Spořit nebo investovat? Hlavní rozdíly a jak si vybrat

Spořit nebo investovat? Při rozhodování o tom, jak nejlépe zhodnotit své peníze, vás může napadnout tato otázka. Pokud si nejste jisti, zda je čas začít investovat, nebo zda byste se měli zaměřit na spoření, odpověď závisí na vašich cílech, toleranci k riziku a finanční situaci.

Zde jsou hlavní rozdíly mezi těmito dvěma strategiemi – a proč potřebujete obě tyto strategie, abyste mohli budovat dlouhodobé bohatství.

Spoření

Spoření představuje postupné odkládání peněz stranou, obvykle na spořící (bankovní) účet. Lidé obvykle spoří na určitý cíl, například na auto, dům nebo pro případ mimořádné události.

Existuje mnoho důvodů, proč byste měli šetřit. Jde obvykle o nejbezpečnější a nejlepší způsob, jak se vyhnout ztrátě peněz. Šetřit je velmi snadné a k prostředkům se dostanete rychle, když je potřebujete.

Spořte pokud:

  • Ještě nemáte finanční rezervu na tři až šest měsíců.
  • Potřebujete hotovost brzy vybrat (do pěti let).

Odbornicí doporučují mít finanční rezervu na nejméně tři až šest měsíců životních nákladů.

Nejlepší běžné účty 2023

Je lepší spořit než investovat?

Pokud nemáte finanční rezervu nebo budete hotovost potřebovat během několika příštích let, je lepší dát přednost spoření před investováním.

Investování

Investování představuje použití části vašich peněz s cílem dosáhnout jejich růstu nákupem aktiv, jejichž hodnota může vzrůst, jako jsou akcie, ETF nebo nemovitosti.

Pokud investujete do široce diverzifikovaného výběru akcií nebo ETF, je pravděpodobné, že dlouhodobě snadno překonáte inflaci a zvýšíte svou kupní sílu.

Investujte pokud:

  • Máte finanční rezervu na tři až šest měsíců.
  • Splatili jste dluhy s vysokým úrokem.
  • Máte dlouhodobé cíle, které budou vyžadovat hodně peněz.

I když může být investování složité, existují snadné způsoby, jak začít investovat. Prvním krokem je dozvědět se více o investování a o tom, proč by to mohl být správný krok pro vaši finanční budoucnost.

Rozdíly mezi spořením a investováním

Mezi spořením a investováním je několik rozdílů. Spoření představuje odkládání peněz na pozdější použití na bezpečném místě (např. spořící/bankovní účet). Investování znamená podstoupit určité riziko a nakoupit aktiva (akcie, ETF, nemovitosti atd.), která v ideálním případě zvýší svou hodnotu a v dlouhodobém horizontu vám přinesou více peněz, než jste do nich vložili.

Největší rozdíl mezi spořením a investováním je v míře podstupovaného rizika. Při spoření obvykle dosáhnete nižšího výnosu, ale prakticky bez rizika. Naproti tomu investování vám dává příležitost získat vyšší výnos, ale podstupujete kvůli tomu riziko ztráty.

SpořeníInvestování
Ideální pro krátkodobé cíle v blízké budoucnostiIdeální pro dlouhodobé cíle
Rychlý přístup k hotovostiSložitější přístup k investovaným prostředkům
Zahrnuje minimální rizikoVždy je spojeno s rizikem
Nižší výnosPotenciál vyššího výnosu

Doporučené investiční platformy a online brokeři

Pro investování doporučujeme tyto investiční platformy a online brokery:

PORTU Nejlepší investiční platforma

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Skvělá investiční platforma

Skvělá česká investiční platforma.

DEGIRO Nejlepší online broker

Dobrý online broker s nízkými poplatky.
Hodnocení:
[Celkem: 113 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 10/01/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart