Jak začít investovat do akcií? Návod pro začátečníky

Jak začít investovat do akcií? Chcete investovat do akcií, ale nevíte jak začít? Jako začátečník ve světě investování budete mít spoustu otázek, z nichž jedna je: Jak začít a jaké jsou nejlepší investiční strategie pro začátečníky. Chcete jednoduchý návod, který vám ukáže, jak začít investovat?

Pak je tento návod přesně to, co potřebujete! Náš návod vám ukáže krok za krokem, jak začít investovat na akciovém trhu. Chcete-li nakupovat akcie, potřebujete nejprve účet u online brokera, který si můžete zřídit velmi rychle. Poté, co na účet přidáte peníze, můžete podle níže uvedených kroků vyhledat, vybrat a investovat do jednotlivých společností.

Na první pohled se to může zdát matoucí, ale nákup akcií je ve skutečnosti velmi jednoduchý. Zde je šest kroků, které vám pomohou při nákupu vašich prvních akcií:

Jak začít investovat do akcií

1. Rozhodněte se, jakým způsobem chcete investovat na akciovém trhu

Nevíte jak začít investovat do akcií? Nejprve je třeba zvážit, jaký způsob investování vám nejvíce vyhovuje. Někteří investoři se rozhodnou nakupovat jednotlivé akcie, zatímco jiní volí méně aktivní přístup – pasivní investování. Na výběr jsou tedy dva způsoby investování:

 • Aktivní investování
 • Pasivní investování – vhodný způsob pro začátečníky

Aktivní investování

Do jednotlivých akcií investujte, pokud vás bude bavit akcie důkladně zkoumat a průběžně vyhodnocovat. Aktivní způsob investování určitě doporučujeme pro trpělivé investory – tento způsob investování je časově náročnější. Akcie a ETF fondy můžete nakupovat například pomocí brokera DEGIRO. Pokud vám věci jako výkazy zisků a ztrát, rozvaha a výkaz peněžních toků nezní lákavě, není vůbec nic špatného na tom, když zvolíte pasivnější přístup

Pasivní investování

V současné době se těší velké oblibě investování pomocí tzv. robo-advisory platforem, které investují za vás. Robo-advisory platforma v podstatě investuje vaše peníze vaším jménem do portfolia indexových fondů, které odpovídá vašemu věku, toleranci k riziku a investičním cílům. Tyto platformy investují do fondů obchodovaných na burze (ETF), které sledují určitý koš podkladových investic (např. akciový index S&P 500). V ČR je to investiční platforma PORTU

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

Portu recenze

2. Vyberte si dobrého brokera nebo investiční platformu

Pro nákup akcií si musíte vybrat dobrého brokera nebo investiční platfomu, ale to zabere jen pár minut. Broker vám umožní nakupovat a prodávat akcie, drží je pro vás na účtu a inkasuje případné vyplacené dividendy. K otevření účtu budete muset poskytnout základní osobní údaje.

Online broker je skvělou volbou. Někteří online brokeři si neúčtují žádné poplatky za obchodování s akciemi a nemají žádné minimální požadavky na účet – např. broker DEGIRO.

Výběr správného online brokera je jedním z nejnáročnějších rozhodnutí, které jako investor učiníte. Vzhledem k dlouhému a stále rostoucímu seznamu dostupných možností může být obtížné najít brokera, který splňuje všechny vaše potřeby.

Mezi nejlepší brokery v ČR patří DEGIRO, Interactive Brokers, Fio banka, LYNX, XTB, SAXO BANK a Patria Finance. Vzhledem k tomu, že investoři mají k dispozici tolik různých typů online brokerů, může být těžké vybrat si toho, který vám bude nejlépe vyhovovat. Pomůžeme vám s naším seznamem nejlepších online brokerů.

Nejlepší broker na akcie 2024 – srovnání, recenze a zkušenosti

Investiční platformy jsou online služby, které umožňují nakupovat a držet akcie, dluhopisy a fondy na jednom místě. Mezi tyto služby může patřit snadné investování do akciíETFpodílových fondů nebo do nemovitostí. Mezi nejlepší české investiční platformy v roce 2024 patří PortuFondee.

Nejlepší investiční platformy 2024

3. Zjistěte, kolik peněz můžete investovat

Dále je důležité zjistit, kolik peněz můžete investovat. Pokud s investováním teprve začínáte, dobrou zprávou je, že můžete investovat téměř s jakoukoli částkou. U některých brokerů je dokonce možné obchodování se zlomkovými akciemi, můžete si tedy koupit částečný podíl drahé akcie (např. Tesly).

Doporučujeme investovat v pravidelných intervalech. Pravidelným investováním stejné částky dochází k průměrování nákupních cen – tzv. Dollar-Cost Averaging (DCA). Při poklesu cen nakoupíte více cenných papírů a při růstu cen nakoupíte méně cenných papírů. Průměrování nákupních cen může pomoci zbavit investování emocí. Nutí vás investovat stále stejnou částku bez ohledu na výkyvy trhu, což vám může pomoci vyhnout se pokušení časovat trh.

Doporučujeme průměrovat nákupní ceny – Dollar-Cost Averaging (DCA)

Investování na kapitálových trzích není bez rizika. Existuje určité riziko, že ztratíte část své investice. Nejvhodnější je investovat tolik peněz o kolik můžete přijít, aniž by to ovlivnilo vaši životní úroveň. Nejlépe je investovat pravidelně (např. každý měsíc) a dlouhodobě (10 a více let).

Krátkodobé propady cen aktiv na kapitálových trzích jsou normální, jak se stalo například v roce 2020. Během propadů na trzích se často doporučuje peníze nevybírat a čekat až hodnota znovu poroste. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.

4. Analyzujte akcii před nákupem

Pokud máte zájem o koupi jednotlivých akcií, musíte si je umět analyzovat a zjistit, zda se jedná o dobrou koupi. Analýza může vyžadovat spoustu práce a času. Budete chtít porozumět společnosti, jejím produktům, rozvaze a odvětví, ve kterém působí. Proto si budete muset pročíst její finanční dokumenty. To vám poskytne spoustu podrobností o tom, do čeho investujete a jaký má potenciál. S analýzou akcií vám mohou pomoci tyto dobré knihy o investování.

Ať už jste amatérský investor nebo finanční profesionál, který se snaží vylepšit své investiční portfolio, dobrá kniha o investování vám pomůže dělat správná investiční rozhodnutí. Na našem seznamu nejlepších knih o investování naleznete celosvětové bestsellery ze světa investic.

5 nejlepších knih o investování – Jak začít investovat?

5. Zadejte nákupní příkaz

Konečně nastal čas koupit své první akcie. U svého online brokera můžete zadat příkaz pomocí tickeru akcie. Ticker je burzovní symbol, který jednoznačně identifikuje cenný papír na daném konkrétním trhu (např. TSLA pro Teslu). Musíte také zadat, jaký druh příkazu chcete zadat: tržní příkaz nebo limitní příkaz. Jakmile je obchod proveden, akcie vlastníte.

Limitní příkaz

limitního příkazu (Limit order) nastavíte minimální cenu (v případě prodeje) nebo maximální cenu (v případě nákupu), za kterou chcete příkaz provést. Váš příkaz nebude nikdy proveden za horší cenu, než je vaše limitní cena. Pokud cena, kterou jste uvedli, není v daném okamžiku dosažitelná, bude váš příkaz odeslán na místo provedení, na kterém se očekává provedení za nejlepší cenu.

Doporučujeme používat limitní příkaz (Limit order).
Vyhnete se tak překvapením.

Tržní příkaz

Při zadání tržního příkazu (Market order) zadáte příkaz k provedení transakce za aktuálně nejlepší dostupnou cenu. Tato cena nemá horní hranici. U méně likvidních produktů můžete obdržet horší cenu, než jste očekávali. Proto se doporučuje opatrnost s tímto typem příkazu.

V tomto článku vám poradíme jak koupit akcie a ETF přes brokera DEGIRO. Také vám poradíme jak koupit ETF bez poplatku. Náš praktický návod vám ukáže jak se registrovat na DEGIRO a jak koupit své první akcie a ETF.

DEGIRO je německo-nizozemský online broker, který poskytuje služby pro všechny typy investorů. Broker byl založen v roce 2008. Na začátku roku 2021 se DEGIRO spojilo s flatexDEGIRO Bank AG, čímž vznikl největší online broker v Evropě s vlastní bankovní licencí.

DEGIRO umožňuje obchodovat s neuvěřitelně nízkými poplatky na trzích po celém světě. DEGIRO nabízí při splnění určitých podmínek koupi jednoho ETF měsíčně zdarma.

6. Sledujte své akcie a diverzifikujte investiční portfolio

Nákup akcií je pouze částí procesu, kdy jste akcionářem. Musíte také pokračovat ve sledování společnosti, sledovat čtvrtletní nebo roční finanční výsledky a udržovat si přehled o odvětví. A když se společnosti bude dařit, můžete do pozice alokovat další peníze. S rostoucími odbornými znalostmi pak můžete své investiční portfolio diverzifikovat přidáním dalších akcií.

Diverzifikace investičního portfolia zahrnuje vlastnictví akcií z několika různých odvětví, zemí a rizikových profilů, stejně jako další investice, jako jsou dluhopisy, komodity a nemovitosti. Tato různá aktiva společně snižují riziko trvalé ztráty kapitálu investora a celkovou volatilitu jeho portfolia.

Shrnutí

Samotný nákup akcií je velmi jednoduchý a zvládne ho každý začátečník. Nejtěžšími kroky v tomto procesu je však analýza a další sledování akcií po jejich nákupu. Pokud teprve začínáte, je vhodné postupovat pomalu a investovat malé částky, dokud nezískáte více zkušeností.

Jak začít investovat do akcií:

 1. Rozhodněte se, jakým způsobem chcete investovat na akciovém trhu
 2. Vyberte si dobrého brokera
 3. Zjistěte, kolik peněz můžete investovat
 4. Analyzujte akcii před nákupem
 5. Zadejte nákupní příkaz
 6. Sledujte své akcie a diverzifikujte investiční portfolio

Často kladené otázky o nákupu akcií

Potřebuji k nákupu akcií brokera?

Účet u brokera umožňuje nakupovat akcie a další cenné papíry (například ETF, opce, podílové fondy, dluhopisy a další). Účet si můžete otevřít u online brokera, makléřské společnosti s plným servisem (dražší volba) nebo mobilní aplikace (např. Robinhood, Webull).

Jaké jsou nejlepší akcie pro začátečníky?

Nejlepší akcie pro začátečníky bohužel neexistují a proto mnoho finančních poradců doporučuje investovat do burzovně obchodovatelných fondů (ETF). Pokud však chcete do svého portfolia přidat několik jednotlivých akcií, začátečníci mohou zvážit Blue chip akcie v indexu S&P 500 (např. Verizon, Visa, Coca-cola, Walmart atd.).

Blue chip (blue chip stocks) je termín, kterým se označují akcie největších a nejziskovějších společností, které jsou obchodovány na burze, mají stabilní růst a pravidelně vyplácejí dividendy.

Je nyní vhodná doba pro nákup akcií?

Akciový trh roste v průměru o několik procent ročně, i když výnosy mohou rok od roku značně kolísat. V některých letech mohou akcie klesnout až o několik desítek procent, zatímco v jiných letech mohou podobně růst. Doporučuje se investovat spíše dlouhodobě než se snažit „načasovat trh“. Načasování trhu znamená snažit se najít nejlepší čas pro nákup a prodej.

Doporučujeme investovat v pravidelných intervalech. Pravidelným investováním stejné částky dochází k průměrování nákupních cen – tzv. Dollar-Cost Averaging (DCA). Při poklesu cen nakoupíte více cenných papírů a při růstu cen nakoupíte méně cenných papírů.

Investování na kapitálových trzích není bez rizika. Existuje určité riziko, že ztratíte část své investice. Nejvhodnější je investovat tolik peněz o kolik můžete přijít, aniž by to ovlivnilo vaši životní úroveň. Nejlépe je investovat pravidelně (např. každý měsíc) a dlouhodobě (10 a více let).

Krátkodobé propady cen aktiv na kapitálových trzích jsou normální, jak se stalo například v roce 2020. Během propadů na trzích se často doporučuje peníze nevybírat a čekat až hodnota znovu poroste. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.

Jak poznám, kdy mám akcie prodat?

Pokud nakupujete akcie, měli byste být spokojeni s tím, že se svých peněz nedotknete alespoň několik let (5, 10 a více let). Důvodem je volatilita akciového trhu – je možné, že hodnota vašich akcií dříve klesne, než stoupne. Volatilita označuje míru kolísání hodnoty aktiva nebo jeho výnosové míry.

Pokud potřebujete hotovost a hodnota akcií vzrostla, můžete uvažovat o jejich prodeji, ale to znamená, že při prodeji můžete zaplatit daň z kapitálových výnosů a časem přijít o budoucí zisky.

Jak investovat 100 000 Kč?

Máte nějaké našetřené peníze a přemýšlíte, do čeho investovat? Chcete vědět, jak investovat 10 000 Kč nebo 100 000 Kč? Nejprve je třeba zvážit, jaký způsob investování vám nejvíce vyhovuje. Někteří investoři se rozhodnou nakupovat jednotlivé akcie, zatímco jiní volí méně aktivní přístup – pasivní investování.

V ČR můžete pasivně investovat pomocí investičních platforem PORTU a FONDEE.

Skvělou možností je investování do nemovitostí. Pro investování do nemovitostí (domů a bytů) nemusíte mít miliony, investovat lze již od 500 Kč. Investice do nemovitostí mohou zvýšit diverzifikaci vašeho portfolia a být dalším zdrojem příjmů. A mnohé z nejlepších investic do nemovitostí nevyžadují, abyste nemovitosti přímo vlastnili.

V ČR můžete investovat do nemovitostí pomocí investičních platforem UPVEST a INVESTOWN.

Jak začít investovat do akcií? Návod pro začátečníky

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 121 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 17/04/2024 autorem Lenka Svobodová

7 Komentáře
Ukázat všechny Nejužitečnější Nejvyšší hodnocení Nejnižší hodnocení Přidat recenzi
 1. Čerstvá zkušenost se založením účtu u Fio banky:
  Založení účtu online: ověření pracovníkem banky trvá až týden. Pak si teprve mohu zažádat o investiční účet online, jehož ověření trvá další týden.
  A centrála mi sdělila, že se to nedá ani pro nákup akcií popostrčit.
  Inu online muže trvat i 14 dní…

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart