Do čeho investovat malé částky? 9 nejlepších způsobů

Chcete vědět, do čeho investovat malé částky? Existuje řada způsobů, jak začít investovat, i když nemáte v bance mnoho peněz. I velmi malé investice mohou přinést velké zisky. Klíčem k budování bohatství je osvojení si správných návyků – například pravidelného odkládání peněz každý měsíc. Jakmile našetříte trochu peněz, můžete začít investovat.

O investování panuje rozšířený mýtus, že je určeno pro ty, kteří mají znalosti a peníze. Nemusíte však být bohatí, neboť existují investiční platformy, které vám umožní investovat malé částky.

Dnes je investování pro začátečníky jednodušší než kdykoli předtím. Zde je návod, jak na to.

9 nejlepších způsobů, jak investovat malé částky:

1. Spořící účet

Spoření peněz a jejich investování spolu úzce souvisí. Abyste mohli peníze investovat, musíte je nejprve naspořit. To zabere mnohem méně času, než si myslíte, a můžete to udělat po velmi malých krocích.

Pokud jste nikdy nespořili, můžete začít tím, že si budete odkládat pouhých 200 Kč týdně. To se nemusí zdát mnoho, ale v průběhu roku to dělá více než 10 000 Kč. Peníze můžete posílat na spořící účet, který je oddělen od běžného účtu. Peníze z něj můžete v případě potřeby vybrat velmi rychle.

Je zřejmé, že se spořícím účtem mnoho peněz nevyděláte. Výhodou spořícího účtu ale je, že na něj můžete posílat malé částky a mít nulové riziko ztráty. Spořící účet můžete použít jako místo pro akumulaci většího množství kapitálu pro budoucí investice (např. do akcií, ETF, nemovitostí atd.).

Nejlepší běžné účty v roce 2024

2. Investování do akcií

Mnoho začínajících investorů si může myslet, že k investování potřebují hodně peněz. Pravdou je, že investování s malými částkami může být dobrým začátkem, abyste získali představu o fungování akciového trhu a naučili se, které typy investic jsou pro vás vhodné, než začnete investovat větší částky.

Prvním krokem je otevření investičního účtu, které můžete snadno provést online. Můžete se zaregistrovat u některého z online brokerů s nízkými poplatky (např. DEGIRO).

V závislosti na vašich investičních cílech a toleranci k riziku můžete jako začínající investor zvážit investování do jednotlivých akcií nebo fondů obchodovaných na burze (ETF). Mnoho online brokerů dnes nabízí obchodování s ETF bez poplatku. Online brokeři mohou mít stanovena určitá omezení a poplatky za vedení účtu, ale obecně vzato je to skvělý způsob, jak začít investovat již dnes bez velkých finančních prostředků.

Pokud nevíte, jak začít investovat do akcií, tak se podívejte na níže uvedenou stránku, kde vám ukážeme, jak investovat do akcií, ETF fondů nebo nemovitostí.

Jak začít investovat? Investování pro začátečníky

Jak začít investovat? Investování pro začátečníky. Nejlepší investiční platformy

Degiro – online broker s nízkými poplatky

DEGIRO je německo-nizozemský online broker, který poskytuje služby pro všechny typy investorů. DEGIRO je dobrou volbou, pokud chcete jednoduchou platformu a nechcete příliš utrácet za poplatky (transakční náklady jsou obecně velmi nízké). DEGIRO má také jednu z nejlepších obchodních platforem v Evropě. Proces otevření účtu je velmi jednoduchý a rychlý.

DEGIRO nabízí při splnění určitých podmínek koupi jednoho ETF měsíčně zdarma. Investujte opatrně – investování zahrnuje rizika ztrát.

3. Investování do ETF

Existuje celá řada tzv. robo-advisory investičních platforem, které investují za vás. Robo-advisory platformy pracují tak, že vám položí několik jednoduchých otázek, aby zjistili váš cíl a toleranci k riziku, a poté investují vaše peníze do vysoce diverzifikovaného nízkonákladového portfolia akcií a dluhopisů. Pomocí algoritmů průběžně balancují vaše investiční portfolio. Tyto platformy investují do fondů obchodovaných na burze (ETF), které sledují určitý koš podkladových investic (např. akciový index S&P 500).

Mezi nejlepší robo-advisory platformy pro drobné investory v ČR patří PORTU a FONDEE.

Portu

Portu (3 měsíce zdarma) nabízí moderní a efektivní způsob investování pro každého. Sestaví vám portfolio na míru a vy se už nemusíte o nic starat. Poté co klient vyplní investiční dotazník, tak je mu nabídnut odpovídající rizikový profil, který odpovídá jeho znalostem a finančním cílům. Minimální výše investice činí 500 Kč a poplatek za službu je ve výši 1 % ročně z peněz pod správou.

Portu.cz recenze a zkušenosti 2024

Portu.cz logo

4. Investování do nemovitostí

V současné době již nepotřebujete mnoho peněz k investování do nemovitostí. Investovat lze již od 500 Kč. Tento způsob investování vám umožní investovat do nemovitostí, aniž byste se museli stát pronajímatelem nemovitosti.

V ČR můžete investovat do nemovitostí pomocí investičních platforem UPVEST a INVESTOWN.

Upvest

Upvest.cz (bonus 500 Kč na první investici) je česká investiční platforma, na které lze Investovat do nemovitostí formou participace na dluhovém financování konkrétních developerských projektů. Všechny projekty prochází důkladnou analýzou a schválením investiční komisí, která má rozhodující slovo při výběru a schvalování investičních příležitostí. Upvest nabízí roční výnos přes 8 % p.a., možnost investovat od 5 000 Kč a podrobné informování investora o průběhu investice.

Upvest.cz recenze & zkušenosti – Jak investovat do nemovitostí?

Upvest.cz logo

Investown

Investown.cz je online platforma s investičními úvěry do nemovitostí. Cílem investiční platformy Investown je, aby měl každý přístup k ziskům z nemovitostí a mohl si tak efektivně a bezpečně zhodnocovat svoje peníze a vytvořit si tak pasivní příjem. Zisky na této investiční platformě jsou od 8,5 % p.a.. Investováním se podílíte na investičních úvěrech do realitních projektů. Na této platformě lze investovat již od 500 Kč.

Investown.cz recenze & zkušenosti – Jak investovat do nemovitostí?

5. Investování do sběratelských předmětů

V minulosti si investice do unikátních sběratelských předmětů mohli dovolit pouze bohatí (koupí celého předmětu). Nyní je ale možné investovat do sběratelských předmětů již od 1 Kč. Historická auta nebo vzácné mince se zhodnotily za posledních 10 let v průměru více než světové akcie. Proto mohou sběratelské předměty přinášet zajímavé výnosy. 

V ČR můžete investovat do sběratelských předmětů pomocí investiční platformy Portu Gallery.

Portu Gallery je unikátní služba, která nabízí možnost investovat do sběratelských předmětů (např. historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, sudy s rumem atd.). To zda tato investiční příležitost odpovídá vašemu investičnímu profilu, zjistíte po vyplnění investičního dotazníku, který vyplníte při registraci.

Portu Gallery - vývoj trhu za posledních 10 let
Vývoj trhu za posledních 10 let (Zdroj: Portu Gallery)

6. Investování do P2P půjček

P2P půjčky (Peer-to-peer lending) je půjčování lidem přímo od lidí za pomocí zprostředkovatele a online platformy. P2P platformy tak mohou být alternativou k bance. Tyto platformy spojují žadatele o úvěr s těmi, kteří chtějí své peníze investovat a zhodnotit.

V ČR můžete investovat do P2P půjček na Zonky.cz.

Zonky.cz logo

Zonky Rentiér zhodnotí vaše peníze díky investicím do stovek nízkorizikových spotřebitelských úvěrů (minimálně 490 investic). Rentiér nabízí stabilní zhodnocení 3,05 % p.a. Minimální výše objemu zaslaných peněz musí být alespoň 10 000 Kč.

7. Investice do vlastních dovedností

Jsou nějaké dovednosti, které byste mohli získat a které by vás mohly posunout v kariéře? Nové dovednosti vám mohou umožnit povýšení v současném zaměstnání, nebo dokonce přechod na novou, lépe placenou pozici u jiného zaměstnavatele.

V současné době jsou velmi populární online kurzy (IT, programování, jazyky, obchodní či prezentační dovednosti, projektové řízení atd..). Oproti klasickému školení nebo sezení ve škole lze ušetřit s online kurzy spoustu času a peněz. Pro studium jazyků doporučujeme stránku Onlinejazyky.cz (ukázková lekce je zdarma).

Můžete studovat, co chcete, kdy chcete a odkud chcete. Většina kurzů stojí několik stovek Kč, některé jsou dokonce i zdarma.

Doporučené online jazykové kurzy:

8. Investice do vlastního podnikání

Existuje mnoho podnikatelských příležitostí, které vyžadují jen velmi malé počáteční investice. Pokud máte nějakou dovednost, tak si můžete založit živnost a vydělat si přitom nějaké peníze. Poplatek činí 1000 Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání, přitom volná živnost sdružuje celou řadu činností.

Můžete pracovat na volné noze jako Freelancer. Freelancer podniká sám na sebe a poskytuje služby či prodává vlastní produkty a má svoje klienty/zákazníky. Nejčastěji freelanceři podnikají jako OSVČ (mají tedy živnostenský list) nebo zakládají vlastní firmu.

14 způsobů, jak vydělat peníze na internetu

9. Splácení dluhů

Je to skvělý pocit, když vám na konci měsíce po zaplacení nezbytných výdajů zbývají peníze. Ale co byste měli s touto volnou hotovostí udělat? Je lepší peníze investovat, nebo je použít na splácení dluhů?

Pokud máte dluhy, tak je nejlepší se jich zbavit co nejrychleji. Čím déle vám bude trvat splacení dlužné částky, tím větší částku budete muset nakonec zaplatit.

Až splatíte dluhy s vysokým úrokem (kreditní karty, půjčky), tak se snažte ušetřit tolik peněz, abyste pokryli 3 až 6 měsíců nezbytných výdajů. K následnému investování nepotřebujete velkou částku peněz. Důležité je začít. I kdyby šlo o malou částku, například 500 Kč měsíčně.

Shrnutí

Existuje mnoho způsobů, jak začít investovat i s malými částkami, a mnoho online platforem a aplikací vám to usnadní více než kdy jindy. Stačí jen začít!

Zde je 9 nejlepších způsobů, jak investovat malé částky:

  1. Spořící účet
  2. Investování do akcií
  3. Investování do ETF
  4. Investování do nemovitostí
  5. Investování do sběratelských předmětů
  6. Investování do P2P půjček
  7. Investování do vlastních dovedností
  8. Investování do vlastního podnikání
  9. Splatit dluhy

Doporučené články

Do čeho investovat malé částky? Nejlepší způsoby
Hodnocení:
[Celkem: 101 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 17/04/2024 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart