Co to je index VIX? Index strachu a volatility

Co to je index VIX?

VIX je symbol a populární název indexu volatility CBOE Chicago Board Options Exchange, populárního měřítka očekávané volatility akciového trhu na základě opcí na index S&P 500. Index VIX se často označuje jako index strachu.

Index volatility neboli VIX je jedním z nejběžnějších ukazatelů nálady na trhu. Pro tradery představuje VIX nejen užitečný nástroj pro hodnocení rizika, ale také příležitost, jak na volatilitě jako takové vydělat.

Jak funguje index VIX?

Index VIX se vypočítává z cen opcí na index SPX a vyjadřuje se v procentech. VIX je odvozený z opcí na akcie S&P 500 na 30 dní po datu měření, přičemž cena každé opce představuje očekávání trhu ohledně 30denní výhledové volatility.

Výsledná formulace indexu VIX představuje měřítko očekávané volatility trhu, na němž lze založit očekávání další volatility akciového trhu v blízké budoucnosti.

Pokud hodnota indexu VIX:

  • roste – pak pravděpodobné index S&P 500 klesá
  • klesá – pak je index S&P 500 pravděpodobně stabilní

Přestože index VIX měří pouze volatilitu indexu S&P 500, běžně se používá jako měřítko pro celý americký akciový trh. Proto se indexu VIX také říká index strachu, protože měří míru strachu a stresu na trhu.

Co znamená, když je index VIX nízký?

Když je index VIX nízký, znamená to, že na trhu panuje menší strach a větší stabilita. VIX má obvykle negativní korelaci s indexem S&P 500, takže když je VIX nízký, index S&P 500 obvykle zažívá růst ceny.

Co znamená, když index VIX roste?

Když index VIX roste, znamená to, že dochází k výrazným cenovým výkyvům indexu S&P 500. Index VIX má obvykle zápornou korelaci s indexem S&P 500, takže v obdobích napětí na trhu index VIX roste.

Doporučené investiční platformy

Pro investování doporučujeme následující investiční platformy:

PORTU Investování do akcií a ETF

Nejlepší investiční platforma v ČR.

FONDEE Investování do akcií a ETF

Skvělá česká investiční platforma.

UPVEST Investování do nemovitostí

Dobrá česká investiční platforma, na které lze investovat do nemovitostí.

Doporučené články

Hodnocení:
[Celkem: 111 Průměr: 5]

Naposledy aktualizováno 10/01/2023 autorem Lenka Svobodová

Rádi uslyšíme vaše názory

VÁŠ KOMENTÁŘ / RECENZE

Nezávislý rádce
Logo
Shopping cart