo se snaží aktivně obchodovat s cílem maximalizovat zisky.

Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou ideální pro začínající investory díky mnoha výhodám, jako jsou nízké poplatky, diverzifikace, vysoká likvidita a široká škála investičních možností (akcie, dluhopisy atd.).

Investice do zlata představuje bezpečnou formu investice, která chrání proti inflaci a měnovým otřesům.

Nejlepší způsoby, jak investovat do zlata v roce 2024

Jak investovat do zlata prostřednictvím ETF (ETC)

Nákup fondů ETF, které vlastní zlato, vám může poskytnout expozici vůči dlouhodobé stabilitě zlata. Fondy ETF mají zároveň větší likviditu než fyzické zlato a poskytují větší diverzifikaci než jednotlivé akcie těžebních společností. Existuje řada různých typů fondů, která vlastní zlato. Některé jsou pasivně spravované indexové fondy, které sledují trendy v odvětví nebo cenu zlata.

Díky velkému množství investičních platforem, které jsou lidem k dispozici, je investování do ETF poměrně snadné. Mezi nejlepší způsoby, jak investovat do ETF, patří nákup ETF přes online brokera (např. DEGIRO) nebo přes robo-advisory platformu (např. Portu a Fondee).

PORTU Investování do akcií a ETF
Nejlepší investiční platforma v ČR.

PORTU nabízí možnost investovat do iShares Physical Gold ETC (Symbol IGLN LN). Shares Physical Gold ETC („ETC“) je série zabezpečených dluhových cenných papírů vázaných na fyzické zlato, vydány iShares Physical Metals limited company. Společnost drží fyzické zlato.

Portu.cz strategie Zlatý přístav - investování do zlata
PORTU strategie Zlatý přístav (Zdroj: Portu.cz)

ETC cenné papíry poskytují investiční expozici na fyzické zlato a jsou oceňovány cenou zlata dle London Bullion Market Association (LBMA). Výnosy z investice z ETC jsou přímo vázány na cenu zlata, ponížené o náklady. Více informací o tomto instrumentu naleznete v klíčovém informačním dokumentu (KID).

Jak vybrat to správné ETF pro investování do zlata?

Když hledáte to správné ETF pro investování do zlata, je důležité zvážit několik faktorů. Za prvé, měli byste zvážit, zda chcete pasivní nebo aktivně spravovaný fond. Pasivní fondy se obvykle snaží pouze sledovat cenu zlata, zatímco aktivně spravované fondy se snaží maximalizovat zisky.

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je nákladová efektivita ETF. Měli byste se podívat na poplatky, které ETF účtuje, a zvážit, zda jsou v souladu s vašimi investičními cíli.

Výhody a rizika investování do zlata pomocí ETF: co musíte vědět?

Existuje několik výhod a rizik spojených s investováním do zlata pomocí ETF. Mezi hlavní výhody patří snadná dostupnost a likvidita ETF, což znamená, že můžete kdykoliv nakupovat nebo prodávat své akcie. Kromě toho jsou ETF nákladově efektivní a mohou nabízet diverzifikaci ve vašem investičním portfoliu.

Nicméně, rizika spojená s investováním do zlata pomocí ETF zahrnují vysokou volatilitu cen zlata a riziko, že ETF neposkytne výnosy, které odpovídají výnosům zlata.

Shrnutí

Investování do zlata pomocí ETF může být zajímavou možností pro investory, kteří hledají snadný a efektivní způsob, jak získat výhody z růstu ceny zlata. Pokud však zvažujete investování do zlata pomocí ETF, je důležité, abyste zvážili všechna rizika a výhody spojené s tímto typem investování a vybrali si ten správný fond pro vaše investiční cíle.

Jak investovat do zlata prostřednictvím ETF (ETC)

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 2 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 03/01/2024 autorem Lenka Svobodová

1 komentář

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart