Jak zažádat o příspěvek na bydlení? Návod

Příspěvek na bydlení pomáhá rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy s náklady na bydlení. Pokud vaše náklady na bydlení (nájem, energie, vodné a stočné a podobně) stojí více než 30 % vašich čistých příjmů (v Praze 35 %), můžete příspěvek čerpat. Příspěvek mohou získat i lidé, kteří žijí ve vlastním bytě či domě.

V roce 2022 může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení rovněž vlastníku stavby pro individuální či rodinnou rekreaci.

Jak zažádat o příspěvek na bydlení?

O příspěvek na bydlení lze zažádat dvěma způsoby – osobně nebo online.

Osobně

Vyplnit zjednodušený papírový formulář můžete kterékoliv pobočce Úřadu práce ČR. V případě nesnází nebo dotazů můžete v pracovní době zavolat na call centrum Úřadu práce: +420 800 77 99 00.

Online

O příspěvek na bydlení můžete nově zažádat elektronicky z domova. Ušetřit tak cestu na úřad. Pro vstup do formuláře je nutné přihlášení prostřednictvím Identity občana nebo Datové schránky.

Žádost pošlete prostřednictvím Identity občana. Vybrat si můžete z několika nástrojů jako je Bankovní identita, eObčanka, NIA ID nebo mobilní klíč eGovernmentu. Využít můžete i datovou schránku či e-mail s uznávaným elektronickým podpisem.

Níže se můžete podívat na návod, jak správně vyplnit žádost o příspěvek na bydlení.

Návod jak správně vyplnit žádost

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení pomáhá rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy s náklady na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník bytu nebo osoba, která byt užívá na základě služebnosti (věcného břemena) nebo nájemce a podnájemce celého bytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. (Zdroj: MPSV.cz)

V roce 2022 může vzniknout nárok na příspěvek na bydlení rovněž vlastníku stavby pro individuální či rodinnou rekreaci.

Kdo může získat příspěvek na bydlení

Pokud vaše náklady na bydlení (nájem, energie, vodné a stočné a podobně) stojí více než 30 % vašich čistých příjmů (v Praze 35 %), můžete příspěvek čerpat. Příspěvek mohou získat i lidé, kteří žijí ve vlastním bytě či domě.

Co je potřeba pro získání příspěvku na bydlení

Průkaz totožnosti pro všechny uvedené osoby ve formuláři, pokud v průkazu totožnosti není rodné příjmení, rodný list. U dětí do 15 let rodný list.

Pro získání příspěvku na bydlení je třeba si připravit pár dokumentů:

  • Potvrzení o příjmu
  • Potvrzení nákladů na energie
  • Potvrzení nákladů na služby
  • Vyúčtování služeb a energií
  • Nájemní smlouva
  • Potvrzení o studiu
  • Prohlášení dalších osob

Více informací a seznam nejčastěji kladených dotazů a odpovědí o příspěvku na bydlení naleznete zde.

Informace o příspěvku na bydlení

Jak ušetřit peníze? (doporučené články)

Naše články, jak ušetřit peníze, vám pomohou krok za krokem vytvořit jednoduchou a realistickou strategii, abyste mohli spořit na všechny své krátkodobé i dlouhodobé cíle.

Jak ušetřit peníze: 15 osvědčených způsobů

Každá koruna se počítá, když jde o úsporu peněz. Čím dříve začnete spořit, tím dříve dosáhnete svých finančních cílů. Spoření a sestavování rozpočtu může zpočátku působit stresujícím dojmem, ale pevně stanovený cíl může být ve skutečnosti zdrojem klidu.

V tomto článku naleznete 15 osvědčených způsobů, jak ušetřit peníze.

Jak ušetřit peníze? 13 osvědčených způsobů v roce 2021

31 způsobů, jak snížit náklady za elektřinu

Hledáte způsoby, jak snížit náklady na elektřinu? Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit peníze, než jen nakupovat elektřinu za nižší cenu.

Nejlepším způsobem, jak snížit náklady za elektřinu, je začít ji chytře využívat. Připravili jsme pro vás seznam velkých i malých opatření, jak snížit náklady za elektřinu na polovinu. Využitím těchto tipů můžete ročně ušetřit mnoho peněz!

V tomto článku naleznete 31 účinných způsobů, jak můžete snížit náklady za elektřinu.

Způsoby, jak snížit náklady za elektřinu a energie

Solární panely na střechu? Skvělý způsob, jak ušetřit

Chcete ušetřit peníze za energie? Růst cen tradičních forem energie dosahuje závratných výšek, takže lidé utrácejí za vytápění, svícení a provoz svých domovů neustále více a více. Lidé proto hledají alternativy v obnovitelných zdrojích energií. Velkou poptávku po obnovitelných zdrojích také umocňují dotace: Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.

Solární panely na střechu jsou skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za energie. Solární energie může nabídnout výrazně nižší účty za elektřinu po celý život a vy můžete začít šetřit ihned po instalaci solárních panelů.

Mezi hlavní výhody tohoto zdroje energie patří ekologičnostenergetická nezávislost a hlavně finanční úspornost.

V tomto článku naleznete všechny důležité informace o solárních panelech.

Solární panely na střechu - skvělý způsob, jak ušetřit peníze za energie

Tipy na nejlepší akce a slevy

Lide mohou ušetřit velké částky aktivním vyhledáváním slevových akcí a použitím slevových kódů. K dispozici jsou slevové kódy na téměř všechny druhy potravin. Kupóny jsou však k dispozici i na mnoho dalších produktů, včetně kosmetických produktů, potřeb pro domácí mazlíčky a oblečení.

Tipy na nejlepší akce a slevy naleznete například na této stránce.

Tipy na nejlepší akce a slevy

Jak investovat peníze? (doporučené články)

Chcete vědět jak začít investovat? Pokud jste připraveni začít investovat, ale nejste si jisti, jaké první kroky při investování podniknout, jste na správném místě. Dobře vybrané investice patří k nejefektivnějším způsobům, jak dlouhodobě budovat bohatství. My vás naučíme, jak na to. Ukážeme vám jak investovat do akciíETF fondů nebo nemovitostí.

Jak začít investovat: Investování pro začátečníky

7 způsobů, jak se bránit před inflací v roce 2023

Inflace představuje nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Lze ji též definovat jako snížení kupní síly peněz. Vzroste-li celková úroveň cen, lze si za peníze koupit méně zboží a služeb. Pro běžného spotřebitele může zvýšení cen znamenat omezení výdajů, aby se vyhnul citelnému zásahu do své peněženky. Proto je důležité najít správné strategie a investice k ochraně před inflací.

Míra inflace se mění v závislosti na aktuálních událostech. K růstu inflace přispívají rostoucí mzdy a rychlý růst cen energií a surovin (např. ropy). Inflace je v tržním hospodářství přirozeným jevem. Existuje ale mnoho způsobů, jak se před inflací chránit.

V tomto článku vám představíme nejlepší způsoby, jak můžete své peníze ochránit před rostoucí inflací.

Jak se bránit před inflací? Nejlepší způsoby, jak můžete své peníze ochránit před rostoucí inflací.
Hodnocení:
[Celkem: 19 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 09/01/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart