Aktivní vs. pasivní investování: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Aktivní vs. pasivní investování. Jaký je mezi nimi rozdíl? V posledních letech se stalo pasivní investování oblíbenou strategií milionů investorů, kteří jsou spokojeni s tím, že kopírují výnosy akciového trhu, místo aby se ho snažili překonat. Ačkoli je pasivní investování mezi investory oblíbenější, existují i argumenty pro aktivní investování.

Můžete mít spoustu otázek: Co je aktivní investování? Co je pasivní investování? Mám investovat aktivně nebo pasivně? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v tomto článku!

Aktivní vs. pasivní investování

Jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním investováním? Aktivní a pasivní investování jsou dvě protichůdné strategie, jak investovat své peníze na akciových trzích.

Při aktivním investování zkoumáte jednotlivé společnosti a nakupujete a prodáváte akcie ve snaze překonat akciový trh.

Při pasivním investování nakupujete indexové fondy (např. ETF) a snažíte se kopírovat vývoj akciového trhu.

Co je aktivní investování?

Aktivním investováním se rozumí investiční strategie, která zahrnuje průběžné nákupy a prodeje ze strany investora. Aktivní investoři nakupují investice a průběžně sledují jejich aktivitu, aby využili příznivých podmínek na akciovém trhu.

Do jednotlivých akcií investujte, pokud vás bude bavit akcie důkladně zkoumat a průběžně vyhodnocovat. Aktivní způsob investování určitě doporučujeme pro trpělivé investory – tento způsob investování je časově náročnější. Pokud vám věci jako výkazy zisků a ztrát, rozvaha a výkaz peněžních toků nezní lákavě, není vůbec nic špatného na tom, když zvolíte pasivnější přístup.

Jak investovat aktivně?

Aktivně investovat můžete sami nákupem akcií nebo ETF prostřednictvím online brokerů. Dobrou volbou je například online broker DEGIRO.

Jak koupit akcie a ETF přes DEGIRO & Jak koupit ETF bez poplatku

Návod: Jak na registraci u DEGIRO

ETF bez poplatku DEGIRO

DEGIRO recenze a zkušenosti 2023

Výhody a nevýhody aktivního investování

Mezi výhody a nevýhody aktivního investování patří:

VýhodyNevýhody
✅ Flexibilita❌ Vyšší poplatky
✅ Možnost ručně vybírat své investice❌ Vyšší riziko
✅ Rozšířené možnosti obchodování

Co je pasivní investování?

Pasivní investování se zaměřuje na dlouhodobý investiční horizont. Pokud jste pasivní investor, investujete tedy na dlouhou dobu. Pasivní investoři omezují množství nákupů a prodejů v rámci svého portfolia, což z něj činí velmi ekonomický způsob investování. Tato strategie vyžaduje mentalitu „kup a drž“. To znamená odolat pokušení reagovat nebo předvídat každý další pohyb akciového trhu.

Pasivní investování je ideální pro začínající investory.

Pasivní investování zahrnuje méně nákupů a prodejů a často vede k tomu, že investoři nakupují indexové fondy nebo jiné podílové fondy. Příkladem pasivního přístupu je nákup indexového fondu (např. ETF), který sleduje jeden z hlavních indexů.

Některé investiční platformy nabízejí automatické poradenství, které se nazývá Robo-advisory. Jde o finanční poradenství za využití počítače (algoritmů), které funguje do jisté míry nezávisle na člověkovi. Tyto investiční platformy nabízejí nízkonákladové poplatky a snadný přístup k technologiím s tradičními makléřskými službami. Tyto platformy investují do fondů obchodovaných na burze (ETF), které sledují určitý koš podkladových investic (např. akciový index S&P 500).

Díky robo-advisory investičním platformám se otevírají kapitálové trhy i menším investorům nebo těm, kteří nemají tak dobrou finanční gramotnost.

Jak investovat pasivně?

V ČR můžete pasivně investovat pomocí investičních platforem PORTU a FONDEE.

Portu je česká on-line investiční platforma, která nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého. Přesně sestaví portfolio na míru a vy se už nemusíte o nic dále starat. Všechny tyto služby nabízí za jeden nízký poplatek, který je 1 % ročně z hodnoty portfolia. Portu.cz recenze a zkušenosti

Fondee je česká on-line investiční platforma, přes kterou jde snadno a s minimálními poplatky investovat do portfolií akciových a dluhopisových ETF.

Výhody a nevýhody pasivního investování

Mezi výhody a nevýhody pasivního investování patří:

VýhodyNevýhody
✅ Velmi nízké poplatky❌ Omezené investiční možnosti
✅ Snížené riziko
✅ Vyšší průměrné výnosy
✅ Nižší nároky na údržbu

Často kladené otázky

Je pasivní investování lepší než aktivní?

S pasivním investováním jsou spojeny nižší poplatky pro individuální investory. Pasivně spravované fondy si účtují nižší poplatky než většina aktivních fondů, protože mají nižší náklady na údržbu. Ke sledování akciového trhu není zapotřebí specializovaný tým lidí.

Jsou ETF aktivní nebo pasivní?

Většina ETF, ale ne všechny, jsou pasivní.

Doporučené investiční platformy a online brokeři

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Skvělá investiční platforma

Skvělá česká investiční platforma.

DEGIRO Nejlepší online broker

Dobrý online broker s nízkými poplatky.

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 117 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 21/03/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart