Jak investovat do umělé inteligence (AI)?

Jak investovat do umělé inteligence (AI)? První velkou investiční vlnou v oblasti technologií byl osobní počítač. Pak přišel software, internet, chytré telefony, sociální sítě a cloud computing. Příští významnou investiční oblastí se zdá být umělá inteligence (AI). Lidé investují do umělé inteligence, protože se jedná o rostoucí odvětví, které se v nadcházejících letech pravděpodobně stane větší součástí našeho každodenního života.

Můžete mít tedy spoustu otázek: Co je umělá inteligence (AI)? Jak investovat do umělé inteligence (AI)? Jaké jsou nejlepší AI akcie? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v tomto článku!

Co je umělá inteligence (AI)?

Umělá inteligence (AI) je rozsáhlý obor informatiky, který se zabývá vytvářením inteligentních strojů schopných vykonávat úkoly, které obvykle vyžadují lidskou inteligenci – například komplexní úlohy z oblastí logistiky, robotiky, zpracování přirozeného jazyka, či zpracování velkých objemů dat.

Většina výzkumu v umělé inteligenci je spíše zaměřena na řešení konkrétních problémů, rozvoj jednotlivých přístupů, a hledání dalších aplikací již vyvinutých technologií.

Umělá inteligence se již využívá v řadě různých odvětví, včetně zdravotnictví, finančnictví, výroby automobilů, robotiky, automatizace, vzdělávání a zemědělství.

Příklady využití umělé inteligence (AI):

 • Chytří asistenti (Siri, Alexa atd.)
 • Samořídící auta
 • Robo-advisory platformy (např. Portu, Fondee)
 • Konverzační boti
 • E-mailové spamové filtry
 • Doporučení Netflixu

Jak investovat do umělé inteligence (AI)?

Do umělé inteligence (AI) můžete investovat nákupem akcií a ETF, které jsou přímo zapojeny do odvětví umělé inteligence. Jde o společnosti, které se aktivně podílejí na vývoji umělé inteligence (AI). Většina drobných investorů se již s umělou inteligencí pravděpodobně setkala, protože mnoho velkých amerických veřejných společností již umělou inteligenci využívá nebo se aktivně snaží do této technologie investovat.

Mnoho technologických společností využívá umělou inteligenci ke zvýšení produktivity svých stávajících činností (robotizace, samořídící automobily a virtuální asistenti). Některé společnosti také přímo profitují z umělé inteligence prodejem hardware, software, služeb nebo odborných znalostí, které tato technologie potřebuje.

Do umělé inteligence (AI) můžete investovat dvěma způsoby:

 • Akcie vám poskytnou expozici vůči tržní výkonnosti různých společností, které jsou přímo zapojeny do odvětví umělé inteligence (IBM, Microsoft, Google).
 • ETF jsou košem cenných papírů, které vám poskytnou diverzifikovanou expozici vůči sektoru umělé inteligence.

Uvedené akcie a ETF můžete koupit prostřednictvím online brokerů. Dobrou volbou je například broker DEGIRO.

Do umělé inteligence (AI) lze také investovat pomocí robo-advisory platforem. Robo-advisory platforma v podstatě investuje vaše peníze vaším jménem do portfolia indexových fondů, které odpovídá vašemu věku, toleranci k riziku a investičním cílům. V ČR jsou to investiční platformy PORTU a FONDEE.

Na Portu lze investovat do mnoha tematicky orientovaných strategií (Umělá inteligence (AI), Automatizace a robotika, IT sektor, Inovativní zdravotnictví, Čistá energie, eSports a gaming, Elektromobilita, Disruptivní technologie ESG, Kybernetická bezpečnost, Biotechnologie a farmacie). Můžete zde tedy zhodnocovat peníze investicemi do sektorů a trendů, které odpovídají vašim cílům, hodnotám a přesvědčením.

Portu.cz recenze a zkušenosti – Moderní způsob investování v roce 2023

Nejlepší umělá inteligence (AI) akcie

Nejlepší možností pro drobné investory, kteří chtějí vstoupit do umělé inteligence (AI), je investovat do veřejně obchodovaných společností, které jsou s umělou inteligencí (AI) nějakým způsobem spojeny (produkty, služby).

Tipy na akcie umělé inteligence (AI):

 • IBM (NYSE: IBM)
 • Alphabet Inc. (NASDAQ: GOOG)
 • Amazon.com, Inc. (NASDAQ: AMZN)
 • NVIDIA Corporation (NASDAQ: NVDA)
 • Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT)
 • Meta Platforms, Inc. (NASDAQ: FB)

IBM (IBM)

Společnost IBM je lídrem v oblasti umělé inteligence. Poskytuje hardware, software a služby pro velké podnikové zákazníky. Strategie IBM v oblasti umělé inteligence spočívá v použití této technologie tak, aby zvýšila pracovní produktivitu a zároveň snížila náklady.

Alphabet Inc. (GOOG)

Společnost Alphabet (mateřská společnost Google a YouTube) používá umělou inteligenci a automatizaci prakticky ve všech aspektech svého podnikání, od tvorby cen reklam přes propagaci obsahu až po filtry e-mailového spamu.

Amazon (AMZN)

Společnost Amazon je známá díky své platformě pro elektronické obchodování, která propojuje obchodníky po celém světě se spotřebiteli. Umělá inteligence umožňuje společnosti rychle a efektivně přecházet do nových oborů podnikání.

Snad žádná společnost nevyužívá umělou inteligenci tak široce jako Amazon. Na umělé inteligenci je postaven i e-commerce Amazonu, protože algoritmy řídí jeho špičkové vyhledávání, doporučovací systémy a cílené reklamy.

Alexa od společnosti Amazon je také jednou z nejoblíbenějších virtuálních asistentek.

Nvidia (NVDA)

Společnost Nvidia je pro vstup do odvětví umělé inteligence dobrou volbou. Tento přední výrobce grafických čipů využil rozmachu umělé inteligence a jeho grafické karty se staly standardem v datových centrech po celém světě.

Nvidia se také věnuje oblasti samořídících automobilů – vyvíjí hardware a software, které mohou pohánět asistenční funkce pro řidiče i plně autonomní řízení.

Microsoft (MSFT)

Společnost Microsoft oznámila v roce 2020 výstavbu nového superpočítače umístěného v Azure, cloudové výpočetní síti společnosti Microsoft. Tento superpočítač byl vybudován ve spolupráci se společností OpenAI LP za účelem trénování modelů umělé inteligence.

Meta (FB)

Společnost Meta (dříve známá jako Facebook) již použila technologii AI ve svém zpravodajském kanálu a reklamních algoritmech. Společnost se nyní zaměřuje na využití technologie umělé inteligence při vývoji metaverse. Meta si představuje metaverse jako virtuální svět, kde se digitální avataři spojují při práci, cestování nebo zábavě prostřednictvím brýlí virtuální reality.

Jak investovat do metaverse? Co je metaverse? Nejlepší metaverse akcie

Jak investovat do metaverse? Co je metaverse? (2022)

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 123 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 10/05/2023 autorem Lenka Svobodová

1 komentář
 1. […] Jak investovat do umělé inteligence (AI)? Co je umělá inteligence? […]

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart