Jak zažádat o 5000 Kč na dítě? Návod

Rodiče mohou zažádat o 5000 kč na dítě od půlnoci z neděle 14. srpna na pondělí 15. srpna. Dle Ministerstva práce a sociálních věcí by výplata peněz měla proběhnout na přelomu srpna a září.

Příspěvek 5000 Kč je určen pro všechny děti do 18 let, které žijí v rodině, jejíž příjem v minulém roce nepřesáhl 1 000 000 Kč hrubého.

Přibližně 240 000 dětí dostane peníze automaticky společně s přídavkem na dítě. U ostatních dětí musí jeden z rodičů nebo zákonných zástupců o peníze zažádat.

Jak zažádat o 5000 Kč na dítě?

Pokud jste v červenci pobírali přídavek na dítě, které nedosáhlo před 2. srpnem dospělosti, pak tento jednorázový příspěvek 5000 Kč dostanete automaticky a nemusíte o nic žádat. Příspěvek dostanete nejpozději s přídavkem na dítě v průběhu srpna.

Pokud nepobíráte přídavek na dítě tak můžete zažádat o 5000 Kč na dítě od pondělí 15.8.2022 dvěma způsoby:

  1. online přes portál Ministerstva práce
  2. osobně na vybraných Czech Pointech (na krajském, městském nebo obecním úřadu).

O jednorázový příspěvek na dítě je možné žádat relativně dlouhou dobu – až do léta 2023.

Online

Podat žádost můžete od 15. srpna na klientském portálu MPSV nazvaném Jenda v jednoduchém formuláři. Pro podání žádosti budete potřebovat elektronickou identitu občana (bank ID, NIA ID, moje ID apod.)

Osobně

Další možností je přijít osobně na vybrané pracoviště Czech POINT (na krajském, městském nebo obecním úřadu).

Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě

Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě má pomoci rodinám s dětmi na začátku školního roku. 1,1 milionu domácností má nárok na jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě. Nárok na příspěvek mají děti narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022.

Pokud teprve čekáte dítě tak můžete zažádat o příspěvek 5000 Kč i po jeho narození, nejpozději však do 1. 7. 2023.

Příjmy domácnosti nemusíte dokládat, pouze potvrdíte, že v roce 2021 nepřesáhly milion. Ministerstva práce a sociálních věcí si to automaticky ověří. Peníze vám přijdou do 30 dnů od podání žádosti. Pomohou vám tak s náklady na vybavení pro školáky nebo na kroužky.

Více informací a seznam nejčastěji kladených dotazů a odpovědí o jednorázovém příspěvku naleznete zde.

Jak ušetřit peníze? (doporučené články)

Naše články, jak ušetřit peníze, vám pomohou krok za krokem vytvořit jednoduchou a realistickou strategii, abyste mohli spořit na všechny své krátkodobé i dlouhodobé cíle.

Jak ušetřit peníze: 15 osvědčených způsobů

Každá koruna se počítá, když jde o úsporu peněz. Čím dříve začnete spořit, tím dříve dosáhnete svých finančních cílů. Spoření a sestavování rozpočtu může zpočátku působit stresujícím dojmem, ale pevně stanovený cíl může být ve skutečnosti zdrojem klidu.

V tomto článku naleznete 15 osvědčených způsobů, jak ušetřit peníze.

Jak ušetřit peníze? 13 osvědčených způsobů v roce 2021

31 způsobů, jak snížit náklady za elektřinu

Hledáte způsoby, jak snížit náklady na elektřinu? Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit peníze, než jen nakupovat elektřinu za nižší cenu.

Nejlepším způsobem, jak snížit náklady za elektřinu, je začít ji chytře využívat. Připravili jsme pro vás seznam velkých i malých opatření, jak snížit náklady za elektřinu na polovinu. Využitím těchto tipů můžete ročně ušetřit mnoho peněz!

V tomto článku naleznete 31 účinných způsobů, jak můžete snížit náklady za elektřinu.

Způsoby, jak snížit náklady za elektřinu a energie

Solární panely na střechu? Skvělý způsob, jak ušetřit

Chcete ušetřit peníze za energie? Růst cen tradičních forem energie dosahuje závratných výšek, takže lidé utrácejí za vytápění, svícení a provoz svých domovů neustále více a více. Lidé proto hledají alternativy v obnovitelných zdrojích energií. Velkou poptávku po obnovitelných zdrojích také umocňují dotace: Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace.

Solární panely na střechu jsou skvělým způsobem, jak ušetřit peníze za energie. Solární energie může nabídnout výrazně nižší účty za elektřinu po celý život a vy můžete začít šetřit ihned po instalaci solárních panelů.

Mezi hlavní výhody tohoto zdroje energie patří ekologičnostenergetická nezávislost a hlavně finanční úspornost.

V tomto článku naleznete všechny důležité informace o solárních panelech.

Solární panely na střechu - skvělý způsob, jak ušetřit peníze za energie

Tipy na nejlepší akce a slevy

Lide mohou ušetřit velké částky aktivním vyhledáváním slevových akcí a použitím slevových kódů. K dispozici jsou slevové kódy na téměř všechny druhy potravin. Kupóny jsou však k dispozici i na mnoho dalších produktů, včetně kosmetických produktů, potřeb pro domácí mazlíčky a oblečení.

Tipy na nejlepší akce a slevy naleznete například na této stránce.

Tipy na nejlepší akce a slevy

Jak investovat peníze? (doporučené články)

Chcete vědět jak začít investovat? Pokud jste připraveni začít investovat, ale nejste si jisti, jaké první kroky při investování podniknout, jste na správném místě. Dobře vybrané investice patří k nejefektivnějším způsobům, jak dlouhodobě budovat bohatství. My vás naučíme, jak na to. Ukážeme vám jak investovat do akciíETF fondů nebo nemovitostí.

Jak začít investovat: Investování pro začátečníky

7 způsobů, jak se bránit před inflací v roce 2023

Inflace představuje nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Lze ji též definovat jako snížení kupní síly peněz. Vzroste-li celková úroveň cen, lze si za peníze koupit méně zboží a služeb. Pro běžného spotřebitele může zvýšení cen znamenat omezení výdajů, aby se vyhnul citelnému zásahu do své peněženky. Proto je důležité najít správné strategie a investice k ochraně před inflací.

Míra inflace se mění v závislosti na aktuálních událostech. K růstu inflace přispívají rostoucí mzdy a rychlý růst cen energií a surovin (např. ropy). Inflace je v tržním hospodářství přirozeným jevem. Existuje ale mnoho způsobů, jak se před inflací chránit.

V tomto článku vám představíme nejlepší způsoby, jak můžete své peníze ochránit před rostoucí inflací.

Jak se bránit před inflací? Nejlepší způsoby, jak můžete své peníze ochránit před rostoucí inflací.
Hodnocení:
[Celkem: 3 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 09/01/2023 autorem Lenka Svobodová

1 komentář

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart