Hledáte způsoby, jak snížit náklady na elektřinu? Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit peníze, než jen nakupovat elektřinu za nižší cenu.
Nejlepším způsobem, jak snížit náklady za elektřinu, je začít ji chytře využívat. Připravili jsme pro vás seznam velkých i malých opatření, jak snížit náklady za elektřinu na polovinu. Využitím těchto tipů můžete ročně ušetřit mnoho peněz!
31 způsobů, jak snížit náklady za elektřinu
Zde je 31 účinných způsobů, jak můžete snížit náklady za elektřinu:
1. Zhasínejte nepoužívaná světla
Zhasínáním světel při odchodu z místnosti lze snížit náklady za elektřinu a prodloužit životnost žárovek. Množství energie, které můžete ušetřit zhasínáním světel, závisí na typu používaných žárovek. Jedním z nejméně energeticky úsporných typů jsou obyčejné žárovky.
2. Vyměňte žárovky
Ušetřete stovky korun ročně tím, že vyměníte žárovky v pěti nejpoužívanějších svítidlech za LED žárovky. LED žárovky spotřebují výrazně méně energie než klasické žárovky.
LED žárovky mají celou řadu výhod:
- Vysokou světelnou účinnost
- Nízkou spotřebu
- Dlouhou životnost (až 70 000 hodin)
3. Nainstalujte stmívače osvětlení
Stmívače osvětlení slouží k nastavení intenzity světla, tedy k regulaci svitu žárovky. Stmívač osvětlení (dimmer) je šikovný pomocník, který vám pomůže ušetřit peníze.
Stmívače se vyplatí nainstalovat k lampě a hlavnímu světlu v ložnici a obývacím pokoji, kde si chcete například číst. Koupit lze i chytré stmívače, které můžete ovládat přes telefon (Bluetooth nebo WiFi).
4. Nainstalujte pohybová čidla na světlo
Pohybová čidla na světlo lze nainstalovat uvnitř i vně domu, aby se světla rozsvítila pouze v případě potřeby. Pohybová čidla vám pomohou ušetřit peníze, aniž byste museli cokoli dělat. Vyhnete se nákladům za rozsvícená světla tam, kde je zrovna nepotřebujete.
5. Využívejte přirozené světlo
Přirozené světlo je jedním z klíčových způsobů úspory energie. Denní osvětlení minimalizuje množství umělého světla a snižuje náklady na elektřinu a vzduchotechniku (vytápění, větrání a klimatizaci). Využitím přirozeného světla lze ušetřit až 75 % energie spotřebované na osvětlení a klimatizaci.
6. Pořiďte si solární panely na střechu
Růst cen tradičních forem energie dosahuje závratných výšek, takže lidé utrácejí za vytápění, svícení a provoz svých domovů neustále více a více. Lidé proto hledají alternativy v obnovitelných zdrojích energií. Velkou poptávku po obnovitelných zdrojích také umocňují dotace (Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace).
Solární panely na střechu jsou skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za energie. Solární energie může nabídnout výrazně nižší účty za elektřinu po celý život a vy můžete začít šetřit ihned po instalaci solárních panelů.
Na českém trhu naleznete mnoho poskytovatelů řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie, kteří nabízejí kompletní realizaci fotovoltaiky a tepelných čerpadel – například společnosti Acetex, Woltair a další.
Pořídit si lze jednotlivé solární panely na střechu nebo rovnou celou fotovoltaickou elektrárnu pro rodinný dům. Více informací o solárních panelech naleznete v níže uvedeném článku.
Solární panely na střechu? Skvělý způsob, jak ušetřit
V rámci dotačního titulu Nová zelená úsporám lze získat dotaci na domácí fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou.
Dotace Nová zelená úsporám – Vyřízení, žádost, výše a podmínky (2023)
Abyste mohli žádat o dotaci, musí solární elektrárnu realizovat specializovaná firma. Dotaci za vás mohou přímo vyřídit specializované firmy, které realizují fotovoltaické elektrárny.
7. Používejte solární světla ve venkovním prostředí
Solární světla jsou energeticky úsporná, šetrná k životnímu prostředí a snadno se udržují, protože se nebudete muset starat o kabely. Díky solárnímu napájení je světlo zcela soběstačné a nezávislé na napájení z elektrické sítě.
8. Odpojte nepoužívané spotřebiče
Odpojením spotřebičů od sítě můžete ušetřit peníze za energie a zároveň prodloužit životnost vašich spotřebičů. Čím více spotřebičů máte v domě zapojených, tím náchylnější jsou vaše zařízení k poškození v důsledku neočekávaného přepětí.
9. Používejte energeticky šetrné spotřebiče
Pokud jsou vaše spotřebiče starší více než 10 let, zvažte jejich výměnu za nové modely, které jsou energeticky šetrnější. Energeticky šetrné spotřebiče mohou pracovat při nižších teplotních a energetických nastaveních, která udržují jejich funkčnost.
Pořiďte si energeticky šetrné modely těchto spotřebičů:
- Lednice
- Myčka
- Pračka
- Sušička
- Ohřívač vody
- Klimatizace
10. Používejte chytré zásuvky
Chytré zásuvky šetří nejenom čas, ale díky velkému množství použití i peníze. Můžete je použít k efektivnějšímu ovládání spotřebičů a domácích zařízení za pomoci tabletu, telefonu nebo počítače.
Koupit lze také chytré zásuvky s měřením spotřeby, které dokáží zobrazit nejenom aktuální hodnoty, ale také sledovat celkovou spotřebu nebo spotřebu za určitý časový úsek.
11. Používejte měřiče spotřeby
Měřiče spotřeby vám pomůžou zjistit, které spotřebiče nebo návyky zvyšují vaši spotřebu elektřiny. Některé měřiče nabízejí také nadstandardní funkce, jako je například přepočet aktuální a průměrné spotřeby na náklady.
12. Používejte programovatelné termostaty
Programovatelný pokojový termostat umožňuje použití řady denních a týdenních programů, díky kterým si vytápění přizpůsobíte přesně podle vašich potřeb. Nastavte si programovatelný termostat tak, aby běžel méně, když jste v práci a když spíte.
13. Snižte teplotu na termostatu
jedním z nejlepších způsobů, jak v chladných měsících ušetřit energii, peníze a životní prostředí, je snížit teplotu v domácnosti. Pokud jde o úsporu peněz snížením termostatu, záleží na tom, jak chladný dům snesete. Za každý stupeň, o který snížíte termostat (a necháte ho tam), ušetříte 1 až 3 % z účtu za vytápění.
14. Používejte stropní ventilátory
Udržujte doma dobrou cirkulaci vzduchu pomocí stropních ventilátorů, aby klimatizace nemusela pracovat tak intenzivně.
15. Před vložením potravin do lednice je nechte vychladnout
Nikdy nevkládejte horké potraviny přímo do lednice nebo mrazáku, nechte je nejprve vychladnout. Vložením horkých jídel do lednice se zvýší vnitřní teplota a lednice bude pracovat intenzivněji.
16. Pravidelně čistěte lednici a mrazák
Lednice a mrazák patří mezi nejvíce energeticky náročné spotřebiče ve vaší domácnosti, takže efektivní provoz těchto velkých spotřebiče vám pomůže snížit náklady za elektřinu.
Kondenzátor a chladicí žebra bývají velmi často zanesená prachem a nečistotami. Jejich vyčištěním můžete snížit spotřebu energie až o 30 %. Zajistěte, aby za lednicí byla alespoň 10 cm mezera, která umožní snadnější odvádění tepla.
17. Pravidelně odmrazujte lednici a mrazák
Příliš velká námraza může způsobit, že vaše lednice nebo mrazák bude pracovat méně hospodárně. V ideálním případě byste měli odmrazovat alespoň jednou ročně. Také je dobré odmrazovat, pokud je nahromaděného ledu více. Provádění pravidelné údržby pomůže udržet lednici a mrazák v dobrém stavu.
18. Umístěte druhou lednici do sklepa
Umístěte svou druhou lednici (nebo mrazák) do sklepa, kde je stálá nižší teplota. Chladný prostor umožní lednici pracovat efektivněji. Neefektivně pracující lednice vás bude stát více peněz.
19. Vařte s nasazenou pokličkou
Vaření s nasazenou pokličkou skutečně šetří velké množství energie. Poklička zabraňuje úniku páry z hrnce a zajišťuje, že se teplo při vaření jídla dobře využije. Tímto způsobem můžete snížit náklady na vaření až o 80 %.
20. Používejte mikrovlnnou troubu
Pokud můžete, nahraďte klasickou troubu mikrovlnkou. Mikrovlnná trouba spotřebovává méně elektřiny, takže se vyplatí vaší peněžence.
Vařením nebo ohříváním malých porcí jídla v mikrovlnné troubě lze ušetřit až 80 % energie spotřebované při vaření nebo ohřívání v klasické troubě.
21. Perte prádlo ve studené vodě
Většina energie (75 až 90 %) spotřebované pračkou jde na ohřev vody. Pokud budete prát prádlo ve studené vodě, můžete snížit náklady na energii při každém praní. Studená voda je vhodná pro většinu oblečení a pomůže vám pomůže snížit váš účet za plyn nebo elektřinu.
22. Snažte se vždy vyprat plnou dávku
Pračka spotřebovává velké množství elektřiny. Minimalizujte spotřebu tím, že budete prát pouze plnou dávku. Vyplatí se počkat, až budete mít plnou dávku oblečení, které je třeba vyprat. Pokud pračku nenaplníte, pak pouze plýtváte elektřinou a vodou.
23. Používejte míčky do sušičky
Míčky do sušičky se postarají o přirozené změkčení vláken a o efektivní přenos tepla. Balónky do sušičky dokážou zkrátit dobu sušení až o 25 %, čímž sníží náklady za spotřebu elektrické energie.
24. Pravidelně čistěte filtry sušičky
Pravidelně čistěte filtry sušičky, které zachytávají chlupy, žmolky a prach. Čištění sušičky je důležité pro její správné fungování, tak pro její dlouhou životnost.
25. Sušte prádlo na šňůře
Sušením prádla na šňůře lze snížit náklady za plyn nebo elektřinu. Odhaduje se, že průměrná domácnost může věšením prádla ušetřit 10 až 20 % za energie.
26. Používejte úspornou sprchovou hlavici
Úsporná sprchová hlavice je ideálním způsobem, jak snížit náklady. Nižší spotřeba vody má příznivý vliv na životní prostředí i vaši peněženku. Používáním úsporné sprchové hlavice začnete téměř okamžitě šetřit peníze. Nová sprchová hlavice s nízkým průtokem se několikanásobně vrátí už během prvního roku používání.
27. Pořiďte si beztlakové ohřívače vody
Beztlakový ohřívač vody brání úniku tepla i ztrátám při ohřevu vody. Beztlakové ohřívače vody, známé také jako průtokové ohřívače vody, dodávají teplou vodu pouze podle potřeby. Nevznikají u nich ztráty energie v pohotovostním režimu, které jsou spojeny se zásobníkovými ohřívači vody, což může přinést úsporu peněz.
28. Izolujte svůj ohřívač vody
Izolování ohřívače vody je jedním z nejlepších a nejlevnějších způsobů, jak zvýšit energetickou hospodárnost a ušetřit tak každý měsíc. Izolace udržuje stálou vnitřní teplotu a ohřívač vody nemusí pracovat tak usilovně, aby zvýšil teplotu vody.
Beztlakové ohřívače teplé vody jsou obecně energeticky hospodárné a nepotřebují izolovat.
29. Izolujte svůj dům nebo byt
Izolace snižuje výměnu tepla přes stěny, podkroví nebo střechu. V dobře izolovaném domě uniká v zimě z domu méně teplého vzduchu a v létě méně chladného vzduchu, což snižuje množství energie potřebné na vytápění a chlazení.
30. Izolujte okna a dveře
Těsnicí pásky oken a dveří jsou velmi jednoduchým a relativně levným způsobem, jak snížit energetickou náročnost domu. Těsnění zabraňuje průvanu a zachová v bytě i domě teplo i v průběhu zimních dní.
31. Použijte termoizolační nátěr
Termoizolační nátěr vytvoří na stěně termoreflexní vrstvu, která zabraňuje úniku tepla přes stavební konstrukce a odráží ho zpět do vytápěného prostoru. Termoizolačního nátěr sníží tepelné ztráty domu, zabrání kondenzaci vlhkosti na stěnách a vzniku plísní.
Shrnutí
Všechny výše uvedené tipy vám pomohou snížit náklady za elektřinu. Pokud provedete několik těchto tipů pro úsporu energie společně, můžete eliminovat velkou část svých nákladů za elektřinu. Začněte s těmi nejjednoduššími a postupně se propracujte k větším změnám.
Snížení spotřeby energie není jen dobrou investicí pro životní prostředí – je to také skvělý způsob, jak udržet rodinný rozpočet pod kontrolou.
Další tipy, jak ušetřit peníze, naleznete na této stránce.
Doporučené články
Naposledy aktualizováno 06/05/2023 autorem Lenka Svobodová
[…] Jak snížit náklady za elektřinu […]
[…] Jak snížit náklady za elektřinu […]
[…] […]
[…] Jak snížit náklady za elektřinu […]