Dollar-Cost Averaging (DCA)

Dollar-Cost Averaging (DCA) je investiční strategie, při níž se investiční pozice budují investováním stejných částek v pravidelných intervalech bez ohledu na cenu aktiva nebo dění na finančních trzích. Pomocí této strategie se lze vyhnout chybě spočívající v jednorázové investici, která je špatně načasovaná s ohledem na cenu aktiv.

V tomto článku naleznete odpovědi na otázky: Co je Dollar-Cost Averaging (DCA)? Jak funguje Dollar-Cost Averaging (DCA)? Jaké jsou výhody a nevýhody DCA?

Co je Dollar-Cost Averaging (DCA)?

Dollar-Cost Averaging (DCA) je investiční strategie, při níž se investiční pozice budují investováním stejných částek v pravidelných intervalech bez ohledu na cenu aktiva nebo dění na finančních trzích. K nákupům dochází bez ohledu na cenu aktiva a v pravidelných intervalech. Intervaly mohou být týdenní, měsíční, roční nebo jakékoliv, které nejlépe vyhovují individuálnímu investičnímu plánu.

Tato strategie spočívá v tom, že když jsou ceny akcií vysoké, můžete si dovolit pouze jejich omezený počet. Když ceny klesají, můžete za pevně stanovenou částku, kterou investujete v pravidelném intervalu, nakoupit více akcií. Když se pak trh zotaví, máte prospěch z toho, že máte více akcií, které jste nakoupili za nízkou cenu.

Cílem Dollar-Cost Averaging (DCA) je průměrování nákladů a snížení volatility aktiva. Investice nebude tak silně vystavena volatilitě, neboť se cena aktiva bude měnit při každé z pravidelných investic. Pomocí této strategie se lze vyhnout chybě spočívající v jednorázové investici, která je špatně načasovaná s ohledem na cenu aktiv.

Jak funguje Dollar-Cost Averaging (DCA)?

Dollar-Cost Averaging (DCA) zbavuje investování emocí tím, že pravidelně nakupujete stejné množství aktiva (např. akcií). To znamená, že při vysokých cenách nakupujete méně akcií a při nízkých cenách více.

Abyste lépe pochopili, jak Dollar-Cost Averaging (DCA) funguje, uvedeme hypotetický příklad. Řekněme, že investujete 10 000 Kč měsíčně do akcií po dobu pěti měsíců. Protože se ceny akcií v každém intervalu mění, obdržíte při investici 10 000 Kč pokaždé jiné množství akcií, jak je znázorněno níže:

MěsícInvestovaná částkaCena akcieKoupených akciíCelkem akciíCelkem Kč
110 000 Kč500 Kč202010 000 Kč
210 000 Kč300 Kč335315 900 Kč
310 000 Kč200 Kč5010320 600 Kč
410 000 Kč600 Kč1712072 000 Kč
510 000 Kč650 Kč1513587 750 Kč
Celkem investovánoPrůměrná cena akcieCelkem akciíHodnota investiceZisk
50 000 Kč450 Kč13587 750 Kč37 750 Kč

Po měsíčních příspěvcích ve stejné výši činí vaše celková investice po pěti měsících 50 000 Kč. Se 135 akciemi na konci období je hodnota investice 87 750 Kč. Zisk je tedy 37 750 Kč.

Pozor: Není samozřejmostí, že využití této strategie vždy povede k zisku, ani že ochrání investory před poklesem cen akcií.

Kdo by měl využívat Dollar-Cost Averaging (DCA)?

Dollar-Cost Averaging (DCA) je vhodný pro začínající investory, kteří mají menší částky na nákup akcií a pro investory, kteří neradi časují trh.

Dollar-Cost Averaging (DCA) není vhodný pro investory, kteří mají velkou částku k investování a pro investory, kteří se rádi pokouší časovat trh.

Výhody a nevýhody Dollar-Cost Averaging (DCA)

Mezi výhody a nevýhody Dollar-Cost Averaging (DCA) patří:

VýhodyNevýhody
✅ Snižuje riziko❌ Vyšší poplatky
✅ Nižší nákupní ceny❌ Nižší výnosy
✅ Zabraňuje špatnému načasování nákupů

Výhody Dollar-Cost Averaging (DCA)

Výhodou Dollar-Cost Averaging (DCA) je, že z investování odstraňuje emocionální faktory. Pravidelným investováním jsou totiž emoce z rozhodovacího procesu vyloučeny. Pokud například akciové trhy klesají, někteří investoři mohou zpanikařit a prodat své akcie. Při této strategii to lze považovat za příležitost k nákupu za nízké ceny, přičemž je třeba mít na paměti, že tato strategie se obvykle používá pro dlouhodobé investiční horizonty.

Tato strategie je také ideální pro začínající investory, kteří nemají k dispozici velkou jednorázovou částku pro investování. Někteří investoři mohou mít například 100 000 Kč, které mohou investovat najednou. Zatímco jiní investoři takovou částku v určitém okamžiku mít nemusí, ale mohou si pomocí této strategie vybudovat pozici v hodnotě 100 000 Kč.

Nevýhody Dollar-Cost Averaging (DCA)

Stejně jako každá jiná investiční strategie má i Dollar-Cost Averaging (DCA) své nevýhody. Využití této strategie může mít ve srovnání s jednorázovou investicí přinést nižší výnosy. Akciové trhy mají tendenci v průběhu času růst, a pokud rovnou neinvestujete celou částku, můžete přijít o velké výnosy.

Další nevýhodou této metody jsou jsou vyšší poplatky. Pokud investujete pomocí online brokera, musíte obvykle za provedené transakce platit poplatky. Pokud tedy investujete v pravidelných intervalech oproti jednorázové částce, můžete nakonec zaplatit více na poplatcích. Někteří online brokeři (např. DEGIRO) ale nabízí nízké transakční poplatky a také ETF, do kterých můžete investovat bez poplatků.

Doporučené investiční platformy a online brokeři

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Skvělá investiční platforma

Skvělá česká investiční platforma.

DEGIRO Nejlepší online broker

Dobrý online broker s nízkými poplatky.

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 154 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 10/01/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart