Distribuční vs. akumulační ETF

Distribuční vs. akumulační ETF. Existují 2 typy ETF – distribuční (dividendové) a akumulační (reinvestiční). Distribuční ETF vyplácejí dividendy, které můžete reinvestovat podle libosti. Akumulační ETF za vás automaticky reinvestují dividendy.

V tomto článku naleznete odpovědi na otázky: Co je to distribuční (dividendové) ETF? Co je to akumulační (reinvestiční) ETF? Jaký je mezi nimi rozdíl? Jak vybrat správné ETF?

Distribuční (dividendové) ETF

Distribuční (dividendové) ETF dostává příjmy od společností nebo cenných papírů, které drží. Když tyto společnosti v průběhu roku vyplácejí dividendy, poskytovatel, který váš ETF vydal, shromažďuje platby od každé jednotlivé společnosti a uchovává je až do data výplaty výnosů ETF (zpravidla na měsíční nebo čtvrtletní bázi). Tyto platby představují váš podíl na příjmech získaných investicemi v rámci vašeho ETF.

Distribuční (dividendové) ETF je vhodné pro investory, kteří si chtějí prostřednictvím ETF vytvořit stabilní příjem (rentu). Nevýhodou distribučních (dividendových) ETF je nutnost zdanění dividendových příjmů. Danění u dividend ze zahraničí probíhá zpravidla formou srážkové daně a investorovi již chodí dividenda v čisté výši.

Pokud na konci názvu ETF uvidíte slovo „DIST“, znamená to, že se jedná o distribuční ETF.

Dividendový výnos u ETF, které sleduje akciový index S&P 500, dosahuje úrovně zhruba 2 % ročně. Existují ale také i tzv „high yield“ ETF, které vyplácejí vyšší dividendu. Například ETF Vanguard FTSE All-World High Dividend, které naleznete na české investiční platformě Portu pod názvem Globální dividendové akcie, má dividendový výnos ročně okolo 3,5 %.

V nabídce Portu naleznete i ETF iShares Emerging Markets Dividend zaměřené na dividendové akcie rozvojových zemí, které má roční dividendový výnos dokonce 6,7 %. (Zdroj: Portu.cz)

Akumulační (reinvestiční) ETF

Akumulační (reinvestiční) ETF je typ ETF, u něhož jsou veškeré dividendy vyplacené jednotlivými společnostmi reinvestovány do fondu bez dalších nákladů. Cena akumulačních ETF roste rychleji než cena distribučních ETF. V důsledku toho se hodnota ETF zvyšuje.

Pokud na konci názvu ETF uvidíte slovo „ACC“, znamená to, že se jedná o akumulační ETF.

Distribuční vs. akumulační ETF – Jaké ETF vybrat?

Které ETF je tedy lepší? Oba typy se hodí pro různé investiční strategie. Volba, zda investovat do distribučních ETF nebo akumulačních ETF, by měla být v souladu s vaším investičním plánem.

  • Distribuční ETF zvolte pokud chcete získat stabilní pasivní příjem.
  • Akumulační ETF zvolte pokud chcete, aby vaše investice v průběhu času rostly, aniž byste je aktivně spravovali.

Důležité je také zvážit související daňové dopady, které se liší v závislosti na typu ETF. Nevýhodou distribučních (dividendových) ETF je nutnost zdanění dividendových příjmů.

Pozor: Investování není bez rizika. Doporučujeme investovat pouze do finančních produktů, které odpovídají vašim znalostem a zkušenostem. Dividendy nejsou nikdy zaručeny. Společnosti se mohou rozhodnout pozastavit, snížit nebo zrušit výplatu dividend.

Co je ETF?

Burzovně obchodované fondy (angl. exchange-traded fund, zkráceně ETF) jsou snadno dostupné investiční nástroje kapitálového trhu, které vytvářejí a spravují specializované finanční instituce. ETF je druh cenného papíru, který sleduje index, sektor, komoditu nebo jiné aktiva, a který lze koupit nebo prodat na burze stejně jako běžné akcie.

ETF nabízejí nižší poplatky než při individuálním nákupu akcií. ETF mohou obsahovat mnoho typů investic, včetně akcií, dluhopisů nebo komodit.

Mezi běžné typy dnes dostupných ETF patří:

  • Indexové ETF – Investují do cenných papírů, které kopírují vývoj vybraného akciového indexu (např. index S&P 500).
  • Komoditní ETF – Investují do komodit (zlata, stříbra atd.) nebo komoditních derivátů.
  • Dluhopisové ETF – Tyto fondy investují pouze do dluhopisů.
  • Sektorové ETF – Tyto fondy se zaměřují na sledování výkonnosti určitého odvětví nebo sektoru (např. čistá energie).
  • Inverzní ETF – Investují do derivátů s cílem získat zisk z poklesu hodnoty podkladového tržního indexu.
  • Pákové ETF – Tyto fondy reflektují vývoj vybraných indexů, či sektorů s mnohem větší citlivostí (např. s s dvojnásobnou, či trojnásobnou rychlostí).
  • Měnové ETF – Tyto fondy jsou vytvořeny za účelem sledování relativní hodnoty měny nebo koše měn.
  • Environmental, social and corporate governance (ESG) ETF – Pod zkratkou ESG se skrývá soubor faktorů, dle kterého se vybírají společensky odpovědnější podniky vhodné pro investice.

Doporučené investiční platformy a online brokeři

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Skvělá investiční platforma

Skvělá česká investiční platforma.

DEGIRO Nejlepší online broker

Dobrý online broker s nízkými poplatky.

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 113 Průměr: 5]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 04/09/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart