Fotovoltaický ohřev vody (Dotace 2024)

Fotovoltaický ohřev vody dotace 2024

Fotovoltaický ohřev vody Dotace 2024: Díky dotaci až 90 000 Kč můžete mít fotovoltaický ohřev vody za 1 Kč a ročně ušetřit až 12 000 Kč. Výplata dotace je dokonce možná i předem. Jde tedy o skvělé řešení pro nízkopříjmové domácnosti.

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o dotaci na fotovoltaický ohřev vody.

Fotovoltaický ohřev vody (Dotace 2024)

Pro seniory pobírající starobní důchod, invalidy třetího stupně nebo domácnosti mající příspěvek na bydlení je v rámci programu Nová zelená úsporám Light připravena štědrá dotace ve výši až 90 000 Kč, která jim umožní si pořídit si vlastní fotovoltaický ohřev vody a tím snížit náklady na ohřev vody až o 12 000 Kč ročně.

Státní dotace až 90 000 Kč

Státní dotace až 90 000 Kč. Za 1 Kč můžete ušetřit až 12 000 Kč ročně.

Mezi nejlepší dodavatele fotovoltaického ohřevu vodu patří česká společnost Acetex, která se zabývá projektováním, montáží a servisem obnovitelných zdrojů energie. Tato společnost má za sebou více než 4200 instalací napříč celou Českou republikou.

Acetex recenze a zkušenosti

Program NZÚ Light přijímá žádosti od května 2023, a to na realizace po 12. září 2022 včetně. Kromě jiného z něj lze 90 000 Kč podpořit instalaci solárních systémů pro ohřev vodyDotace je v tomto případě vyplácena předem na základě zálohových faktur vystavených realizátorem.

Dotace Nová zelená úsporám Light

Nová zelená úsporám 2024 přijímá žádosti od září 2023 na realizace uskutečněné po 1. 1. 2021. Dotace na fotovoltaický ohřev vody činí 45 000, respektive 49 500 Kč (platí pouze pro strukturálně znevýhodněné kraje a okresy) a je vyplácena po doložení realizace.

Kdo má na dotaci nárok?

Program Nová zelená úsporám Light je určen pro nízkopříjmové domácnosti, což v praxi znamená, že žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod a/nebo invalidní důchod 3. stupně, a/nebo v období mezi 12. zářím 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.

Program Nová zelená úsporám 2024 je pak určený pro všechny ostatní domácnosti a bude poskytován na opatření realizovaná od 1. ledna 2021.

Na jaké nemovitosti lze dotaci využít?

Žádat o prostředky z programů NZÚ 2023 a NZÚ Light mohou vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu či trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci. Povinností je, aby rekreační objekt měl vlastní číslo popisné či evidenční. U NZÚ Light platí navíc podmínka trvalého pobytu v dané nemovitosti, a to před datem 12. září 2022 do dne podání žádosti.

Jak fotovoltaický ohřev vody funguje?

Fotovoltaický ohřev vody je samostatný ostrovní systém, který je technicky a administrativně snazší než klasická fotovoltaická elektrárna. Tento systém totiž nevyžaduje připojení do distribuční sítě, a tedy ani povinnou úpravu elektrorozvaděče dle podmínek dané distribuce.

Instalace fotovoltaického ohřevu vody je velmi jednoduchá. Na střechu domu nebo na pozemek se umístí 4 až 8 fotovoltaických panelů. Panely jsou následně první trasou propojeny s DC rozvaděčem s přepěťovou ochranou (pro zvýšení bezpečnosti celé instalace). Od DC rozvaděče vede druhá trasa do technické místnosti do druhého DC rozvaděče a dále do střídače.

Střídač přeměňuje stejnosměrný proud na střídavý a napájí například bojler nebo akumulační nádobu. Díky implementované funkci MPPT se střídač automaticky přizpůsobí výkonu ohřívače a nastaví jeho pracovní bod tak, aby se energie přijímaná ze systému fotovoltaických panelů maximalizovala. Celý systém ohřevu vody je potřeba také uzemnit.

Fotovoltaický systém ohřevu vody můžete pořídit i ke stávající fotovoltaické elektrárně. Výhodou takového řešení je jednak další snížení nákladů na energie, konkrétně na ohřev teplé užitkové vody, a jednak možnost získat další dotaci na nové opatření.

Dotaci lze získat buď ve výši 45 000 Kč, respektive 49 500 Kč v rámci Nová zelená úsporám 2024 pro běžné domácnosti, nebo 90 000 Kč v rámci NZÚ Light pro nízkopříjmové domácnosti, seniory a invalidní důchodce.

Fotovoltaický ohřev vody (Dotace 2024)

Nová zelená úsporám

Na obnovitelné zdroje lze čerpat státní podporu v programu Nová zelená úsporám, který spustil příjem žádostí v září 2023. Na program, který řeší oblasti energetických úspor budov, je alokováno rekordních 55 miliard Kč.

Nově není třeba projektovou dokumentaci a ani doložení faktur (je třeba je schovat pro případnou kontrolu). Výrazně se také rozšířil seznam oblastí, které budou mít nárok na 10% bonifikaci k výši dotace.

Dotace Nová zelená úsporám

Dotace Nová zelená úsporám - Vyřízení, žádost, výše a podmínky (2024)

Nejlepší fotovoltaické elektrárny na klíč

Nejlepší fotovoltaické elektrárny na klíč v roce 2024 nabízí společnosti SEFY, Acetex a Woltair. Fotovoltaické elektrárny na klíč představují jeden z nejefektivnějších způsobů, jak přejít na čistou energii. Ať už hledáte spolehlivostvýkon nebo dobrou cenu, mezi nejlepší volby v tomto segmentu nepochybně patří SEFY, Acetex a Woltair.

Hodnocení
 
1
SEFY-CR.cz logo
SEFY
Hodnocení
SEFY Czech Republic patří mezi nejlépe hodnocené společnosti na trhu v roce 2024
2
Acetex.cz logo
ACETEX
Hodnocení
Přední český poskytovatel řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie
3
Woltair.cz logo
WOLTAIR
Hodnocení
Český startup, který se zaměřuje na fotovoltaiku a tepelná čerpadla

Nejlepší fotovoltaické elektrárny na klíč

Firma SEFY se zaměřuje na kompletní realizaci solárních fotovoltaických elektráren na klíč a přináší na trh velmi žádané služby v oblasti fotovoltaiky. Tato česká technologicka firma nabízí široký sortiment produktů od nejlepších značek na českém trhu. (GoodWe, Growatt, AEG a Solax). SEFY nabízí cenovou nabídku zdarma přesně pro vaši nemovitost.

SEFY recenze a zkušenosti

Firma Acetex je předním českým poskytovatelem řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Firma se specializuje na tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Tyto systémy dodává klientům na klíč včetně odborné instalace, vyřízení dotace, záručního i pozáručního servisu. Firma má za sebou více než 1000 úspěšných realizací. Také Acetex nabízí cenovou nabídku zdarma přesně pro vaši nemovitost.

Acetex recenze a zkušenosti

Firma Woltair je českým startupem, který se zaměřuje na kompletní realizaci fotovoltaiky a tepelných čerpadel. Kromě profesionálních topenářských prací a odborného poradenství v oblasti vytápění a energií nabízí srovnávač tepelných čerpadel, fotovoltaiky a dalších zařízení. Woltair nabízí cenovou nabídku zdarma přesně pro vaši nemovitost.

Woltair recenze a zkušenosti

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 67 Průměr: 4.9]
Petr Marek
Petr Marek

Jmenuji se Petr Marek a mám velkou vášeň pro psaní a recenzování produktů a služeb. Jako redaktor na webu Nezavislyradce.cz se specializuji na psaní článků o nákupních zkušenostech a pomáhám čtenářům najít nejlepší produkty a služby s nejlepším poměrem cena/výkon. Mám rozsáhlé znalosti a zkušenosti v oblasti financí, které mi umožňují poskytovat nezávislé a objektivní recenze. V mých článcích se snažím sdílet užitečné rady a tipy, které pomohou čtenářům ušetřit čas a peníze.

Naposledy aktualizováno 04/01/2024 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart