Finanční svoboda: Jak se stát finančně svobodným?

Finanční svoboda v roce 2024: Finanční svoboda znamená, že máte dostatek finančních prostředků na zaplacení svých životních nákladů a zároveň si můžete dovolit mnoho svých životních cílů, aniž byste museli pracovat nebo jinak věnovat svůj čas či úsilí vydělávání peněz.

V tomto článku naleznete odpovědi na tyto otázky: Co je to finanční svoboda? Jak se stát finančně svobodným?

Co je to finanční svoboda?

Finanční svoboda znamená, že máte dostatečné úspory, investice a hotovost, abyste si mohli dovolit životní styl, který si přejete pro sebe a svou rodinu. Finanční svoboda vám umožní odejít do důchodu nebo se věnovat kariéře, po které toužíte.

Pro někoho finanční svoboda znamená, že může každý měsíc zaplatit účty z peněz, které mu zbydou, nebo že má na účtu dostatečnou finanční rezervu. Jiní lidé mohou chtít hodně cestovat nebo odejít předčasně do důchodu.

Jak se stát finančně svobodným?

1. Stanovte si cíle

Co pro vás znamená finanční svoboda? Stanovte si konkrétní cíle. Napište si, kolik peněz byste chtěli mít na bankovním účtu, jaký životní styl to obnáší a v jakém věku byste toho měli dosáhnout.

Stanovení konkrétních cílů vám může pomoci zvýšit šanci na jejich dosažení, protože si můžete reálně představit, co vás čeká z finančního hlediska, a stanovit si termíny pro dosažení jednotlivých cílů. Pokud si stanovíte konkrétní cíle (finanční částky), tím vyšší je pravděpodobnost, že jich dosáhnete.

Cíle mohou zahrnovat krátkodobé plány, jako je dovolená nebo nákup nového auta, i dlouhodobé cíle, jako je předčasný odchod do důchodu.

2. Sledujte své výdaje

Pokud v současné době žijete od výplaty k výplatě, může se vám zdát, že odkládání peněz bokem je nemožné. Abyste zjistili, kolik přesně můžete ušetřit, musíte nejprve zjistit, kolik utrácíte.

Šetření často začíná tím, že méně utrácíte. Ať už se jedná o nové oblečení nebo každodenní návštěvu restaurace, většina lidí dokáže najít věci, které by mohla ze svého rozpočtu vyškrtnout. Především buďte opatrní při utrácení značných částek za pravidelné nákupy, jako jsou dárky nebo dovolená.

Je velmi důležité sledovat své každodenní výdaje, abyste nežili nad své poměry. Z výpisu z účtu zjistíte, kolik peněz vám na účet přichází a kolik odchází. Můžete je pak porovnat se svým rozpočtem a zjistit, zda se ho držíte, nebo ne. Poté se můžete zaměřit na oblasti, kde můžete ještě ušetřit. Ušetřené peníze následně posílejte na spořící účet.

Nejlepší běžné a spořící účty v roce 2024

Své výdaje můžete sledovat například pomocí aplikace Wallet. Tato aplikace vám pomůže flexibilně plánovat rozpočty a sledovat výdaje, abyste měli své finance pod kontrolou a mohli se soustředit na své budoucí cíle.

3. Sestavte si rozpočet

Rozpočet popisuje, jak budete každý měsíc nakládat se svými penězi. Při vytváření tohoto dokumentu zvažte, zda vás položky, které v něm uvedete, přiblíží k vašim finančním cílům.

Sestavení rozpočtu je nejrychlejší způsob, jak ušetřit peníze. Pokud máte pod kontrolou svůj rozpočet, máte pod kontrolou i své finance. Rozpočet je základem každého spořicího plánu. Sestavení rozpočtu vám pomůže najít rovnováhu mezi výdaji a úsporami v průběhu celého roku.

Návod, jak si sestavit rozpočet, abyste mohli začít rychle šetřit
  1. Sledujte své finance během celého měsíce (všechny příjmy a výdaje).
  2. Porovnejte své měsíční příjmy s měsíčními výdaji a zjistěte, zda se vám aktuálně daří ušetřit nějaké peníze.
  3. Identifikujte výdaje, které můžete snížit.
  4. Pravidelně vyhodnocujte své pokroky a v případě potřeby je upravujte.

4. Omezte své výdaje

Máte představu o tom, kolik utrácíte za členství předplatné? Pravdou je, že pravděpodobně platíte mnohem více, než si myslíte.

Máte zaplacené členství v posilovně nebo předplatné časopisů? Pokud toto členství nebo předplatné nevyužíváte, možná by bylo dobré je zrušit nebo najít levnější variantu, která vám bude lépe vyhovovat.

Místo posilovny můžete začít cvičit doma nebo venku s vlastní váhou, bez vybavení, s pomocí TRX systému nebo posilovacích gum.

Snížení výdajů nemusí nutně znamenat jen omezení různých členství a předplatných. Lidé by měli myslet nejen na drobné výdaje, ale zvážit i zásadní změny životního stylu, aby se jejich finanční situace výrazně změnila.

5. Zbavte se svých dluhů

Měsíční splátky dluhů jsou největším žroutem peněz, pokud jde o úspory. Čím déle se splácením dluhu otálíte, tím je dluh větší. Proto se snažte své dluhy splatit co nejdříve. Jakmile splatíte své dluhy, můžete uvolněné peníze začít spořit nebo investovat.

6. Začněte investovat

Mnoho lidí se domnívá, že k dosažení finanční svobody potřebují vysoký příjem, ale to nemusí být nutně pravda. Některé domácnosti s vysokými příjmy mohou mít značné dluhy, které jim zajistí, že nikdy nebudou bohaté

Jiné bohaté rodiny zase mohou mít nižší příjmy ale stanou se bohatými díky tomu, že po celý život důsledně spoří a investují peníze.

Investování je důležitým aspektem života a není tak těžké, jak si možná myslíte. Pokud chcete být v budoucnu finančně zajištěni, měli byste své peníze investovat do akcií, ETF, nemovitostí nebo sběratelských předmětů.

O investicích existuje spousta informací, ale některé z nich jsou zbytečné nebo zavádějící. Při rozhodování o investicích byste měli používat zdravý selský rozum a soustředit se výhradně na fakta, nikoli na reklamní slogany. V níže uvedeném článku naleznete tipy na nejlepší investice v roce 2024.

4 nejlepší investice v roce 2024

Chcete vědět jak začít investovat? Pokud jste připraveni začít investovat, ale nejste si jisti, jaké první kroky při investování podniknout, jste na správném místě. Dobře vybrané investice patří k nejefektivnějším způsobům, jak dlouhodobě budovat bohatství. My vás naučíme, jak na to. Ukážeme vám jak investovat do akciíETF fondů nebo nemovitostí.

6 kroků k finanční svobodě

Postupujte podle těchto 6 kroků k dosažení finanční svobody:

  1. Stanovte si cíle
  2. Sledujte své výdaje
  3. Sestavte si rozpočet
  4. Omezte své výdaje
  5. Zbavte se svých dluhů
  6. Začněte investovat
Finanční svoboda: Jak se stát finančně svobodným v roce 2024

Doporučené investiční platformy a online brokeři

Mezi nejlepší investiční platformy v ČR patří PORTU a FONDEE. Pokud se rozhodnete začít investovat na těchto investičních platformách, tak se Vám budou hodit níže uvedené referenční odkazy pomocí kterých obdržíte 3 měsíce investování zdarma (nebudete platit poplatky).

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Skvělá investiční platforma

Skvělá česká investiční platforma.

DEGIRO Nejlepší online broker

Dobrý online broker s nízkými poplatky.
Hodnocení:
[Celkem: 156 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 31/12/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart