Portu Gallery recenze a zkušenosti – Investování do sběratelských předmětů

Portu Gallery recenze a zkušenosti (2022) - Investování do sběratelských předmětů
9.5
Portu Gallery recenze a zkušenosti – Investování do sběratelských předmětů
Portu Gallery recenze a zkušenosti – Investování do sběratelských předmětů
Zajímavé a unikátní předměty
Zajímavé výnosy
Diverzifikace portfolia
Snadná správa

Portu Gallery od společnosti WOOD & Company Financial Services, a.s.. nabízí snadné investování do sběratelských předmětů (např. historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, sudy s rumem atd.). S Portu Gallery můžete i vy rozšířit své portfolio a nejen zhodnocovat své prostředky, ale především se těšit z investice do vzácných aktiv, které byly dříve dostupné jen velmi bohatým.

V této recenzi Portu Gallery naleznete naše zkušenosti s tímto snadným způsobem investování do sběratelských předmětů.

Obsah

9.5Hodnocení
Portu Gallery

Portu Gallery je dobrý způsob jak investovat do zajímavých a unikátních sběratelských předmětů.

Celkové hodnocení
9.5
KLADY
 • Zajímavé a unikátní předměty
 • Zajímavé výnosy
 • Diverzifikace portfolia
 • Snadná správa
ZÁPORY
 • Absence sekundárního trhu

Portu Gallery je první česká online investiční galerie, která umožňuje široké veřejnosti podílet se na růstovém potenciálu unikátních předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou (např. historická auta, hudební nástroje, poštovní známky, sudy s rumem atd.). To zda tato investiční příležitost odpovídá vašemu investičnímu profilu, zjistíte po vyplnění investičního dotazníku, který vyplníte při registraci.

Portu Gallery - vývoj trhu za posledních 10 let
Vývoj trhu za posledních 10 let (Zdroj: Portu Gallery)

Jak investovat do sběratelských předmětů?

Po založení a nabití vašeho účtu můžete začít investovat do sběratelských předmětů. Investovat do sběratelských předmětů lze již od 1 Kč. Zadáním závazného pokynu k úpisu můžete investovat do některého z předmětu, který je aktuálně v nabídce.

Po zainvestování se stáváte spoluvlastníkem sběratelského předmětu a v budoucnu můžete rozhodovat o jeho případném prodeji. Celý proces můžete sledovat v přehledně webové aplikaci.

Pokud právě probíhá úpis některého z předmětů, můžete zadat závazný pokyn k jeho úpisu. Aktuální nabídku nabízených předmětů naleznete zde. Příklad sběratelského předmětu (BMW M3 E30) na Portu Gallery můžete vidět na obrázku níže.

Portu Gallery recenze příklad investice
Příklad investice na Portu Gallery

U každé nabídky na Portu Gallery naleznete podrobné podklady pro rozhodnutí o investování:

 • Leták – obsahuje detaily investiční příležitosti (jednotková cena, odměna manažera, velikost emise, začátek a konec úpisu, minimální investice a další informace)
 • Emisní podmínky – obsahují podrobné informace o certifikátu (základní parametry, upisování certifikátu, prodej podkladového aktiva, výplata plnění a zánik certifikátu, rizikové faktory a další informace)
 • Znalecký posudek – podrobné informace o nabízeném předmětu (stanovení obvyklé ceny resp. tržní hodnoty a další informace)
 • KID – sdělení klíčových informací podle nařízení PRIIPs. Jde o informační dokument, na základě kterého činí investor kvalifikované investiční rozhodnutí. Zákon vyžaduje poskytnutí těchto informací (rizika, náklady, výnosy atd.).

Po úspěšném úpisu investičního instrumentu se stáváte de facto spoluvlastníkem sběratelského předmětu a budete moci rozhodovat o jeho dalším osudu (resp. o jeho prodeji) hlasováním. Celý proces můžete sledovat přímo v aplikaci.

Naše recenze Portu Gallery je pozitivní. Líbí se nám bohatá nabídka zajímavých a unikátních předmětů a snadná správa. Mezi nevýhody patří absence sekundárního trhu, nicméně certifikáty jako takové lze mezi vlastníky převádět.

Pokud se rozhodnete začít investovat na české on-line investiční platformě Portu.cz tak se Vám bude hodit tento referenční odkaz. Po zadání referenčního kódu při založení účtu obdržíte 90 dnů investování zdarma. Po tuto dobu Vám nebudou účtovány správcovské poplatky a budete mít tzv. bezplatné období, které začíná dnem zainvestování prvního vkladu.

PORTU MODERNÍ ZPŮSOB INVESTOVÁNÍ
Nejlepší investiční platforma v ČR.

V nabídce Portu Gallery naleznete mnoho zajímavých a unikátních sběratelských předmětů:

 • historická auta
 • hudební nástroje
 • sady raritních známek a chybotisků
 • sudy s rumem, whiskey
 • víno (např. Giscours, Petit-Village, Troplong Mondot)
 • rubíny, safíry, smaragdy, tanzanity
 • obrazy (např. Josef Lada, Josef Šíma)
 • hodinky
 • šperky a medaile

Níže můžete vidět ukázku naší investice na Portu Gallery do rubínů a safírů.

Portu Gallery rubíny a safíry
Rubíny a safíry na Portu Gallery

S nákupem, držením a prodejem investičních certifikátů na Portu Gallery nejsou spojené žádné poplatky. Přehled předpokládaných nákladů naleznete v Emisních podmínkách u každého sběratelského předmětu. Naleznete zde zejména informace o vnitřních nákladech (manažerském poplatku) daného certifikátu.

informace o skutečně vynaložených nákladech investor získáte v rámci pololetních zpráv zpětně.

Nový systém úpisů (změna od roku 2022)

Portu Gallery v roce 2022 přistoupilo ke změně systému úpisů. Nový systém adresuje některé stávající nedostatky a vytváří menší tlak na rychlost zadávání pokynu k nákupu. O získání předmětu se tak nebude rozhodovat v prvních vteřinách, ale v rámci dvou odlišných fází.

Nový systém se skládá se ze dvou fází:

 • První fáze (patnáctiminutová) – Tato fáze umožňuje zadat pokyn každému bez časové preference a mít tak jistotu, že alespoň něco z úpisu získá. V případě přeupsání v první fázi dojde k poměrovému krácení pokynů.
 • Druhá fáze – Neupíše-li se celý předmět v první fázi, následuje fáze druhá, která funguje stejně jako všechny úpisy doposud.

Tato změna má přinést větší klid a pohodlí pro mnohé investory. Níže můžete vidět přehledný diagram úpisu předmětů na Portu Gallery.

Portu Gallery - diagram úpisu předmětů
Diagram úpisu předmětů (Zdroj: Portu Gallery)

Ve videu níže naleznete další informace o novinkách na platformě Portu Gallery. Jednou z největších novinek je nová forma úpisu předmětů.

Celý proces investování na Portu Gallery je velmi jednoduchý a rychlý. Založení zabere pouze několik minut.

Jak začít investovat na portu gallery
Založte účet Portu
Nejprve musíte založit účet na Portu (3 měsíce zdarma).
Dotazník
V krátkém dotazníku se vás Portu zeptá na několik otázek o vašich znalostech, zkušenostech a zázemí, aby mohlo Portu vyhodnotit, zda je pro vás investování v Portu Gallery vhodné. Vyplnění nezabere více než 2 minuty.
Ověření totožnosti
Portu jako finanční instituce regulovaná Českou národní bankou musí ověřit vaši identitu. Stačí k tomu jen vyplnit osobní údaje a nahrát nebo vyfotit na mobil dva doklady totožnosti. Celý proces zabere jen pár minut. Data jsou u Portu šifrovaná a v bezpečí.
Zašlete peníze do Peněženky a zadáte pokyn k úpisu
V investiční galerii jsou postupně představovány unikátní sběratelské předměty a aktiva, do kterých můžete během jejich upisovacího období investovat. Pro investici je nutné nejdříve zaslat peníze do Peněženky a jakmile bude spuštěn úpis některého z předmětů, zadáte pokyn k úpisu. Nedosáhne-li se Cílové částky, peníze obdržíte zpět.
Spolurozhodujete o prodeji
Pokud Portu dostane atraktivní nabídku na odkup aktiva, nechá o prodeji hlasovat investory. Hlasování probíhá online a počet vašich hlasů bude odpovídat podílu, který v aktivu vlastníte. Pokud nedojde k vyslovení souhlasu s prodejem nadpoloviční většinou zúčastněných hlasů, bude předmět držen dále a vyčká se na další nabídku.
Obdržení zisku
Na základě souhlasu investorů s prodejem bude aktivum odprodáno. Dle počtu vlastněných investičních certifikátů se vám připíše výplata investice jako disponibilní zůstatek na účtu Portu Gallery. Ten můžete vybrat zpět na svůj účet anebo jej zainvestovat do nějaké další aktuálně nabízené investiční příležitosti.

Portu recenze a zkušenosti

Naše zkušenost s českou investiční platformou Portu je velmi dobrá. Na platformě investujeme již od roku 2019. Líbí se nám bohatá nabídka ETF, nízký poplatek, slevový program a jednoduchá obsluha přehledné webové a mobilní aplikace.

Recenze Portu od klientů jsou velmi pozitivní. Klientům se líbí nízký poplatek (1 %) a možnost jeho snížení pomocí slevového programu až o 40 %. Populární je též možnost založení dětského účtu na Portu.

Investiční platforma Portu je dobrou volbou pro začátečníky i pokročilé investory. Platforma je vhodná pro pravidelné a dlouhodobé investování (10 a více let). Důležité je ale rozumět rizikům investování na kapitálových trzích. Nejvhodnější je investovat tolik peněz o kolik můžete přijít, aniž by to ovlivnilo vaši životní úroveň. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích.

Portu.cz recenze a zkušenosti – Moderní způsob investování v roce 2023

Portu.cz logo

Doporučené články o investování

Hodnocení:
[Celkem: 2 Průměr: 4.5]

Naposledy aktualizováno 01/01/2023 autorem Lenka Svobodová

1 komentář

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Vaše hodnocení

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart